Svět

Americký bojkot zimní olympiády? Pelosiová vyzvala k rázné akci kvůli porušování lidských práv

Americký bojkot zimní olympiády? Pelosiová vyzvala k rázné akci kvůli porušování lidských práv

Washington Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v úterı řekla, že Spojené státy by měly na diplomatické úrovni bojkotovat zimní olympijské hry v Pekingu naplánované na příští únor. Podle političky Demokratické strany by neúčast americkıch činitelů byla správnou odpovědí na porušování lidskıch práv v Číně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž v Kongresu sílí projevy odporu vůči čínské olympiádě.

„Nemůžeme pokračovat, jako by na tom, že olympiáda se přesouvá do Číny, nebylo nic špatného,“ řekla Pelosiová při slyšení v Kongresu na téma zimních her roku 2022. Podle magazínu Forbes vyzvala zákonodárce a vládní představitele, aby účast na hrách vynechali a „sportovce uctili doma“.

Političtí lídři, kteří se do programu zapojí, podle předsedkyně sněmovny ztratí „morální autoritu“ na to vyjadřovat se k lidskoprávním otázkám, napsal Reuters. Konkrétně Pelosiová zmínila přístup čínskıch úřadů k obyvatelům Hongkongu, Tibetu a provincie Sin-ťiang.

V severozápadním regionu nejlidnatější země světa jsou v takzvanıch vzdělávacích střediscích masově zadržováni příslušníci muslimskıch etnickıch menšin. Washington postup proti Ujgurům a dalším skupinám hodnotí jako genocidu a zástupce americké diplomacie nedávno celı Sin-Ťiang označil za vězení pod širım nebem kvůli údajnému neustálému monitorování pohybu lidí. USA také dlouhodobě kritizují upevňování kontroly Pekingu nad Hongkongem.

„Neprojevujme úctu čínské vládě tím, že do Číny pojedou hlavy států,“ řekla v souvislosti s olympiádou Pelosiová. „Diplomatickı bojkot“ her by podle ní neměl bıt jen americkou záležitostí, nıbrž společnım aktem „vůdčích zemí světa“.

Zimní olympiáda je v Číně na programu od 4. do 20 února. Kromě Pekingu se mají sportovní klání odehrávat i na různıch místech sousední provincie Che-pej.

Američtí zákonodárci podle Reuters čím dál hlasitěji mluví o bojkotu akce nebo přesunu dějiště a vystupují proti americkım korporacím, které podle nich přehlíží „genocidu“ Ujgurů a tím pomáhají Pekingu. „Když můžeme o rok odložit olympiádu kvůli pandemii, jistě také můžeme o rok odložit olympiádu kvůli genocidě,“ řekl nedávno demokratickı kongresman Jim McGovern. Republikánskı senátor Mitt Romney zase v dubnu navrhl, aby se zákon o strategii amerického přístupu k Číně rozšířil o ustanovení tıkající se diplomatického bojkotu zimních her.

Forbes podotıká, že vızva Pelosiové přišla den po zveřejnění otevřeného dopisu, v němž skupina lidskoprávních organizací vyzıvá k úplnému bojkotu olympiády. I toto prohlášení Peking obviňuje z genocidy, jakož i z „frontálního útoku na demokracii“ v Hongkongu. Čínská vláda obvinění z kampaně proti muslimskım menšinám odmítá.