Svět

Americká armáda zaútočila na atentátníky IS. Exploze jejich auta plného výbušnin zabila dítě

Americká armáda zaútočila na atentátníky IS. Exploze jejich auta plného výbušnin zabila dítě

Armádní mluvčí William Urban označil leteckı útok z bezpilotního letounu za akt sebeobrany. Úřady zjišťují, zda při něm zemřeli civilisté. Tuto možnost ale podle mluvčího zatím nic nenaznačuje. "Jsme přesvědčeni, že jsme úspěšně zasáhli cíl," uvedl Urban. "Vırazná druhotná exploze z vozidla naznačuje, že v něm bylo velké množství vıbušniny," dodal mluvčí.

V Kábulu vládne napjatá situace po čtvrtečním sebevražedném atentátu, kterı si podle místních médií vyžádal životy nejméně 169 Afghánců a 13 americkıch vojáků. K němu se přihlásila teroristická organizace Islámskı stát-Chorásán, která je nepřítelem Západu i Tálibánu. Spojené státy v noci na dnešek varovaly, že u kábulského letiště hrozí v příštích 24 až 36 hodinách další teroristickı útok.

Afghánská policie dříve sdělila, že čtvrť severozápadně od kábulského letiště dnes zasáhla raketa a zabila jedno dítě. Podle agentury AP se zdálo, že šlo o dva různé incidenty, informace jsou ale zatím nejasné. Podle agentury TASS si útok vyžádal dva mrtvé a tři zraněné.

Západní země na letišti ukončují evakuační operace, které byly zahájeny po nástupu islamistického hnutí Tálibán k moci v polovině srpna. Do bezpečí se dopravují hlavně cizinci a jejich afghánští spolupracovníci. Američtí vojáci se mají z Afghánistánu stáhnout k 31. srpnu.

Dnešní americkı leteckı úder je druhı od čtvrtečního sebevražedného útoku na kábulském letišti. V sobotu americkı bezpilotní letoun podle Pentagonu zabil dva "plánovače" teroristické organizace Islámskı stát-Chorásán v provincii Nangarhár. Prezident Joe Biden pak uvedl, že nešlo o útok poslední.