Svět

Americká armáda rok tajně cvičí vojáky na Tchaj-wanu

Americká armáda rok tajně cvičí vojáky na Tchaj-wanu

Asi dvě desítky členů americkıch speciálních jednotek cvičí malé skupiny tchajwanskıch pozemních sil. Členové námořní pěchoty pak trénují místní vojáky v ovládání malıch člunů, uvedl zdroj WSJ.

Podle listu je vyslání americkıch speciálních sil známkou toho, že v Pentagonu panují obavy o schopnostech tchajwanské armády ve světle rostoucí agrese Pekingu vůči ostrovu. Čína Tchaj-wan považuje za svou vzbouřenou provincii a hrozí mu, že jej v případě vyhlášení nezávislosti ovládne silou. Tchaj-wan nicméně již nyní de facto nezávisle funguje, má vlastní vládu, parlament a demokratické zřízení odlišné od vlády jedné strany v pevninské Číně.

Čína se však dlouhodobě netají svou ambicí získat nad ostrovem kontrolu. Za poslední tıden například vyslala přes 150 vojenskıch letounů do blízkosti Tchaj-wanu, což je dosavadní rekord. Letouny sice nenarušily vzdušnı prostor ostrova, tchajwanská vláda však přelety označuje za agresivní vıpady, které destabilizují regionální stabilitu.

Vysocí představitelé americké armády letos uvedli, že se Peking zřejmě pokusí získat kontrolu nad ostrovem v příštích šesti letech, jiní činitelé hovoří o ještě dřívějším zásahu.

Tchajwanskı ministr obrany Čch'u Kchuo-čcheng ve středu varoval, že by Čína mohla do roku 2025 uskutečnit invazi na ostrov jen s minimálními ztrátami.