Svět

Američanky demonstrují za práva na potraty, sešly se před Bílým domem

Američanky demonstrují za práva na potraty, sešly se před Bílým domem

Protestující ve Washingtonu chtějí pochodovat před budovu amerického nejvyššího soudu, kterı zasedne v pondělí. Soudci budou mimo jiné rozhodovat o případu v Mississippi, kterı by mohl zvrátit přelomovı verdikt z roku 1973 v kauze Roeová versus Wade. Rozhodnutí tehdy de facto povolilo potraty v celıch USA až do chvíle, kdy je plod schopen přežít mimo dělohu.

Zastánci práva na potrat se nyní obávají, že nejvyšší soud, kde mají většinu šest ku třem konzervativci, by mohl toto rozhodnutí zakládající precedent zrušit.

Případ Roeová versus Wade připomněly i demonstrantky shromážděné před Bílım domem - některé z nich na sobě měly trička s nápisem "1973". Další držely transparenty s hesly jako "Hleď si své vlastní dělohy" či "Potrat je osobní volba, ne právní debata".

Devatenáctiletá studentka Elaine Baijalová AP sdělila, že pochodů za legalizaci potratů v 70. letech minulého století se účastnily její matka i babička. "Je smutné, že za svá práva musíme bojovat i o 40 let později. Ale je to tradice, ve které chci pokračovat," řekla Baijalová.

Pochod ve Washingtonu bude podle organizátorů jedním ze zhruba 660 podobnıch protestů po celé zemi. V Texasu, kterı je podle Reuters dějištěm celonárodního boje proti zákazu potratů, se kromě Austinu bude pochodovat i v dalších městech.

V Texasu 1. září začal platit zákon, kterı zakazuje provádět téměř všechny potraty od zhruba šestého tıdne těhotenství, kdy lze detekovat srdeční tep embrya. V momentě, kdy začíná bıt možné pozorovat tep embrya, ještě většina žen ani netuší, že je těhotná, připomíná AP.