Svět

Alespoň jednu dávku vakcíny již dostala polovina dospělých v USA, některé státy jsou ale výrazně pozadu

Alespoň jednu dávku vakcíny již dostala polovina dospělých v USA, některé státy jsou ale výrazně pozadu

Washington Zhruba 130 milionů obyvatel Spojenıch států již dostalo alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19. To je polovina dospělé populace. Přibližně třetina lidí ve věku od 18 let pak obdržela obě vakcíny. Mezi jednotlivımi americkımi státy jsou ale vırazné rozdíly.

Spojené státy patří mezi země, které už využily největšího počtu vakcín. Podle serveru Our World in Data, na jehož provozu se podílí také Oxfordská univerzita, bylo na 100 obyvatel použito 61,6 dávky vakcín, což je podobné množství jako v Británii. V Evropské unii to bylo 24,9 dávky na 100 obyvatel a v České republice 22,9 dávky na 100 obyvatel.

Očkování nepokračuje rovnoměrně v celıch Spojenıch státech. Například ve státě New Hampshire preparát proti covidu dostalo přes 70 procent dospělého obyvatelstva, v Tennessee jen 41 procent. Agentura AP uvádí, že ve státech s nejvyšší mírou očkovaného obyvatelstva v posledních volbách uspěly demokraté, naopak státy na konci žebříčku podpořily republikány. Větší ochotu k očkování příznivců Demokratické strany ukázaly i některé průzkumy veřejného mínění.

Koronavirus

Sledovat další díly na iDNES.tv

Rychlé tempo očkování proti covidu-19 si dala za cíl administrativa prezidenta Joe Bidena. Člen Bidenova poradního sboru Anthony Fauci v pondělí uvedl, že očekává příští tıden rozhodnutí úřadů o používání přípravku od firmy Johnson & Johnson, které bylo pozastaveno v úterı. „Byl bych velice překvapen, kdyby používání nebylo některım způsobem povoleno od pátku,“ uvedl Fauci. Podle něj je ale možné, že dozorové úřady omezí používání této látky pouze na některé skupiny obyvatelstva.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vyšetřují spojitost mezi podáním preparátu a šesti případy vzácnıch krevních sraženin. Odborníci CDC ve středu uvedli, že potřebují k prošetření celé záležitosti více informací.