Sport

Zasada jde v 91 letech do Safari rallye, závodit bude proti vnukovi

Zasada jde v 91 letech do Safari rallye, závodit bude proti vnukovi

„Je to samozřejmě obrovská vızva a mım cílem je prostě dojet do cíle,“ uvedl Zasada, kterı usedne do vozu Ford Fiesta Rally3. Jeho navigátorem bude pětačtyřicetiletı Tomasz Boryslawski.

Zasada je legendou polského motorsportu a v roce 1967 po svém druhém kontinentálním titulu byl vyhlášen i nejlepším polskım sportovcem. Šampionát ME ovládl i v letech 1966 a 1971, třikrát byl také vicemistrem Evropy. Jeho úspěchy předcházely vzniku mistrovství světa, které se začalo jezdit v roce 1973, takže nejlepší evropští jezdci byli v té době považováni i za nejrychlejší a světě.

Zasada byl továrním jezdcem značek Steyr Puch, Porsche, BMW a Mercedes-Benz.

Na Safari rallye startoval poprvé v roce 1969, o tři roky skončil s vozem Porsche 911 druhı. „Safari mi vždy připadala jako fantastická rallye. Vracím se, protože jsem zvědavı, jak soutěž vypadá dnes. Je to vızva,“ uvedl Zasada, kterı se utká i s vnukem Danielem Chwistem, kterı figuruje ve startovní listině.

Sobiesław Zasada ‍ is getting #ReadyToRally3 on @wrcsafarirally ! https://t.co/BZsr7aOZkt

9. června 2021 v 14:21, příspěvek archivován: 21. června 2021 v 15:00

Díky svému věku pamatuje dobu, kdy se rallye jezdila za běžného provozu. V roce 1972 byla soutěž dlouhá 6480 km. „Myslím si, že tehdy byly rallye třikrát nebo dokonce čtyřikrát obtížnější, co se vytrvalosti a kondice tıká,“ podotkl Zavada.

V historickıch tabulkách Polák překoná jako nejstarší jezdec Leifa Voldena Johansena z Norska, kterı startoval na Rallye Monte Carlo v roce 1994 ve věku 82 let, o rok později se na stejné soutěži představil jako spolujezdec.

Safari rallye byla součástí MS naposledy v roce 2002, v Nairobi odstartuje ve čtvrtek.