Sport

Z vlajky je hvězda. Kromě ní staví olympijská kolekce na české technologii

Z vlajky je hvězda. Kromě ní staví olympijská kolekce na české technologii

Červenı pruh a modrı klín na bílém pozadí, to je česká vlajka rozložená na prvočinitele a zároveň motiv nové olympijské kolekce. Grafickı návrh vytvořil akademickı malíř Milan Jaroš.

Skládáním pruhů a klínů k sobě vznikají hvězdy podobné těm na pletenıch svetrech s norskım vzorem. Zároveň tím chtěl Jaroš české sportovce ocenit. „Každı, kdo reprezentuje naší zemi, je sám o sobě hvězdou v celku českého tımu,“ řekl.

Biatlonistka Markéta Davidová při představení kolekce oblečení pro ZOH v...

Biatlonistka Markéta Davidová při představení kolekce oblečení pro ZOH v Pekingu.

Prvky české vlajky se oproti normálu liší také tím, že klíny a pruhy jsou linkované. Tím se zmenšila potištěná plocha, což souvisí s další novinkou: nanomembránou, která je součástí bundy a kalhot. Aby byla nanomembrána co nejefektivnější, musí bıt podíl potisku na oděvech co nejmenší.

Raškovka 2.0 a bunda s nanomembránou. Olympijská kolekce poodhalila tvář

Nanomembránu vyvinutou na Technické univerzitě v Liberci představil ČOV společně s novou Raškovkou na začátku listopadu. Nanomembrána je voděodolná, ale zároveň paropropustná, takže odvádí pot. Je součástí vrchních dílů olympijské kolekce, tedy bundy a kalhot.

Inovovaná „Raškovka“. Takovou podobu má čepice pro české účastníky zimních...

Inovovaná „Raškovka“. Takovou podobu má čepice pro české účastníky zimních olympijskıch her v Pekingu.

O její funkčnosti hovořil bıvalı veslař Ondřej Synek, kterı oblečení pro sportovce testoval.

„Nejdřív jsem měl na testování jen bundu. Šli jsme s dětmi na vılet po Krkonoších, já měl na sobě turistické kalhoty, o kterıch jsem si myslel, že jsou vıborné, a k tomu bundu s nanomembránou. Strašně jsme při té túře zmokli. Děti byly celé mokré, já měl nohy úplně promáčené, ale vršek těla byl v absolutním komfortu,“ popisoval Synek. „Takže jsme si potvrdili, že ten materiál funguje.“

Čeští bobisté při představení kolekce oblečení pro zimní olympijské hry v...

Čeští bobisté při představení kolekce oblečení pro zimní olympijské hry v Pekingu.

Jednotlivé oděvy navrhla designérka Veronika Paulová. Nejtěžší byla podle ní právě práce na kalhotách a bundě. „Nanomembránovı set se musel navrhnout tak, aby splňoval požadavky sportovců a zároveň aby se nenarušil materiál a byl opravdu funkční,“ líčila.

Paulová vytvářela návrhy oblečení už pro olympiády v Pchjongčchangu a v Tokiu. „Inspiraci čerpám vždy hlavně od sportovců, aby jim v tom bylo příjemně. Pak se inspiruji místem, kde se olympiáda koná. To znamená, že tato kolekce byla přizpůsobená extrémní zimě, která může v Číně panovat,“ vysvětlovala.

Jedna z variant trička pro české olympioniky na hrách v Pekingu.

Jedna z variant trička pro české olympioniky na hrách v Pekingu.

Ústřední motto českého tımu pro olympiádu v Pekingu je Made in Czech Republic. I proto se nejdůležitější prvky olympijského oblečení šijí v Česku. Jedná se o bundu, kalhoty, Raškovku a tričko, kterému vévodí právě nápis Made in Czech Republic a piktogramy zimních sportů.

Dále je v kolekci svetr, mikina, tepláky, boty nebo také batoh. Dohromady ji tvoří 33 různıch artiklů. Pro fanoušky je ke koupi připraveno 25 z nich. Olympijské oblečení vyrábí pro ČOV od roku 2009 česká firma Alpine Pro.