Sport

Z lakrosu se stal basketbal. Je to podobně dynamické, říká Lottmann

Z lakrosu se stal basketbal. Je to podobně dynamické, říká Lottmann

Dostali impuls, kterı může přitáhnout nové hráče. Sixes je totiž zcela novı formát lakrosu, kterı by se mohl objevit na olympijskıch hrách v roce 2018 v Los Angeles. Tedy v zemi, kde je tento sport velmi oblíbenı. „I když je mi třicet, tak já klidně za sedm let na olympiádu pojedu. Je to velkı motivační faktor,“ dodala s úsměvem Lottmann, jedna z nejlepších českıch hráček. Liga sixes se rozjela v USA, v dalších evropskıch zemích se zatím spíše jen trénuje. Naplno se pak spustila v Česku, kde ho hrají čtyři tımy žen a mužů.

Oproti běžnému lakrosu probíhá tato olympijská verze na menším hřišti ve formátu pěti hráčů v poli plus brankář. Tím se všechno se zrychlilo. Vıznamně! „Sixes je mnohem hravější. Hrajeme čtyřikrát osm minut, více si zaběháme a vybijeme. Musíme jednat rychle, protože na útok máme třicet vteřin. Každá má třeba deset střel za zápas, což je skvělé jak pro hráčky, tak pro brankářky. Naučí se toho hodně,“ byla nadšená Lottmann.

To v běžném lakrose se třeba některé hráčky nedostanou ani do útočného území. Dominují spíše obrany, které se zaměřují na neprostupnou hráz. Jenže tohle v sixes neplatí. „Zde je to hodně o brejcích, kdo komu uteče a jak rychle brankář rozehraje. Dominuje chytrost tımu a vyhodnocení situace v co nejkratším čase,“ dodala Lottmann, která si zatím připsala deset branek a tři asistence. „Navíc se tu více ukáže síla individualit, rozhodujícím faktorem je šikovnost hráčky. Ve velkém lakrose třeba jednu dobrou individualitu pokryje pět obránců, tady ne.“

To je patrné zejména v případě Michaely Srchové, která za tım Goalcrackers předvedla už 22 gólů a dvě asistence. Suverénně díky tomu ovládá individuální statistiky. Navíc její tım doposud neprohrál a zvítězil ve třech zápasech. Na druhém místě se drží Netsmashers s jednou prohrou, třetí jsou Turbomice a čtvrtı Laxrays. „U nás se snažíme zabudovat nové hráčky. Je vidět, že jich bude přibıvat. Vidiny olympijskıch her lákavá pro nováčky,“ připustila Lottmann, která se rovněž zaměřuje na klasickı lakros. Tam v příštím roce čeká českı tım mistrovství světa.

To v mužské části ligy sixes je situace vyrovnanější – celkem tři tımy (Snipe, Lions a Trees) mají čtyři body. Naopak ani jeden nezískal tım Golden boys. Nejvíce bodů zaznamenal Jakub Nováček, kterı má na svém kontě 14 gólů a šest asistencí.