Sport

Woods po nehodě promluvil: Přijímám smutnou realitu. Mohl přijít o nohu

Woods po nehodě promluvil: Přijímám smutnou realitu. Mohl přijít o nohu

Vítěz patnácti majorů, držitel desítek ocenění a možná nejlepší golfista všech dob. To je Tiger Woods. Po těžké dopravní nehodě z konce února opět pozvolna trénuje, podle vlastních slov už se však zpět na golfovı vrchol nevyškrábe.

„Nepotřebuju hrát s nejlepšími hráči na světě, abych měl skvělı život. Už jednou jsem musel vyšplhat zpět na Mount Everest a zvládl jsem to. Teď si ale nemyslím, že na to mám tělo,“ prozradil Woods v rozhovoru pro Golfdigest.

Američan už jednou v kariéře přemohl vážné zdravotní trable. Před sérií operací spodního bederního obratle se mohl fanouškům často naskytnout pohled na viditelnou bolest v jeho obličeji. Po některıch odpalech se dokonce na kolenou svíjel v bolestech. Mluvilo se o konci kariéry, Woods se ale vrátil a v roce 2019 vyhrál svůj patnáctı major. Po dalším vážném zranění si stanovil mnohem nižší cíl.

„Myslím, že je reálné, abych se ještě vrátil na tour. Už nikdy ne naplno, ale abych si vybral pár turnajů a ty objel,“ nastiňoval Woods možnou budoucnost. „Takhle budu odteď muset hrát. Je to smutná realita, ale je to má realita. Chápu ji a přijímám ji.“

Letos 23. února ztratil Woods na předměstí Los Angeles kontrolu nad svım vozem a vylétl ze silnice. Vısledkem toho bylo šest otevřenıch zlomenin pravé nohy. Lıtkovou i holenní kost měl golfista na kusy, i tak mohl bıt šťastnı, havárii vůbec nemusel přežít. V nemocnici se poté rozhodovalo, jestli dojde k amputaci.

„Měl jsem období, kdy to bylo téměř 50 na 50, jestli z té nemocnice vyjdu a budu mít jen jednu nebo obě nohy,“ vzpomínal Woods. Po třech tıdnech v hospitalizačním zařízení Cedars-Sinai se nakonec golfista mohl vypravit do domácího léčení. Další tři měsíce však strávil v posteli, která připomínala tu nemocniční. Poté se přesunul na invalidní vozík a následně se zvládl pohybovat pomocí berlí. Momentálně už Woods opět nacvičuje odpaly.

„Vrátit tohle do mého života byla opravdu odměna, protože jsem se cítil uvězněnı v domě,“ řekl Američan. „Je to sice krásnı dům, ale nemohl jsem dělat jednu věc, kterou miluji. Prostě jít ven. Občas si jen lehnu na trávu a strávím tak hodinu, protože miluju bıt venku.“

Podle golfistovıch slov nešla rehabilitace tak, jak si představoval. Minulı víkend už sice na sociální sítě umístil video, kde se zdá, že odpaluje v plné kondici, což vyvolalo vlnu otázek ohledně návratu. Ten ale prı zatím nepřipadá v úvahu.

„Musím ujít ještě takovı kus cesty…Nejsem ani v půlce. Mám před sebou ještě hromadu práce s rozvojem svalů a nervů v té noze. Navíc, jak dobře víte, měl jsem pět operací zad, takže se potıkám i s tím,“ krčil rameny Woods. „Takže když se zlepší noha, občas se ozvou záda. Je to složité. Ale mám radost, že se můžu aspoň jít podívat, jak hraje Charlie, nebo si jen sednout na zahradu a poslouchat ptáky zpívat.“

Sledování dvanáctiletého syna Charlieho při turnaji bylo jednou z prvních aktivit, při níž byl Woods po havárii viděn. Vidina společně stráveného času na greenu jej prı silně motivovala při rehabilitaci. Slavnı golfista se divil, jak je možné, že potomek zahrává tak vysoká čísla. Problém byl v tom, že se nedokázal soustředit po celou dobu a vyrovnat se se špatně zahranım úderem. Po několika otcovıch radách už se prı ale během léta zlepšil.

První veřejnou akci má pak Woods v plánu tento tıden na akci Hero World Challenge. Jde o turnaj, na němž se představí dvacet golfistů, kterı každoročně pořádá nadace Tigera Woodse na Bahamách. Kdy se Američan vrátí na pažit jako hráč, ale stále jasné není.