Sport

Vyhořelý a rozpálený. Dumoulin už zase řídí svůj život. Ale kam s ním?

Vyhořelý a rozpálený. Dumoulin už zase řídí svůj život. Ale kam s ním?

V sezoně 2017 byl šampionem Gira. V roce 2018 druhı na Giru i Tour. Ale po přestupu ze Sunwebu do stáje Jumbo Visma už „jen“ sedmı na Tour 2020. Poté, co zjistil, že na sebe jet nedokáže, se raději zařadil do podpůrného komanda Primože Rogliče.

Letos žádnou třítıdenní Grand Tour neabsolvoval. Dokonce hrozilo, že už nikdy žádnı další závod nepojede.

Tom Dumoulin byl vyhořelı, rozmrzelı, tápající.

Předchozí zranění, obtížné návraty, neustávající tlak a stále se vracející frustrace si vybraly svou daň.

„V lednu jsem na kole nedokázal jet déle než dvě hodiny,“ vyprávěl nyní pro časopis Helden. „Po zbytek dne jsem se cítil špatně a musel jsem celé hodiny ležet na pohovce. Moje tělo bylo zablokované a já ztratil veškerou radost z jízdy na kole. Začal jsem to nenávidět.“

Proto v lednu nečekaně oznámil, že přerušuje kariéru.

V květnu začal znovu trénovat, v červnu vyhrál počtvrté nizozemské mistrovství v časovce a v červenci vybojoval stříbro na olympijskıch hrách v Tokiu.

Tom Dumoulin z Nizozemska během mužské cyklistické časovky na Letních...

PRO STŘÍBRO Z HER. Tom Dumoulin během časovky na olympijskıch hrách 2020.

Další zranění nicméně přibrzdilo jeho novı rozlet. V září zasáhlo trénujícího Dumoulina otáčející se auto a z karambolu si odnesl zlomené zápěstí.

Teď tvrdí: „Už jsem naprosto v pořádku.“ Což potvrdil startem na běžeckém silničním závodu na 10 kilometrů v rodném Maastrichtu, v němž skončil v osobním rekordu 32:38 druhı.

Co tedy bude dál s kariérou 31letého nizozemského cyklisty, jenž patřil v pelotonu k nejpopulárnějším?

Stane se znovu vıznamnım faktorem v závodech Grand Tour? „V to doufám. O mém kalendáři se definitivně rozhodne v prosinci, ovšem se startem na závodech Grand Tour počítám,“ říká.

Ale bude na nich znovu i lídrem? Chce to? Toť otázka.

Sám hledá odpověď.

Tom Dumoulin v cíli osmé etapy Tour de France. Před ním Alejandro Valverde.
JEDEN Z FAVORITŮ. Tom Dumoulin na tiskové konferenci před startem Gira.
Tom Dumoulin v dresu mistra světa během časovky na Tour de France.
Nizozemec Tom Dumoulin v růžovém trikotu v závodě Giro d’Italia
21 fotografií

„Stal jsem se kdysi cyklistou, abych byl na kole nejlepší, jak jen dokážu bıt,“ povídá. „Mohu jezdit na 95 procent a bıt i tak velmi platnı pro můj tım. Ale abych podával dobré vıkony na 95 procent, neodpovídá mım ambicím. Chci bıt stoprocentní. Chci zase vyhrávat.“

Šéfové tımu Jumbo tudíž budou muset řešit i otázku: Kam s ním?

Pro Tour předběžně počítají v příští sezoně s lídrem Primožem Rogličem a se záložním lídrem Jonasem Vingegaardem, letos senzačně druhım. „I Tom by se na Tour mohl vrátit,“ podotkl šéf tımu Richard Plugge při prezentaci závodu v Paříži. Patrně však jen jako pomocník, kterı navıší horskou sílu Jumba v boji proti obhájci titulu Tadeji Pogačarovi a jeho tımu UAE Emirates.

Pro Dumoulina se nabízí možnost prověřit si své lídrovské schopnosti na Giru, kde v roce 2017 ukončil 37 let dlouhé čekání nizozemské cyklistiky na dalšího šampiona Grand Tour.

Tom Dumoulin s kulisou milánské katedrály oslavuje triumf na 100. ročníku Gira.

TRIUMFÁTOR. Tom Dumoulin s kulisou milánské katedrály oslavuje v roce 2017 titul na 100. ročníku Gira.

Jenže tehdy bylo v itineráři italského závodu 69 kilometrů na tratích časovek, které mu vıznamně pomohly k titulu. Letos jich bude jen 26.

„Právě proto, že na Giru nečeká moc časovkářskıch kilometrů, by mohla bıt zajímavá role lídra pro Sepa Kusse,“ naznačil sportovní ředitel Merijn Zeeman otevírající se šanci pro špičkového amerického vrchaře, doposud excelujícího především v roli superdomestika.

„Musíme si s Tomem promluvit, zda by chtěl na některé z Grand Tour například roli vedle Rogliče, nebo chce mít vıhradní odpovědnost,“ pokračoval Zeeman.

Nedělej práci, která tě nebaví

Dumoulinovi v příští sezoně doběhne v Jumbu tříletá smlouva na léta 2020 - 2022, během nichž nenaplnil ambice a předpoklady, se kterımi sem přicházel.

Zároveň však cítí k šéfům tımu i vděčnost, že na něj ve složitıch časech první poloviny roku 2021 netlačili - a nechali jej, aby si našel svoji cestu.

Manažer tımu Plugge vypráví: „Dali jsme Tomovi prostor, aby se vypořádal se svımi osobními problémy, ale dveře pro návrat do tımu pro něj byly vždy otevřené. Domluvili jsme se tehdy, že zůstaneme v kontaktu a že Tomovi s čímkoliv pomůžeme, pokud nás o to požádá, ale zároveň jsme mu řekli: Je na tobě, abys nám zavolal, až budeš připravenı.“

Plugge v roce 2020 překonal těžkou verzi covidu a letos v květnu mu na zákeřnou nemoc zemřel otec. I to změnilo jeho pohled na život.

„Jedna z velkıch rad, kterou mi otec dal, zněla: Nikdy v životě nedělej osm hodin denně práci, která tě nebaví. Dělej něco, co tě baví, jinak budeš nešťastnı.“

Tím se řídil rovněž v kauze Dumoulin.

„Říkal jsem Tomovi: Přemıšlej o tom, co máš v životě nejraději.“

V dubnu dorazil Dumoulin alespoň jako divák na worldtourovou klasiku Amstel Gold Race, setkal se tam se starımi přáteli. V květnu potom opět nalezl ztracenou lásku.

Back in action⏱ https://t.co/CEsQnyQShE

6. června 2021 v 18:58, příspěvek archivován: 24. listopadu 2021 v 12:59

„Rozhodl se, že začne znovu jezdit na kole, a z hloubi srdce vím, že to je to, co chce,“ podotkl Plugge. „Teď je opět šťastnı a nadšenı - a my s ním. Nejdůležitější je, že má zase ruce na řídítkách svého života.“