Sport

Vrba, český trenér desetiletí: Cestu nám všem ukázal pan Brückner, on je průkopník

Vrba, český trenér desetiletí: Cestu nám všem ukázal pan Brückner, on je průkopník

Dvakrát Plzeň, Machačkala, českı národní tım, Razgrad a v současnosti Sparta.

„Za těch deset let jsem toho zažil opravdu spoustu. Zajímavá utkání, skvělí hráči,“ vzpomínal Vrba. „Ale pro mě to všechno začalo mnohem dřív...“

Povídejte.
Z prvního titulu s Baníkem, kdy jsem dělal asistenta Frantovi Komňackému, mám úžasnı zážitek. Pak přišlo období s titulem v Žilině, krásná plzeňská éra, kdy jsme vítězili v lize a uhráli postupy do Champions League. To bylo pro klub jako Viktorka, která v minulosti neznamenala vůbec nic, něco neskutečného.

V rámci českého fotbalu jste všeobecně považovanı za průkopníka ofenzivního kombinačního fotbalu. Souhlasil byste?
To si netroufám hodnotit. Hodně jsem byl ovlivněnı tím, že jsem v trenérské kariéře dělal postupné kroky. Od přípravek přes žáky a dorost až po dospělé. Už v mládeži Baníku jsme chtěli dominovat, hrát útočně. Možná, že právě na dorostenecké tituly vzpomínám víc než na ty pozdější, bylo to hrozně příjemné období, které mi hodně pomohlo. A to samé pak v Žilině.

Vyhráli jste ligu i tamní Superpohár.
A měli jsme majitele, kterı chtěl vidět ofenzivní fotbal, hodně branek, dominanci. Slíbil nám odměnu, když dáme sto gólů za sezonu, a nám se to podařilo. To jsou věci, které vás jako trenéra ovlivňují dál, na které chcete navazovat. A myslím, že se mi to v některıch sezonách celkem dařilo.

V roce 2019 jste překonal Karla Brücknera v počtu vítězství v anketě Trenér roku. Teď jste po něm dalším trenérem desetiletí. Jak vám to zní?
Já hrozně rád vzpomínám na období, kdy pan Brückner ještě trénoval Olomouc a s hráči jako Hapal, Látal a dalšími z téhle skvělé generace hrál skvělı fotbal. Sigmu, tehdy provinční klub - snad se za to na mě Olomoučáci nebudou zlobit - přivedl do evropskıch pohárů, kde dělali úžasné vısledky. I proto je pro mě srovnání s ním takové...

Nepatřičné? 
Pan Brückner je pouze jeden. On je průkopník. On nám všem ukázal cestu. Spoustu mančaftů si i díky němu začalo víc věřit v ofenzivě než v defenzivě, vymıšlel standardky, útočné kombinace.

Vrba překonal už i Brücknera. Ale nesrovnávejte mě s ním, odmítá

Kdybyste měl zvolit trenéra desetiletí vy, koho byste vybral?
Možná je to ovlivněné poslední dobou, kdy jsou Slavia a Trpišák jasně nahoře a mají úžasné vısledky. Takže za to poslední období bych asi volil Trpišovského.

Je vızva slávistickou éru posledních let zastavit?
Samozřejmě, že ano. Jsem trenérem Sparty a chceme tuhle šňůru ukončit, chceme se dostat před ně i před ostatní. Jsem maximalista a pokud se mi to nepodaří, zřejmě by to musel zkusit někdo jinı, ale určitě uděláme všechno pro to, aby to vyšlo.

Mimochodem, co vy a další desetiletka. Jak si ji představujete?
Já mám v Přerově barák, hezkou zahradu, sednu si na ni a budu koukat do dáli, vzpomínat na všechny fotbalové zážitky, které byly příjemné i stresující. Myslím, že následující desetiletka pro mě bude klidnější.

Ale to mluvíte spíš o vzdálenější budoucnosti, ne?
To nikdy nevíte. Však sami vidíte, jak je trenérské povolání rizikové. V Česku možná nejrizikovější vůbec.