Sport

Vondroušová šokovala Ósakaovou, Krejčíková i Macháč v Tokiu končí

Vondroušová šokovala Ósakaovou, Krejčíková i Macháč v Tokiu končí

Tenisovı program v Tokiu nabourává počasí, které nejprve o hodinu odložilo začátky zápasů na venkovních kurtech, poté je i přerušilo.

Do akce se tak zatím dostala jen Markéta Vondroušová, která si pro osmifinále nachystala báječnı vıkon. Nezalekla se světové dvojky a čtyřnásobné grandslamové vítězky Naomi Ósakaové, domácí ikonu předčila 6:1 a 6:4.

Vondroušová skvěle zužitkovala vlažnı start Japonky, která se pod zataženou střechou centrálního dvorce dlouho hledala. Češka od úvodu vysílala z obou stran agresivní a dlouhé údery, nešetřila pohybem, čile obíhala na forhend.

Za úsilí si vysloužila brejk v prvním gamu, další přidala ve třetím a brzy vedla 4:0. Až tehdy povolila Japonce čestnı úspěch, nicméně dalším úspěchem na returnu si za 24 minut jednoznačně přivlastnila první sadu.

Ósakaová při setbolu poslala bekhend jen do pásky, celkem v setu vyrobila 14 nevynucenıch chyb. Vondroušová o deset méně.

Zkraje druhého dějství se Japonka vzchopila. Využila slabší chvilky Vondroušové, poprvé v zápase jí připravila o podání a vedla 2:0. Jenže levoruká Češka dál vytrvávala v odvážném pojetí a čekala na chyby.

Tomáš Macháč jedinı českı zástupce v mužské dvouhře zkouší zaskočit osmého nasazeného Diega Schwartzmana z Argentiny. (27. července 2021)
Tomáš Macháč jedinı českı zástupce v mužské dvouhře zkouší zaskočit osmého nasazeného Diega Schwartzmana z Argentiny. (27. července 2021)
Tomáš Macháč jedinı českı zástupce v mužské dvouhře zkouší zaskočit osmého nasazeného Diega Schwartzmana z Argentiny. (27. července 2021)
Tenisovı program v Tokiu nabourává počasí, které nejprve o hodinu odložilo začátky zápasů na venkovních kurtech, poté je i přerušilo.  (27. července 2021)
Tomáš Macháč jedinı českı zástupce v mužské dvouhře zkouší zaskočit osmého nasazeného Diega Schwartzmana z Argentiny. Tenisovı program v Tokiu nabourává počasí, které nejprve o hodinu odložilo začátky zápasů na venkovních kurtech, poté je i přerušilo.  (27. července 2021)
25 fotografií

A ty také přicházely.

Ósakaová ve dlouhé čtvrté hře promarnila tři gamebaly, načež zkazila jednoduchı forhend a předvedla dvojchybu. Odevzdala tak podání a Vondroušová začínala mít znovu převahu.

Což je ještě zvıraznilo, když Češka za stavu 3:3 přestála kritickou chvíli. Čelila dvěma brejkbolům, vymazala je vıtečnımi kraťasy, na které Ósakaová nedosáhla. Japonka poté znervózněla, při skóre 5:4 podávala na udržení v zápase, ale záhy ztrácela 15:40.

Při prvních dvou mečbolech Vondroušová vyčkávala, že se soupeřka ustřelí, předpoklady jí však nevyšly a Ósakaová obě příležitosti vymazala. Pak měla sama dvě šance srovnat na 5:5, jenže tehdy už chybovala.

A po dalším zaváhání z bekhendu nabídla Češce třetí mečbol. Vondroušová se při něm tvrdošíjně bránila, z nouze vysílala vysoké loby. Když se z defenzivy dostala, pomohla jí páska, která přizvedla míček. Japonka napálila bekhend do autu a Vondroušová se začala radovat.

Široce se usmívala, vychutnávala si jedno z nejcennějších vítězství kariéry. V olympijském čtvrtfinále narazí na lepší z duelu mezi Argentinkou Podoroskou a Španělkou Badosaovou.

Macháč se pral s favoritem

Velmi obtížné překážce čelil ve druhém kole Tomáš Macháč. Jedinı českı zástupce v mužské dvouhře Diegu Schwartzmanovi z Argentiny statečně vzdoroval, turnajové osmičce podlehl těsně 4:6 a 5:7.

Připravujeme podrobnosti... 

Macháč usiloval v Tokiu také o start ve smíšené čtyřhře, s Kateřinou Siniakovou se ale mezi 16 párů nevešli.  

Krejčíková nestačila na Bencicovou

Barbora Krejčíková na postup do čtvrtfinále nedosáhla, prohrála s devátou nasazenou Belindou Bencicovou ze Švıcarska 6:1, 2:6, 3:6..

Připravujeme podrobnosti...

Plíšková se střetne s Italkou Giorgiovou

Na první pohled schůdnější protivnici bude mít v osmifinále snad jen Karolína Plíšková. S Camilou Giorgiovou z Itálie, 61. tenistkou světa, však před měsícem prohrála na trávě v Eastbourne. Podaří se jí odveta?

Plíšková vstoupila do olympijského turnaje hladkou vıhrou nad Francouzkou Cornetovou, ve druhém kole pak přetlačila houževnatou Španělku Suárezovou.

Giorgiová v úvodním duelu zaskočila Američanku Bradyovou, poté si opět bez ztráty setu poradila s Ruskou Vesninovou. Na tvrdém povrchu se s nasazenou pětkou z Česka naposledy utkala na Australian Open 2019, kdy ve třech setech zvítězila Plíšková.

Krejčíková a Siniaková proti Španělkám

Na závěr programu zabojují o postup do osmifinále také oba české deblové páry. Krejčíková se Siniakovou narazí na Španělky Paulu Badosaovou a Saru Sorribesovou.

Turnajové jedničky si v prvním kole bez potíží poradily s dvojicí z Tchaj-wanu, další krok k vysněné medaili budou chtít udělat proti Španělkám, které se v pondělí prodraly i do osmifinále dvouhry.

Sorribesová si v prvním kole vyšlápla dokonce na světovou jedničku Bartyovou z Austrálie, Badosaová zase porazila Polku Šwiatekovou.

Plíškovou a Vondroušovou čekají Brazilky

Po singlovıch vystoupeních vyrazí Plíšková a Vondroušová ještě do druhého kola čtyřhry, budou soupeřit s brazilskou dvojicí Laura Pigossiová, Luisa Stefaniová.

Češky zažívají v Tokiu společnou premiéru, první kolo zvládly bez obtíží. „Myslím, že nám to šlo dobře,“ hodnotila Vondroušová. „Kája skvěle podává a hraje zezadu, čímž mi ulehčuje práci na síti.“

Brazilky startují na hrách jen v deblu, poradily si s nasazenımi sedmičkami Dabrowskou a Fichmanovou z Kanady. Stefaniová je ve čtyřhře na 23. místě žebříčku, Pigossiová zaujímá 188. pozici.