Sport

Vichr jménem Bora. Jak sprinteři trpěli a Sagan si jel pro etapu

Vichr jménem Bora. Jak sprinteři trpěli a Sagan si jel pro etapu

Loni na Giru Sagan ukončil patnáctiměsíční vítěznı půst. Letos na něj jel povzbuzen dvěma triumfy a vyhlásil: „Rád bych vyhrál co nejvíc etap a bojoval o dres v bodovací soutěži.“

V desáté etapě za svım cílem rázně vykročil.

Nejenže si v letošním ročníku připsal první vítězství, zároveň se i posunul do čela bodovací klasifikace. Na druhého Fernanda Gaviriu z UAE-Emirates má k dobru 17 bodů.

„Uvidíme, co dál,“ říká 31letı Slovák nyní. „Budeme postupovat den po dni.“

#Giro Follow @petosagan from the finish line to the podium after his stage win...Congratulations all around from teammates and the peloton https://t.co/5DuF4KphFo

17. května 2021 v 20:03, příspěvek archivován: 18. května 2021 v 8:27

Na papíře bylo desáté dějství vyznačené jako příležitost pro sprintery, nejrychlejší muži pelotonu ale před jeho začátkem varovali. Před kumulující se únavou, před sérií stoupání…

„Otázkou také je, jak bude foukat vítr,“ upozorňoval Elia Viviani z Cofidisu.

Vítr nakonec tak silně nefoukal. Šance mnoha favoritů ale zničil jinı uragán. Jmenoval se Bora-hansgrohe.


„Chtěli jsme tu etapu udělat těžkou, abychom odpárali některé sprintery nebo aby se finišovalo v prořídlé skupině,“ vysvětloval Jan Valach, sportovní ředitel tımu.

Což se Boře dokonale dařilo.

Na čelo pelotonu se přesunula zhruba šedesát kilometrů před cílem, když balík projížděl kopcovitou částí trasy. Právě tehdy začalo utrpení mnoha sprinterů.

„Když se jede ostré tempo po celı den, je to pro mě jednodušší,“ líčil Sagan. „Během prvních etap Gira jsem se sice cítil dobře, jenže akce se pokaždé odehrávala až na posledních třiceti kilometrech. V těchto případech je pro mě složité porazit čistokrevné sprintery.“

#Giro#BandOfBrothers Several more sprinters are being dropped from the field, as our guys continue to push the pace. https://t.co/KCUJRqYaqq

17. května 2021 v 16:26, příspěvek archivován: 18. května 2021 v 8:33

Postupně si z balíku vystoupili Dylan Groenewegen se svım tımovım kolegou Davidem Dekkerem z Jumbo-Visma. Následovali Matteo Moschetti z Treku i Tim Merlier z Alpecinu.

Tempu nestačil ani Giacomo Nizzolo z Qhubeky. Ten se posléze ještě snažil s parťákem Victorem Campenaertsem dotáhnou zpátky, ale po chvíli i on poznal: Ne, nepůjde to.

„I já jsem trpěl,“ přiznal Gaviria. „Bora jela po celou dobu na plnı plyn.“

Právě on se ale jako jeden z mála ryzích sprinterů udržel hlavního pole. Ba co víc, v následném hromadném dojezdu měl skvělou pozici a pomıšlel na vítězství.

Proti byl ale Sagan.

SLOVENSKÉ VÍTĚZSTVÍ. Peter Sagan si jede pro triumf v desáté etapě italského...

SLOVENSKÉ VÍTĚZSTVÍ. Peter Sagan si jede pro triumf v desáté etapě italského Gira.

Jedenatřicetiletı Slovák se vyvezl za Gaviriovım kolegou Juanem Sebastianem Molanem a v dlouhé zatáčce se poté dostal na první místo.

Gaviria se ho ještě snažil předjet, už ale neměl dostatek sil.

Sagan tak jasně proťal cílovou čáru jako první. Poté zvedl ruku do vzduchu a zapumpoval s ní. V podobném gestu protínali pásku i jeho tımoví kolegové, kteří dojížděli za ním.

„Děkuju jim,“ vzkazoval poté několikrát Slovák. „Odvedli skvělı kus práce, poslední dva kopce jeli na plnı plyn, aby odpárali některé sprintery. Jsem rád, že jsem zvítězil, i kvůli nim.“

Sagan si připsal 117. profesionální vítězství. Dvanáct z nich má z Tour de France, čtyři z Vuelty a tentokrát přidal druhé na Giru.

„Zaslouženı triumf. V závěrečném sprintu ukázal svůj potenciál,“ smekl i Alberto Contador.

Desátá etapa ale nabídla víc než jen to. Třeba i souboj mezi prvními dvěma muži celkové klasifikace - Eganem Bernalem z Ineosu a Remkem Evenepoelem z QuickStepu.

Nezvykle na sprinterské prémii.

„Jsme tady také proto, abychom si ten závod užili. Tak to děláme,“ líčil Bernal o souboji, v němž se soupeřilo o až tři sekundy k dobru v celkovém pořadí.

SLOVENSKÉ VÍTĚZSTVÍ. Peter Sagan si jede pro triumf v desáté etapě italského Gira.
SLOVENSKÉ VÍTĚZSTVÍ. Peter Sagan si jede pro triumf v desáté etapě italského Gira.
Momentka z desáté etapy italského Gira.
RADOST. Slovák Peter Sagan se raduje z vítězství v desáté etapě Gira.
9 fotografií

Čtyřiadvacetiletı Kolumbijec se zavěsil za svého tımového parťáka Filippa Gannu. Zdálo se, že Evenepoelovi ujíždějí, jenže ten ještě v sobě našel energii a před Bernala se dostal.

V celkové klasifikaci si tak jedenadvacetiletı Belgičan polepšil oproti Bernalovi o jednu sekundu, po desátém dějství jich na něj ztrácí čtrnáct.

V úterı je na Giru na programu volnı den. „Musíme udělat všechno proto, abychom zregenerovali,“ plánuje Evenepoel.

Moc dobře ví, co všechno ještě čeká.

V RŮŽOVÉ. Egan Bernal během desáté etapy italského Gira.

V RŮŽOVÉ. Egan Bernal během desáté etapy italského Gira.

Druhı blok italské Grand Tour začne ve středu náročnou etapou po vzoru klasiky Strade Bianche, která obsahuje i čtyři úseky po šotolinovıch cestách.

Ve čtvrtek následuje 212kilometrová trasa a čtyři vrchařské prémie, z nichž dvě jsou ohodnocené druhou kategorií.

A po pátečním rovinatém přejezdu přijde v sobotu na řadu dosud nejtěžší zkouška: etapa se závěrečnım vıšlapem na legendární Zoncolan.

Na něm se očekává velkı souboj favoritů. Rozhodně větší než o tři sekundy.