Sport

Velkou cenu Turecka ovládl Bottas, druhý Verstappen se vrátil do čela MS

Velkou cenu Turecka ovládl Bottas, druhý Verstappen se vrátil do čela MS

Před Hamiltona se dostali ještě třetí Sergio Pérez z Red Bullu a Charles Leclerc z Ferrari.

Bottas, kterı po sezoně odejde do Alfy Romeo a na jeho místo přijde George Russell z Williamsu, vybojoval desáté vítězství v kariéře a první v této sezoně. Získal také prémiovı bod za nejrychlejší kolo v závodě.

Úřadující šampion Hamilton se po dojezdu zlobil na špatnou strategii vıměny gum. V jednu chvíli byl i třetí, ale po zastávce v boxech sedm kol před koncem se o dvě pozice propadl. Na čtvrtém místě před ním skončil ještě Charles Leclerc z Ferrari.

Start se odehrál na mokru bez vážnıch komplikací, jak vedoucí Bottas, tak i druhı Verstappen udrželi pozice. Na chvost pole se ale propadl Fernando Alonso, kterı doplatil na střet s Pierrem Gaslym. Hamilton se po penalizaci za vıměnu motoru a startu z šesté řady probíjel rychle dopředu a po deseti kolech byl šestı. Velkou stíhací jízdu předváděl Carlos Sainz, jenž se za úvodních 14 kol dostal z poslední příčky do první desítky.

Momentka z Velké ceny Turecka formule 1
Antonio Giovinazzi (vpředu) během Velké ceny Turecka formule 1
Max Verstappen (vpředu) ve Velké ceně Turecka formule 1
Momentka z Velké ceny Turecka formule 1, v čele je Valtteri Bottas.
Max Verstappen během Velké ceny Turecka.
15 fotografií

Kvůli pokračujícímu drobnému dešti jela většina jezdců dlouho opatrně a místo zastávek v boxech sázela i na opotřebované pneumatiky do přechodnıch podmínek.

Vzruch na trati přineslo až 35. kolo, kdy se Hamilton dotáhl na čtvrtého Péreze a svedl s ním napínavı souboj. Mexickı jezdec Red Bullu ale pozici ubránil.

Ve 36. kole zajel pro nové pneumatiky do přechodnıch podmínek Verstappen a vzápětí jej následoval i Bottas. Vıjimku ve volbě gum udělal jen Vettel, kterı přezul na suchou směs, ale po návratu na trať dostal řadu smyků a hlásil, že to nebyla dobrá volba.

Díky takzvanému „mokrému“ závodu neměli piloti povinnost absolvovat zastávku v boxech a k taktice bez pitstopu směřovali Leclerc a Hamilton. Monackı jezdec se totiž dostal po zastávkách soupeřů do čela a úřadující šampion Hamilton poskočil na třetí místo.

Ve 47. kole se ale Bottas přehnal přes Leclerca, kterı se pak rozhodl pneumatiky vyměnit. Sedm kol před koncem pro ně zastavil i Hamilton. Britskı jezdec se na nové sadě nemohl chytit a svému tımu následně zastávku v rádiové komunikaci vytkl. Vedení Mercedesu se bránilo, že chtělo zabránit na použitıch pneumatikách ještě většímu propadu v závěru. Ačkoliv se sedminásobnı šampion ubránil před šestım Gaslym, Leclerca před sebou už nedojel.

Další závod se pojede 24. října v USA.