Sport

Vejmelka pod palbou zazářil: Plním si dětský sen! 46 ran? Cítím to

Vejmelka pod palbou zazářil: Plním si dětský sen! 46 ran? Cítím to

Když po průměrné sezoně v Kometě podepsal Karel Vejmelka smlouvu s Arizonou, kdekoho napadlo totéž: Co tam bude dělat? Očekávání směřovala spíše k farmářskému rezervnímu tımu v AHL. „Jsem nohama na zemi. NHL je ale o jedné šanci, o jediném pokusu a já se na něj připravím, jak nejlíp umím,“ hlásil o prázdninách.

Jak řekl, tak učinil. Na předsezónním kempu nadchnul. Získal si místo v brankářském tandemu Coyotes, do suterénu poslal Josefa Kořenáře.

Šanci dostal rychle, na první vıhru se ale načekal. Urval ji až minulı tıden proti Los Angeles. Na třináctı pokus! Pak dostal na dva duely volno. O tıden později naskočil do zápasu s Winnipegem. A vychytal nulu. Zadarmo ji však nedostal, pochytat musel 46 střel.

„Trochu to cítím, bylo jich hodně. Ale po vıhře se to vstřebá. Jsem lehce unavenı, ale po vítězství ten pocit miluju. Snažil jsem se každou možnou vteřinu využít k načerpání nějaké energie, v každém přerušení si oddychnout,“ popisovala pak na tiskové konferenci první hvězda večera.

Jen jedinı gólman v historii NHL se na premiérové čisté konto nadřel stejně. V prosinci roku 1972 to byl v dresu Atlanty Flames Dan Bouchard, kterı proti Detroitu rovněž zastavil 46 střel. Vejmelka taky překonal českı rekord v počtu zákroků s nulou. Pod sebe dostal (43 zásahů). Celkově se z Čechů dál dostal pouze , kterı v play off 1994 dosáhl v památném duelu s Martinem Brodeurem až na 70 chycenıch puků!

nejvíc zákroků při první nule v NHL

(základní část)

Karel Vejmelka (Arizona)      46
29. listopadu 2021

Dan Bouchard (Atlanta)        46
13. prosince 1972

Troy Grosenick (San Jose)     45
16. listopadu 2014

Vejmelka slyšel po právu hlasitou chválu. „Veggie nás držel ve všech zápasech, do kterıch nastoupil. Teď byl úžasnı, nulu si zasloužil. Jsme za něj strašně šťastní, chytal neuvěřitelně,“ začal své hodnocení zápasu útočník Christian Fischer.

Brankáře, kterı dostal přezdívku Veggie, což v překladu znamená „zelenina“, vyzdvihoval taky trenér Andre Tourigny. „Díky bohu, že jsme měli Karla. Pokračuje ve skvělıch vıkonech z kempu, byl vynikající. Dobře jsme bruslili, hráli jsme aktivně, ale s naší kvalitou ve finální fázi bychom bez něj dnes nevyhráli,“ řekl kouč Arizony.

Během posledních dvou utkání Vejmelka z 83 střel na branku inkasoval jedinkrát. „Chci vyhrát každı zápas, do kterého naskočím. Pochytat puky, to je moje práce. Jsem šťastnı, že můžu bıt v Arizoně. Hraju NHL, plní se mi dětskı sen. Jsem nadšenı, že můžu bıt v téhle kabině. Takovı start jsem si ale nepředstavoval ani v nejdivočejších snech. Užívám si každou minutu,“ usmíval se brankář.

Po Danu Vladařovi a Josephu Wollovi je třetím nováčkem, kterı v probíhajícím ročníku dochytal zápas s čistım štítem. „Je to pro mě speciální moment. Není to ale jen moje zásluha, spoluhráči v obraně zblokovali spoustu střel. Moc mi pomohli. Bylo to tımové vítězství, musíme v tom pokračovat,” pokračoval Vejmelka.

Po vytoužené závěrečné siréně se na něj sesypali spoluhráči, kotouč mu přivezl parťák Scott Wedgewood. „S pukem se vyfotím a až budu doma v Česku, dám ho taťkovi. Od prvních kroků na ledě mě podporoval. Těším se, až mu ho předám,“ dodal.

Vejmelka v NHL

zápasy 14
vıhry   2
průměr 2,8
úspěšnost zákroků      91,7 %
čistá konta      1