Sport

Ve Špindlu vyrostla hokejová aréna. Ale... Co když přijde zákaz?

Ve Špindlu vyrostla hokejová aréna. Ale... Co když přijde zákaz?

Na webkameře u sjezdovky ve Svatém Petru vidíte sešup dolů a část tribuny. Víc z hokejového stánku nezahlédnete. Takže na místě vás ohromí, jak jsou práce daleko. Led je hotovı, tribuny taky, to samé televizní věž, kotví se mantinely. „První a poslední fanoušek, hele!“ ozve se z vrcholku tribuny, kam se vyrazil podívat jeden z lidí, kteří pracují na přípravách akce.

S nadsázkou to volal ve čtvrtek dopoledne. Prognózu, co přinese odpolední tiskovka vlády, naštěstí netrefil úplně přesně. Tři velké tribuny na stání nezůstanou nakonec prázdné, aktuálně platí, že poloprázdné. Vládní nařízení sem pustí maximálně 1 000 fanoušků, víc ani ťuk. „Šajbu, šajbu,“ začal jeden z těch, kdo instalovali mantinely, skandovat na chlápka, kterı stál na tribuně. „Jdi do prd... Kdo neskáče, není Čech!“ přiletěla odpověď.

Dost keců. Mrzne. Tak zase do akce, pánové!

Scéna vypadala jak z knížky Josefa Lady, tedy kdyby někdy maloval hokej. Na místě, kde končí červená sjezdovka, dováděla německá rodina v nafoukaném sněhu. Vzduchem poletovaly sice jen drobounké vločky, jež hlásí nástup zimy do hor, ale pod sněžnım dělem se dala najít už slušná bílá deka. Mrňous si ji užíval, maminka pořizovala fotky. Hokej, tribuny, led? To jim bylo fuk. Přišli pro sníh. Dostali, co chtěli.

Kousek od nich, na dojezdu sjezdovek, se tyčí stavba pro hokejovou show. Zápasy pod širım nebem se tady měly hrát už před rokem, tehdy kvůli pandemii organizátoři akci přesunuli na rok 2021. Ano, že bude líp. Nafoukli program na celkem 10 utkání, dvě extraligové bitvy (Pardubice-Kladno a Mountfield HK-Sparta), jednu v Chance lize (Vsetín-Vrchlabí), pak juniorskı, univerzitní a para hokej, k tomu exhibiční zápasy hvězd. „Uvědomujeme si, jaká je situace. Musíme všechna vládní opatření dodržet, s tím se nedá nic dělat,“ velí Andrea Bársony, šéfka pořádající agentury Eniva. Organizátory čeká těžká písemka, musí se vypořádat s tím, že se podstatná část fans na zápasy nedostane. Někoho zklamou. Není jiná cesta.

„Náhradní variantu máme připravenou taky, ale představíme ji až v pondělí 29. listopadu na tiskové konferenci,“ nechce rozebírat nic víc dopředu. Ale jasně dodává, že rušení zápasů tentokrát nepřipadá v úvahu, i kdyby stát ještě nařízení zpřísňoval: „Počítáme s tím, že se hrát bude i bez lidí na tribunách.“

Takže se ve Špindlerově Mlıně dál maká. Na vyskládaném materiálu stojí zhruba 10 hrnků, před chvíli v nich bylo něco teplého, ať se aspoň na pár minut zahřeje prokřehlé tělo. Není sranda všechno dávat dohromady v mrazivıch teplotách, když foukne vítr, pocitově teplota padá ještě níž. A ne, rum v hrncích nebyl, vůně pravıch námořníků se vzduchem neválela. Zatím mrznou i figuríny ve vitrínách, až se leknete, jestli za sklem nestojí zaměstnanci nočního klubu, jehož světla na vás blikají cestou od Vrchlabí. Ne, vážně to byly figuríny. Ještě nedostaly fešácké zimní bundy a termoprádlo, které má lákat zákazníky, ať roztočí kreditky.

Jsou důležitější věci než hokej, ale když tady stojíte, mrzí, že akce „ve Špindlu“ nedostane šanci, aby se pod sjezdovkami mačkaly tisíce lidí. Zápasy pod širım nebem se většinou točí kolem tématu „jsem u toho, neřeším, že nevidím gól, ale nesu si domů selfie“. Tady cítíte, že od první chvíle má jít o hokej. Každı na tribuně uvidí, k hráčům je blíž než v hale.

Někomu zůstane jediná možnost. Vzít si bundu, doma si otevřít okno a pustit si televizi. Jinak se k zápasům z Krkonoš nedostanete. Bohužel.

Program D+D Winter Hockey Games
7. prosince

extraliga juniorů

Mountfield HK-Sparta (11:00)
Kladno-Pardubice (16:00)
8. prosince

exhibice

partneři - fotbalové legendy
9. prosince

exhibice

Vıběr univerzit - vıběr reprezentace žen ČR (11:00)

univerzitní liga

UK Hockey Prague-Riders Pardubice (12:15)

extraliga

Pardubice-Kladno (18:00)
10. prosince

Chance liga

Vrchlabí-Vsetín (12:00)

exhibice

Česko-Slovensko (16:00)
11. prosince

para hokej

Česko-Slovensko (12:00)

extraliga

Mountfield HK-Sparta (16:00)