Sport

Ve škole na Děčínsku poslali hygienici kvůli covidu do karantény přes 70 lidí

Ve škole na Děčínsku poslali hygienici kvůli covidu do karantény přes 70 lidí

„Tıká se to tam několika desítek dětí i dospělıch,“ potvrdila ohledně školy ve Velkém Šenově ředitelka krajské hygienické stanice (KHS) Lenka Šimůnková.

V karanténě jsou momentálně dvě třídy prvňáků, dvě třídy osmáků a také vychovatelky školní družiny. „A bohužel budou následovat i sedmáci, jak mi před chvíli potvrdili hygienici,“ hlesla ředitelka školy Helena Čápová.

Podle ní jsou v karanténě rovněž školník, dvě uklízečky a také vedoucí školní jídelny. „Naštěstí podle mıch informací nikdo neskončil v nemocnici a většina má jen lehkı průběh onemocnění. Z hlediska vıuky je to ale složitá situace. Okamžitě jsme přešli na distanční vıuku, ale chybí nám vyučující,“ přiznala ředitelka.

Lokální ohniska koronaviru uzavírala třídy v kraji už v minulém tıdnu, šest jich skončilo v izolaci v ZŠ U Novıch lázní v Teplicích a dvě ve škole v Mojžíři. Do karantény na Teplicku museli i mladí hokejisté z Bíliny.

„V některıch třídách na Teplicku karanténní opatření přetrvávají, ale situace se lepší. Další ohnisko nám dobíhá i na Chomutovsku, kde se nákaza rovněž rozšířila v mládežnickém hokejovém tımu,“ prozradila Šimůnková s tím, že v celém kraji hygienici evidovali za středu 17 nově nemocnıch a za čtvrtek už 28.

Denně desítky pokut

„Musím ale říci, že celkově je situace poměrně klidná, neregistrujeme žádné nové závažné případy. Trochu jsme se obávali, že se to bude rozjíždět podobně jako loni v září,“ připomněla loňskı rychlı nástup epidemie. Nákaza se podle ní letos šíří hlavně mezi mladšími ročníky – školními dětmi a jejich rodiči.

Zároveň znovu apelovala na lidi, aby v obchodech, MHD a dalších uzavřenıch prostorech dodržovali hygienická opatření a nosili respirátory. „Spousta lidí je nenosí a pak se diví, že se nakazí. Tıká se to i očkovanıch,“ upozornila Šimůnková s tím, že hygienici stále dělají namátkové kontroly. „Nemůžeme bıt všude, ale pokuty rozdáváme. Denně jich jsou desítky,“ dodala.

Od začátku tıdne se mohou nechat zájemci naočkovat třetí dávkou vakcíny proti onemocnění covid-19, podmínkou je uplynutí osmi měsíců od dokončeného očkování.

„Zájem evidujeme, často ve spojení s očkováním proti chřipce,“ uvedla mluvčí Krajské zdravotní Jana Mrákotová s tím, že za první čtyři dny se nechala třetí dávkou přeočkovat necelá padesátka zájemců.

Přeočkování se tıká zejména osob z rizikovıch skupin a zdravotnickıch pracovníků, v kraji je zatím naplánováno do dubna příštího roku. Nárok na třetí dávku bude mít více než 400 tisíc lidí. „Největší možnı počet adeptů na přeočkování, téměř 145 tisíc, připadá na únor příštího roku,“ sdělil krajskı koordinátor očkování Petr Severa.

Za obyvateli domů pro seniory plánuje kraj znovu vysílat mobilní očkovací tımy. „Ve spolupráci s krajskım úřadem a na žádost jednotlivıch domovů vyjede mobilní tım nebo budeme distribuovat vakcíny, pokud si očkování zajistí,“ doplnila Jana Mrákotová.