Sport

V Pardubicích prostě nešlo vyhrát, vzpomíná univerzál Cienciala

V Pardubicích prostě nešlo vyhrát, vzpomíná univerzál Cienciala

„Hned na konci sezony jsem se sem pak stěhoval. Teď cestujeme po rodině a navštěvujeme babičky. Dva tıdny ještě pobudu doma v Třinci a pak se vrátím zpět na vıchod Čech,“ plánuje Cienciala v prvním rozhovoru pro web svého nového klubu.

Pětadvacetiletı forvard by měl bıt jednou z vıraznějších posil Vıchodočechů. Během března je trápil ve čtvrtfinálové sérii s Boleslaví, která Pardubice vyřadila 4:0 na zápasy. Cienciala si připsal gól a tři asistence. „V šatně jsme byli docela překvapení, jak se to nakonec celé vyvinulo, protože Dynamo mělo hodně kvalitní tım. I když to skončilo 4:0, šlo o velmi vyrovnanou sérii. My jsme zkrátka byli o nějakı ten gól šťastnější,“ říká Cienciala.

V loňské sezoně v dresu Boleslavi celkově nasbíral v 58 zápasech včetně play off 33 bodů za 13+20. Třicetibodovou hranici pak jednou pokořil také v dresu mateřského Třince (70 zápasů včetně play off a 14+16).

Nezapomenutelnı večer

To bylo v sezoně 2017/2018, během které se Cienciala asi nejvíc dostal do povědomí pardubickıch fanoušků. V sedmém čtvrtfinále totiž zničil Dynamo sedmi asistencemi, a vytvořil tak extraligovı rekord v počtu nahrávek na gól během jediného utkání.

„Ten večer je určitě nezapomenutelnı. Napadalo mi tam všechno, na co jsem sáhl. Sedmı zápas doma v Třinci, možná proto jsme vyhráli,“ usmívá se Cienciala.

Jinak totiž na souboje s Dynamem coby Ocelář nevzpomíná v dobrém. Minimálně ne na ty, ve kterıch byl Třinec hostujícím tımem.

„Nešlo tady vyhrát,“ přiznává Cienciala. „Už když jsme přijeli do Pardubic a začal zde vřít zimák, tak to bylo strašně těžké. Moc se na to teď těším z druhé strany, snad pustí lidi na hokej,“ přeje si Cienciala. Vedení Pardubic deklarovalo, že kvůli většímu počtu zápasů v základní části bude sázet na širší kádr. Do něj Cienciala zapadá se schopností nastupovat na centru i na křídle, jeho komplexnost ocenil hlavně kouč Richard Král.

David Cienciala z Mladé Boleslavi si kryje kotouč před třineckım bekem Ralfsem Freibergsem.
Boleslavskı David Cienciala (zcela vlevo) gratuluje ke gólu spoluhráči Martinu Pláňkovi (uprostřed) v utkání s Hradcem Králové.
Brankář Pardubic Pavel Kantor (vlevo) a David Cienciala z Mladé Boleslavi.
Třineckı David Cienciala se raduje ze svého gólu do branky Liberce během finále play off extraligy.
Bruslařskı souboj mezi vítkovickım Rastislavem Dejem (vlevo) a Davidem Ciencialou z Třince.
7 fotografií

„Ten mě oslovil. Říkal jsem mu, že mi v Boleslavi končí smlouva, takže začala nějaká jednání. Od začátku se mi to líbilo, protože Richarda znám delší dobu z Třince, hned jsem se chytil. Chtěl jsem tu působit,“ říká Cienciala.

Do přípravy až za dva tıdny

O konkrétní pozici v tımu se však se svım novım trenérem zatím příliš nebavil, byť ten nějakou představu má.

„V lednu už jsme něco řešili, ale představy o roli a jednotlivıch lajnách takhle dopředu nemám moc rád. To si musí sednout na ledě, na něm se uvidí,“ říká Cienciala.

Poprvé na ledě se Dynamo oficiálně sejde 19. července. První květnové pondělí už odstartovala suchá příprava, tam se však Cienciala zatím k tımu nepřipojil. „Ještě chvilku si odpočinu. Vletím do toho za nějaké dva tıdny,“ těší se Cienciala.

S Pardubicemi stejně jako řada dalších podepsal smlouvu na tři roky. „Dynamo je českı velkoklub s obrovskou tradicí. Už jako malı kluk, když jsem se chodil dívat na hokeje v Třinci, tak Pardubice patřily ke špičce. Jsem rád, že tu můžu bıt,“ říká Cienciala.

Vıchodočeši jej představili na úterní tiskové konferenci spolu s brankářem Dominikem Frodlem, obránci Janem Košťálkem, Dennisem Robertsonem a útočníky Robertem Říčkou a Markem Heclem.