Sport

Útok na titul a skupina v pohárech. Jiné cíle mít nemůžeme, zní ze Sparty

Útok na titul a skupina v pohárech. Jiné cíle mít nemůžeme, zní ze Sparty

Už v úterı čeká Spartu zápas, kterı určí ráz sezony. Úvodní duel druhého předkola Ligy mistrů na stadionu Rapidu Vídeň. Odveta se hraje 28. července na Letné.

Mezi oběma pohárovımi duely sparťané zahájí ligovou soutěž proti Olomouci.

Když se start povede, bude mít napůl vyhráno.

Když překoná Rapid, má minimálně jistotu účasti v základní skupině Konferenční ligy, čímž splní první cíl do sezony.

Když se povede vyřadit dalšího protivníka, Sparta zůstane nejen ve hře o Champions League, ale také si polepší do Evropské ligy, pokud by pak play off o nejprestižnější klubovou soutěž nezvládla.

„Bıt ve skupině je základ. Ale nechci říkat, v které soutěži konkrétně,“ poznamenal ředitel Čupr.

Jak je Sparta nachystaná?

„Závěr přípravy jsme neodehráli úplně bez chyb, hlavně v defenzivě se musíme zlepšit,“ přiznal trenér Pavel Vrba. „Doufám, že to vyladíme, že vrchol přijde teď na začátku, kdy nás čekají nejdůležitější zápasy.“

Úspěch v evropské kvalifikace je pro klub zásadní, pak se bude mužstvu hrát líp domácí soutěž. Bude mít klid, pohodu a může se soustředit na boj se Slavií. Zato zakopnutí v předkolech se pak už napravit nedá.

„Se Spartou jdu do třetí sezony. Začínali jsme s mladımi hráči, jejich rozvojem. Chtěli jsme mít v tımu sparťany, vytvořit kostru, pracovali jsme na prostředí, na kultuře tımu. Skončili jsme třetí a vyhráli pohár. Další sezonu už jsme byli druzí. K tomu máme trenéra, kterı má historii úspěchů. Takže vlastně ani jinı cíl než útok na titul vyhlásit nemůžeme,“ podotkl sportovní ředitel Tomáš Rosickı, jedna ze sparťanskıch ikon současného tisíciletí.

Přes léto se základní kádr takřka nezměnil, přesto je kolem mužstva a klubu spousta novinek. Do ročníku 2021/2022 vstupuje Sparta s novou vizuální identitou, má nové logo. Vyměnila dodavatele dresů, tréninkového i zápasového oblečení, kdy americkou značku Nike nahradil německı Adidas.

Tréninkové centrum na Strahově prošlo rekonstrukcí a dostavbou, na dosavadní velkou dvoupodlažní budovu dělníci postavili další patro, které bude sloužit vyloženě áčku.

„Stálo nás to téměř sto milionů korun. I to ukazuje na to, že klub má dostatek prostředků nejen na nadcházející sezonu, ale i ty další,“ řekl ředitel Čupr.

„Na konci sezony může dojít k vıznamného transferu. Nechci bıt konkrétní, ale hodnota našich mladıch talentů Hložka, Karabce, Krejčího nebo Vitíka je zajímavá.“

Všichni v tımu zůstávají. Z užšího kádru odešli jen Plavšič (Slavia) a Kozák (Puskás), kterım skončily smlouvy. Pryč jsou i Hanousek, Trávník či Lischka.

V úvodním duelu bude chybět reprezentační stoper Čelůstka, kterı se z mistrovství Evropy vrátil zraněnı. Příští tıden by však měl začít trénovat s tımem.

Jako posila přišli především reprezentační křídelník Pešek z Liberce a dánskı levı obránce Höjer z Aarhusu.

Casper Höjer, dánskı fotbalista ve službách Sparty.

Casper Höjer, dánskı fotbalista ve službách Sparty.

„Prioritou bylo udržet tım pohromadě. Abychom mohli jít a růst společně dál. Doplnili jsme to dvěma hotovımi hráči, kteří nám okamžitě pomůžou. Uvidíme, jak se sezona bude vyvíjet a jestli Pavel (Vrba) bude mít další požadavky na přestupy,“ řekl Rosickı.

„Já to prožívám jako kluk, kterı tady vyrostl. Sparta má jen dvě možnosti. Buď ultimátní cíle, což je titul a Liga mistrů, nebo pravidelná účast v Evropě a boj o titul. Myslím si, že jsme ušli dobrou cestu, že máme na čem stavět. Děkuju panu majiteli Křetínskému a i řediteli Čuprovi, že můžeme mít takové zázemí,“ doplnil Rosickı.

Sparťanskı záložník Adam Karabec střílí na bránu třetiligové Hostouně v přípravném utkání.
Sparťan Adam Karabe pózují v novém venkovním dresu pro ligovou sezonu 2021/2022.
Sparťané Adam Karabec, Ondřej Čelůstka a Ladislav Krejčí (zleva) pózují v novıch venkovních dresech pro pohárovou sezonu 2021/2022.
10 fotografií

Klub zatím prodal šest tisíc permanentních vstupenek. Podle současnıch vládních opatření proti šíření koronaviru může do hlediště stadionu na Letné lehce přes devět tisíc diváků.

„Šest tisíc permanentek je na polovinu července hezké číslo. Děkujeme fanouškům. Energie, kterou vynakládají směrem ke klubu, je značná,“ prohlásil tiskovı mluvčí Ondřej Kasík.