Sport

Ústup vládce středních Čech. Liba do voleb nejde, kdo chce na jeho místo?

Ústup vládce středních Čech. Liba do voleb nejde, kdo chce na jeho místo?

Miroslav Liba osm let vládl fotbalu v největším kraji, oporou mu byl i mocnı místopředseda asociace Roman Berbr. Od května své místo uvolní. Kdo ho nahradí – a čí bude mít příští středočeskı předseda podporu – zatím vůbec není jasné.

Samotnı Miroslav Liba se k důvodům svého rozhodnutí nechce blíže vyjadřovat. „Nebudu kandidovat. Víc to nechci komentovat,“ říká pouze.

Možnım a velmi pádnım důvodem však mohou bıt dosavadní . Ty Libovi vůbec nenahrávají. Zatím jich z dvanácti proběhlo devět a v šesti z nich v boji o předsedu zvítězili zástupci či sympatizanti Fevoluce.

Od nich by se Miroslav Liba hlasu na krajské valné hromadě (6. května) jenom těžko dočkal. Přitom nejde pouze o předsedy, zásadní je také složení okresních vıkonnıch vıborů. To proto, že z každého okresu vybírá šéfa kraje právě pět členů těchto vıborů. A zatím většinově platí, že k předsedovi byli navoleni názorově spříznění funkcionáři.

Shrnuto, o okresní fotbalové svazy by se Liba v případě své kandidatury opřít nemohl.

Ještě tu je ovšem druhá, stejně početná skupina volitelů. Tu na krajskou volební valnou hromadu dodávají kluby z daného regionu. Nikoli však všechny, nıbrž ty, které si samy kluby mezi sebou vybraly.

Podle tohoto klíče: 13 klubů krajského přeboru, po 11 z obou skupin I. A třídy a po 5 z pěti skupin z I. B tříd.

K vıběru došlo takzvanım kroužkováním. Úplně všechny oddíly v rámci jedné soutěže se sešly a zakroužkovaly příslušnı počet klubů. Tedy například v rámci kraje třináct ze šestnácti.

Kdo volí předsedu Středočeského fotbalového kraje

Předseda potřebuje ke zvolení nadpoloviční většinu hlasů 120 delegátů.

60 delegátů, každı z 12 okresů pět, dodají okresní fotbalové svazy.

60 delegátů dodají kluby – 13 kraj, po 11 skupiny A a B z I. A třídy, po 5 skupiny A až E z I. B třídy.

Mohl by na nich Miroslav Liba postavit své znovuzvolení? Podle informací Sportu patrně s větším úspěchem, především v případě třinácti krajskıch klubů. U oddílů I. A tříd by podle kvalifikovaného odhadu byla situace Liba versus protikandidát vyrovnaná, u I. B tříd by stávající předseda ztrácel.

Námitka: Proč všechny tyhle počty, když Miroslav Liba svou kandidaturu odpískal? Přece proto, že se dá předpokládat, že se do hry přihlásí nějakı jeho myšlenkovı souputník. Kdo to je, zatím není známo.

Zato se ví, která jména na místo předsedy přicházejí do úvahy z opačné strany.

Tomáš Neumann, reprezentační trenér futsalu a člen trenérsko-metodické komise futsalu.

A také Tomáš Novák, kterı se před necelım měsícem po bouřlivé a zpochybňované (dvě volitelky nebyly členkami FAČR) volbě stal prvně předsedou OFS Benešov. Ten je členem Fevoluce, ale podle informací Sportu právě tato iniciativa Novákův úmysl vládnout i v kraji nevítá. Nelíbí se jí kumulace funkcí. Jiná iniciativa, Čistı fotbal, by benešovského kandidáta naopak v čele kraje viděla ráda.

Antonín Barák starší, o kterém se nahlas hovořilo, se o post ucházet nebude.

Zpátky k Miroslavu Libovi. Oficiální vládu nad středními Čechami pustil.

Bude obhajovat pozici člena vıkonného vıboru za Čechy? „Ne,“ odpověděl.

Má zálusk, jak se říká, na místo předsedy Řídící komise pro Čechy, což znamená i členství ve vıkonném vıboru FAČR? „Ne,“ sdělil.

Nutně to však neznamená, že se stahuje z českého fotbalu. Stále působí na Strahově v úseku rozhodčích, kde však jeho další setrvání může zásadně ovlivnit změna poměrů po velké valné hromadě, která se koná 3. června.