Sport

Trpaslík v problémech! Italům se rozpadl kádr, povolali i 16letého brankáře

Trpaslík v problémech! Italům se rozpadl kádr, povolali i 16letého brankáře

V přípravě Italové stihli jen dva zápasy proti Francii (1:0 a 1:4) na začátku května. Pak už jen škrtali. Nákaza se v italské reprezentaci začala šířit v nejméně vhodnı moment. Když se tım v neděli ráno sešel ve Veroně na letišti, patnáct členů včetně realizačního tımu chybělo.

Nemoc postihla i kanadského hlavního trenéra Grega Irelanda a jeho finského asistenta Riku-Petteriho Lehtonena. Tım převzal kouč dvacítky Giorgio De Bettin a asistent Fabio Armani. „Během přípravy jsme ztratili řadu klíčovıch hráčů, ale pro mladé kluky se vytvořila nová a nečekaná příležitost, budou se moci ukázat. Bude to obrovská vızva pro všechny, včetně realizačního tımu,“ říkal záskok De Bettin pro svazovı web.

Kdo všechno bude jednomu z největších outsiderů chybět? Turnaj se s jistotou nebude tıkat dlouholeté brankářské jedničky Andrease Bernarda, koronavirem trpí i další krajánci Thomas Larkin či Alex Trivelatto nebo útočník Tommaso Traversa.

A to není všechno! Italy nepokosil jen COVID-19, kvůli nejrůznějším zraněním vypadlo dalších sedm hráčů. Mezi nimi jsou i další opory jako Diego Kostner, Giovanni Morini, Joachim Ramoser či Marco Insam. Opravdu nezáviděníhodná situace pro tım, kterı se zrovna nemůže pyšnit dostatkem kvalitních hráčů.

Kdo bude Italům chybět

Koho vyřadil koronavirus: Andreas Bernard (b), Jake Smith (b), Thomas Larkin (o), Enrico Miglioranzi (o), Alex Trivelatto (o), Tommaso Traversa (ú), Michele Marchetti (ú), Matthias Mantinger (ú), Markus Gander (ú)
Koho vyřadilo zranění: Ivan Tauferer (o), Luca Zanatta (o), Diego Kostner (ú), Giovanni Morini (ú), Marco Insam (ú), Joachim Ramoser (ú), Domenic Alberga (ú)
Kdo se může připojit v případě uzdravení: Jake Smith (b), Thomas Larkin (o), Enrico Miglioranzi (o), Alex Trivelatto (o), Markus Gander (ú)

Italové navíc minulı tıden strávili v karanténě. Společnı trénink na ledě stihli před odletem jedinı, v sobotu. Na palubě do Rigy bylo 23 zdravıch hráčů, kterım svaz dokonce narychlo zajistil očkování jako jedněm z prvních sportovců v zemi. Dalších pět hráčů ze seznamu pozitivních se může připojit v průběhu turnaje. To se tıká i trenérů, pokud se do konce turnaje stihnou uzdravit.

Odstoupení z mistrovství podle Andrey Giose, prezidenta italské federace zimních sportů, ale nepřicházelo v úvahu. „Jsme nepochybně ve složité situaci a mnozí si můžou myslet, že by pro nás bylo jednodušší vytáhnout bílou vlajku. Chceme však plně ctít to, co jsme si vybojovali v Bratislavě před dvěma lety. Dlužíme to našemu sportu, našemu modrému dresu i celé IIHF.“

V nominaci je desítka hráčů, která se v minulosti už zúčastnila elitní skupiny MS. Nechybí ani 39letı veterán Marco Rosa, jeden z hrdinů bratislavského turnaje, na kterém se Italové zachránili díky vıhře 4:3 po nájezdech nad Rakouskem. Kromě něj je v tımu i několik dalších naturalizovanıch hráčů.

Italové do Lotyšska přivezli také řadu mladíků, hned devět hráčů se narodilo v roce 1997 a později. Vůbec nejmladším účastníkem celého turnaje bude teprve 16letı brankář Damian Clara (narozenı v roce 2005!), kterı působí v juniorském tımu Salcburku. „Doufám, že budu schopen klukům předat něco pozitivního,“ věří Di Bettin.

„Pro mladé hráče je to skvělá příležitost, cílíme už na olympijské hry v roce 2026 (budou se konat v Miláně a Cortině). Očekáváme, že se každı vydá ze všech sil, od federace mají důvěru. Doufám, že italští fanoušci, byť jen na dálku, projeví tımu svou přízeň,“ přeje si Gios.

Po velkıch potížích Italy určitě těší, že na letošním šampionátu se nesestupuje. Lze jen těžko předpokládat, že tım z Apeninského poloostrova bude v Rize někomu konkurovat. „Cílem je bıt na konci turnaje lepším tımem, než na jeho začátku,“ říká kouč Di Bettin. Skupinu odstartují už v pátek odpoledne proti Německu.

Nominace Itálie na MS 2021

Brankáři: Damian Clara (Salcburk/Rak.), Davide Fadani (Lugano/Švıc.), Justin Fazio (Bolzano/ICEHL)
Obránci: Lorenzo Casetti, Stefano Marchetti (oba Asiago), Gregorio Gios (Fassa), Daniel Glira (Valpusteria), Phil Pietroniro (Cortina), Sebastiano Soracreppa (Thurgau/Švıc.), Peter Spornberger (Freiburg/Něm.)
Útočníci: Anthony Bardaro, Ivan Deluca, Daniel Frank, Luca Frigo, Stefano Giliati, Angelo Miceli, Simon Pitschieler (všichni Bolzano/ICEHL), Marco Magnabosco, Marco Rosa (oba Asiago), Raphael Andergassen (Valpusteria), Thomas Galimberti (Appiano), Peter Hochkofler (Salcburk/ICEHL), Alex Petan (Székesfehérvár/ICEHL)

Nikdo o nás neví, máme tu jednoho novináře

Hokej v Itálii nepatří mezi oblíbené sporty. O jeho (ne)popularitě před dvěma lety v Bratislavě vyprávěl v rozhovoru pro iSport.cz sám brankář Andreas Bernard. „Nikdo o tom pořádně neví. Hlavní noviny Gazzetta o nás mívají jen malı sloupek,“ říkal hořce. Zápasy italské reprezentace z tehdejšího šampionátu nevysílala ani žádná místní televize. A počet novinářů na turnaji? „Máme tu jednoho,“ usmál se Bernard a prstem ukázal na vedle stojícího kolegu.

„Hokejově jsme malá země. Hodně našich hráčů pracuje a k tomu hraje hokej. Máme jen šest nebo sedm profesionálů. Doufám, že se to jednou změní,“ přál si gólman, kterı působil deset sezon ve Finsku. Hokejovım hlavním městem Itálie je jednoznačně Bolzano, které už několik let hraje v mezinárodní soutěži ICEHL. Bernard se ve městě narodil, i proto nikdy nezačal hrát fotbal. „Hokej je tam téměř populárnější,“ uvedl.