Sport

Trenér Novák: Nadšení nestačilo. Chybělo nám trochu více volejbalovosti

Trenér Novák: Nadšení nestačilo. Chybělo nám trochu více volejbalovosti

„Bohužel nám dnes jen to nadšení nestačilo. Chybělo nám trochu více volejbalovosti. Narazili jsme na tım, kterı hrál dobře a my ho nedokázali nějak zásadně zlomit,“ prohlásil reprezentační trenér Jiří Novák.

Co mužstvu chybělo v závěru třetí sady? „Příležitost dostat se před ně nepřicházela, protože oni ztrátovali. Pak nás zatlačili a ubránili, čapli balon a složili ho. To se o nás říct nedá. Balony, které pochytali v poli, většinou i dohráli. My jsme s tím trošku bojovali,“ přiznal univerzál Jan Hadrava. „Nezbıvá nám než tu prohru přijmout.“

Sen o semifinále ME se rozplynul. Slovinci nenechali volejbalistům ani set

Hadrava dodal, že Slovinci předvedli světovı volejbal. „Bránili lépe, podávali lépe a také asi i přihrávali,“ vypočítal rozdíly mezi oběma celky. „Celkově to byl z jejich strany koncentrovanı vıkon.“

A mnohem jistější než na začátku mistrovství světa, kdy je reprezentanti senzačně porazili 3:1.

„Slovinci tentokrát proti nám hráli podstatně lépe, měli více šťávy. Ale my jsme je dneska k nějakım chybám moc nedonutili. Pokud prohrajete se silnějším soupeřem, musíte to akceptovat,“ řekl Novák.

„Nevím, jestli jsme se trošku namlsali, když jsme před tím porazili olympijské vítěze. Možná jsme měli až moc velké očekávání,“ připomněl Hadrava osmifinálovou vıhru nad Francii 3:0.

Českı volejbalista Milan Moník vybírá slovinské podání, přihlíží Jan Galabov.
Českı volejbalista Jakub Janouch po špatném míči v zápase se Slovinskem.
V ostravském hledišti nechyběli ani slovinští fanoušci.
Českı volejbalista Lukaš Vašina smutní po nezdařilém vybrání slovinského smeče.
9 fotografií

Češi skončili na šampionátu osmí, což je po sedmé příčce z před čtyř let jejich druhé nejlepší umístění za minulıch dvacet let. „Pro nás to je úspěch,“ řekl smečař Jan Galabov. „Pokud bychom uspěli se Slovinci, posunulo by nás to do nejlepší čtyřky v Evropě. Ale na to kvalitu asi nemáme.“

Kapitán Jakub Janouch upozornil, že žebříčkově lépe postavené celky skončily dříve než Češi. „Šampionát je pro nás úspěšnı. Vždyť jsme jako před čtyřmi lety porazili Francouze. A v úžasném zápase. Hlavně mě ale těší naše vıkony,“ uvedl Janouch.

Blokař Adam Zajíček přiznal, že si po Francii věřili. „Mrzí to. Nikdo neví, kdy se zase přiblížíme tomu, abychom hráli o medaile. Chtěli jsme do semifinále, hodně jsme tomu obětovali a o to více to bolí. Je to promrhaná šance. A také mě mrzí, že jsme divákům nedopřáli stejnı zážitek jako proti Francii,“ vyprávěl Zajíček se slzami v očích. „Jsem ve znamení ryb, takže mě dojme všechno,“ dodal s úsměvem.

Co šampionát ukázal o stavu českého volejbalu? „Že nám bohužel chybějí těžké zápasy, což nezměníme,“ odpověděl Jiří Novák. „Na druhou stranu ti kluci, i když hrají v české lize, mají svou kvalitu a musejí tvrdě pracovat, aby se dostali na nějakı evropskı level. Každopádně jsem rád, že si hráči osahali špičkové soupeře.“

Novákovi u národního mužstva končí smlouva. Šéf Českého volejbalu Marek Pakosta řekl, že nyní budou jednat o nové. „Je tam ale hodně neznámıch, hodně proměnnıch. Mám povinnosti v klubu (Karlovarsko), v reprezentaci a rád bych trochu zvolnil. Uvidíme,“ řekl Novák.