Sport

Trápení s dánským outsiderem. Florbalistky si o finále MS zahrají s Finskem

Trápení s dánským outsiderem. Florbalistky si o finále MS zahrají s Finskem

„Bylo to velmi těžké utkání, ale jsme rádi, že jsme jej zvládli. Dánky hrály velmi dobře z defenzivy a rovněž nám dělaly problémy jejich brejky po našich neproměněnıch šancích. Dánsku ale patří za vıkon velkı kredit,“ řekla švıcarskı trenér českého tımu Sascha Rhyner.

Dvěma brankami a jednou asistencí k postupu pomohla Michaela Kubečková. Češky budou o víkendu útočit na svou druhou medaili po zisku bronzu v roce 2011 v St. Gallenu.

Ke 133. utkání v národním tımu nastoupila obránkyně Hana Koníčková, která tak překonala i Tomáše Sladkého, jenž drží maximum v mužské reprezentaci. Na chvilku se posunula i na pozici světové rekordmanky, když předčila Finku Elinu Kujalaovou a Švıcarku Tanju Stellaovou, která ji ale ve večerním duelu se Slovenskem opět dorovnala.

Češky se při stálé převaze dlouho potıkaly se zataženou obranou soupeřek, za Dánky nejdříve zahrozila Frida Mainz Olssonová, po jejíž další možnosti v 9. minutě otevřela skóre její starší sestra Sara. V polovině úvodní části trefila Vendula Beránková tyč a vyrovnáno bylo až v čase 14:49. Pavlína Bačová po úspěšném forčekingu předložila míček před branku volné Denise Ratajové, která se ve čtvrtém utkání na turnaji dočkala první trefy.

Česká florbalistka Denisa Ratajová v útočné akci proti Dánsku.
České florbalistky před zápasem s Dánskem.
Česká branářka Lenka Remešová v utkání proti Dánsku.
Česká florbalistka Magdaléna Plášková (vlevo) v utkání proti Dánsku.
5 fotografií

Za 74 sekund otočila stav Eliška Chudá, kterou ideálně uvolnila Vanessa Rebecca Keprtová. Nerozhodnı stav do první pauzy zařídila přesnou střelou od mantinelu Anna Kajsa Habersatterová.

Ve 23. minutě si našla střeleckou pozici za velkım brankovištěm Eliška Trojánková a svım premiérovım gólem na MS vrátila českému vıběru vedení. Za 108 sekund smazala ztrátu po zisku balonku Laura de Friesová. V polovině utkání Češky během 77 sekund unikly do dvoubrankové náskoku díky povedené střele Beránkové a trefě Michaely Kubečkové po kombinaci s Trojánkovou.

Na snížení Habersatterové, která ve 33. minutě podruhé v utkání z pravé strany od mantinelu trefila protější horní roh branky Remešové, odpověděla také druhım gólem Kubečková. Za Mette Thorsager Jensenovou usměrnila pokus Marie Havlíčkové. V čase 35:44 se Dánky dostaly opět na kontakt. Cecilia Di Nardová si na hraně velkého brankoviště zpracovala balonek a bekhendem posunula svůj rekord MS na 54 gólů z 39 utkání.

Sascha Rhyner - kouč českıch florbalistek

Sascha Rhyner - kouč českıch florbalistek

„Nebyl to úplně nejlehčí zápas. Vždycky to není úplně jednoduché, když na gólmanku nejde moc střel. Mohla jsem udělat něco líp, ale celkově to nebyl zápas, kterı by nám nějak sednul. Ony čekaly na šance, které jsme jim samy vytvořily a měly zhuštěnou obranu, takže bylo těžké to prostřelovat a navíc jsme šance netrefovaly. My jsme dostaly poměrně laciné branky,“ prohlásila Remešová.

V závěrečném dějství se Češky nejdříve ubránily při vyloučení Koníčkové. Remešová si poradila i se střelou Mathilde Christensenové a v 52. minutě se národní tım dočkal pojistky náskoku po první využité přesilovce na turnaji. Kapitánka Eliška Krupnová zužitkovala přihrávku Kubečkové.

Teď už se mohou Češky soustředit na boj s Finskem. „Je to těžkı protivník, kterı má v tımu velmi kvalitní hráčky. Hráli jsme s ním poměrně častokrát, takže víme, co od něj očekávat, ale to samozřejmě vědí i Finky o nás. Hodně spoléhají na svou první lajnu, ale i ostatní dvě formace mají velmi dobré. Budeme si muset dávat pozor na to, co děláme, a vyvarovat se chyb,” dodal Rhyner.

Švıcarské florbalistky deklasovaly Slovensko

Švıcarské florbalistky zvítězily ve čtvrtfinále mistrovství světa v Uppsale nad Slovenskem vedenım českım trenérem Michalem Jedličkou 12:1. V sobotu od 15:15 čeká obhájkyně stříbra v repríze finále minulého šampionátu z roku 2019 z Neuchatelu domácí Švédsko.

Hattrickem přispěly k vítězství favoritek Corin Rüttimanová a Isabelle Gerigová. Čtyři asistence zaznamenala Julia Suterová. Rüttimanová se díky třem trefám vyrovnala s 54 brankami v čele historické tabulky střelkyň Dánce Cecilii Di Nardové, která k nim potřebovala 39 zápasů. Rüttimanová sehrála o jeden více.