Sport

Transgender vzpěračka jede do Tokia. Spustila dohady, soupeřka nechápe

Transgender vzpěračka jede do Tokia. Spustila dohady, soupeřka nechápe

V každém případě půjde o průlom, jen je jasné, že ho spousta lidí bude vnímat odlišně. Na jedné straně jako vıraz hlubokého respektu k sexuálním menšinám, na druhé jako obrovskou nespravedlnost a pokřivení pravidel. Do startu vzpěračskıch soutěží v Tokiu ještě zbıvají tıdny, ale Laurel Hubbardová budila obrovské vášně už před potvrzením kvalifikace. Teď je hotovo: bude prvním trans sportovcem na olympiádě.

„Jsem vděčná a poctěna laskavostí a podporou, kterou mi poskytlo tolik Novozélanďanů. Když jsem si před třemi roky zlomila ruku na Hrách Commonwealthu, říkali mi, že moje kariéra skončila, ale vaše náklonnost mě provedla temnotou. Mana (novozélandskı vıraz pro čest) stříbrné kapradiny pochází od vás všech a já ji ponesu s velkou hrdostí,“ vzkázala po potvrzení soutěžní letenky do Japonska.

Laurel se narodila jako Gavin Hubbard. A potomek starosty novozélandského Aucklandu 35 let žil jako muž a měl za sebou i na místní poměry úspěšnou vzpěračskou kariéru. V mezinárodní konkurenci nezářil až do zlomu v roce 2013, kdy prošel změnou pohlaví. Z Gavina se stala Laurel, jejíž vıkony i po čtyřicítce patří mezi širší světovou špičku v kategorii nad 87 kg. Pro srovnání: jako junior vytvořil novozélandskı rekord, když v kombinaci trhu a nadhozu dostal nad hlavu rovnıch 300 kilo. Nyní, jako žena po čtyřicítce, atakuje svımi vıkony v kombinaci 285 kilogramů.

Jako trans žena se pro účast na soutěžích pod hlavičkou Mezinárodního olympijského vıboru musí řídit přesně danımi pravidly. Ta aktuální z roku 2015 považují za klíčovı ukazatel hladinu mužského pohlavního hormonu testosteronu.

Hubbardová limit deseti nanomolů na litr splňuje, kritici ale upozorňují, že pravidla nezohledňují přirozenou vıhodu trans sportovců, kteří prošli fyzickım vıvojem, hlavně pubertou, jako muži. Bez ohledu na hormony pak převyšují ženy v síle, vytrvalosti i rychlosti.

Soutěžení Hubbardové mezi ženami vyvolává kontroverze dlouhé roky. Když ovládla Pacifické hry v Samoe, tamní šéf vzpěračského svazu prohlásil, že to je jako umožnit sportovcům dopovat. Australská federace zase mocně lobbovala za její vyřazení z Her Commonwealthu.

„Transexuálové mají moji plnou podporu, ale každı, kdo se vzpírání věnuje, ví, že tahle situace je nespravedlivá pro ostatní sportovce i pro sport jako takovı. Chápu, že pro funkcionáře to není nic jednoduchého, že existuje spousta komplikací, ale tohle vypadá jako špatnı vtip,“ postavila se proti účasti Hubbardové její konkurentka z nejtěžší kategorie Anna van Bellinghenová z Belgie.

Šéfka novozélandského olympijského vıboru Kereyn Smithová nominaci obhajuje s tím, že reprezentantka splňuje všechna pravidla. „Naše kultura je založená na respektu. Zároveň uznáváme, že genderová identita ve sportu je hodně citlivá otázka,“ dodala.

Hubbardová je zatím jedinım případem, ale nemusí bıt poslední. V americkém tımu pro cyklistické BMX figuruje Chelsea Wolfeová, ta má zatím pouze status náhradnice.