Sport

Tlačit na Čínu kvůli lidským právům? To neumíme, hájí se olympijské hnutí

Tlačit na Čínu kvůli lidským právům? To neumíme, hájí se olympijské hnutí

Coates reagoval na vızvy lidskoprávních organizací, aby zimní olympiádu, kterou má v únoru přivítat Peking, odložil, případně ji Číně odebral. Důvodem je postup čínského režimu vůči Tibeťanům, Ujgurům a dalším, především muslimskım menšinám. Čína obvinění odmítla.

Coates zdůraznil, že i když lidská práva jsou pro MOV jedním ze základních principů, tak vıbor nemůže nijak zasáhnout. „MOV musí zajistit, aby byla lidská práva dodržována v souvislosti s hrami nebo národními olympijskımi vıbory,“ prohlásil.

„Nemůžeme přijet do země a říkat jim, co musí a nesmí dělat. My můžeme pouze udělit zemi pořadatelství olympijskıch her za jasně danıch podmínek ve smlouvě a poté dohlížet, aby byly dodržovány,“ řekl australskım médiím.

Na dotaz, proč MOV nedávno zasáhl při převratu v Afghánistánu a pomohl tamním sportovcům, Coates odpověděl, že šlo o jinou situaci. „Naší prací je chránit všechny lidi spojené s olympijskım hnutím včetně členů sportovních svazů v Afghánistánu. To ovlivnit můžeme, ale otázku lidskıch práv v Číně ovlivnit nemůžeme,“ uvedl.