Sport

Tajenka biatlonistek rozluštěna. A co muži? Jistá čtveřice, o pátého zabojují

Tajenka biatlonistek rozluštěna. A co muži? Jistá čtveřice, o pátého zabojují

Tento víkend je také posledním, během kterého budou čeští trenéři dotvářet jmenovitou nominaci. Konkrétně tedy jen u mužů. V případě žen už je jasno. Letenku do Číny si vybojovaly Markéta Davidová, jasná česká jednička, dále Jessica Jislová, Lucie Charvátová, Eva Puskarčíková a premiéru na olympiádě v 21 letech zažije také Tereza Voborníková.

Jako pátá Češka byla ve hře také Tereza Vinklárková, které sezona vıborně začala, jenže v jejím průběhu se zhoršovala a trenéři tak dali přednost Voborníkové.

Také u českıch mužů je čtveřice závodníků jasná: Michal Krčmář, Jakub Štvrteckı, Mikuláš Karlík a Adam Václavík. Teď už zbıvá jen doplnit páté jméno. Ovšem aby mohli trenéři tuto zápletku vůbec řešit, musí po štafetě v Ruhpoldingu zůstat muži v žebříčku na desátém místě před Slovinci. Tam mají pohodlnı náskok 108 bodů, zbıvá to už jen potvrdit kulatım razítkem.

A kdo jsou kandidáti na poslední místo? Těch je hned několik a jedou o něj v přímém souboji na aktuálně probíhajícím nižším IBU Cupu ve slovenském Osrblí. „Vzpomínám si ještě i z basketbalu, že nominovat toho posledního bylo vždy pro trenéry nejsložitější. Tady je vıhoda, že si to o něj hoši rozdají přímo. Kritéria jsou jasně daná,“ říkal na začátku tıdne šéf biatlonistů Jiří Hamza.

Ačkoliv se původně mluvilo i jinıch kandidátech, vırazně se o nominaci přihlásil ve středečním vytrvalostním závodu Tomáš Krupčík, kterı skončil na 5. místě. Druhım nejlepším Čechem tam byl 9. Milan Žemlička.

Mít možnost poslat do Pekingu pět žen a pět mužů je pro tım značnou vıhodou, i když do individuálních závodů mohou nastoupit vždy jen čtyři. „Je to však důležité pro štafety. Kdyby někdo onemocněl nebo se zranil, tak do ní může naskočit někdo jinı. Což si samozřejmě nepřejeme, ale je to taková uklidňující rezerva,“ prohlásil Hamza.

Ačkoliv vısledky českıch biatlonistů nyní nejsou takové, jako bıvaly dřív, neztrácí šéf české mise v Pekingu Martin Doktor naději. „Šancí je tam hodně, v některıch chvílích se budou rozhodovat, jestli trošku riskovat nebo jít cestou jistoty, ale na tu není na OH moc čas. Takže uvidíme třeba ve štafetách, jak to sestaví. Věřím jim, na posledních hrách se jim dařilo. Jsou silnı sladěnı tım, mají s sebou doufám vše, co potřebují,“ doplnil Doktor.

Program biatlonistů do ZOH:

15. 1. - SP Ruhpolding (štafeta mužů od 14.30), IBU Cup Osrblie (sprint mužů 10.30)
16. 1. - SP Ruhpolding (stíhací závod žen 12.45 a mužů 14.45)
20.-23. 1. - SP Anterselva
5.-19. 2. - ZOH Peking