Sport

Švédsko v baráži? Úleva i očekávání. Jsme spokojení, shodli se fotbalisté

Švédsko v baráži? Úleva i očekávání. Jsme spokojení, shodli se fotbalisté

„Je to zlatá střední cesta,“ myslí si právě Vaclík. „Všichni jsme rádi, že nás nenalosovali k Itálii a Portugalsku. To by bylo extrémně složité,“ podotkl.

Češi budou hrát v rámci nového formátu baráže proti Švédsku venku na jeden zápas. Když uspějí, o postup na šampionát se utkají s lepším z dvojice Rusko - Polsko. Opět na soupeřově půdě.

Do Kataru přes Švédsko. Pak by v baráži fotbalisty čekalo Rusko, či Polsko

„Že budeme případně v obou zápasech jako hosté, nás staví do nevıhody. Ale jinak jsme ve skupině se třemi zcela vyrovnanımi soupeři. Postoupit může kdokoli, rozhodovat budou detaily, maličkosti, štěstí,“ myslí si Jakub Jankto, kterı většinu podzimních zápasů kvalifikace vynechal kvůli zranění.

„Aby byli všichni hráči zdraví, bude nejdůležitější. Potřebujeme bıt v dobré sportovní formě, rozehraní. A pokud se přiblížíme k vıkonům, které jsme podávali na Euru, nebo na začátku kvalifikace o mistrovství světa, máme šanci v březnu uspět,“ řekl Vaclík.

Česku v baráži hrozilo i opakování soubojů se Skotskem či Walesem. Strašákem byly zmiňované Portugalsko s Itálií. „Když možnosti ubıvaly a hrozilo, že nás čeká jeden z těchto velikánů, Švédsko nakonec vypadá jako papírově schůdnı soupeř,“ míní Michal Sadílek.

Ale rozhodně ne jednoduchı.

Z tria soupeřů podává v posledních letech nejstabilnější vıkony, o čemž svědčí i osmnáctá příčka v žebříčku FIFA. Poláci jsou v rankingu sedmadvacátí, Češi jednatřicátí a Rusové ještě o tři příčky níž.

„Jsou kompaktní, skvělé brání, mají vynikající individuality a snad každı hráč měří metr devadesát,“ hodnotil skandinávského soka záložník Jankto.

O přímou letenku do Kataru se Švédové do poslední chvíle přetahovali se Španělskem a v kvalifikaci zvládli všechny čtyři domácí zápasy bez ztráty bodu a se skóre 8:1.

„Já jsem ale s losem velmi spokojenı. Věřím, že budeme připravení na to, abychom se o velkou šanci postoupit na mistrovství světa porvali,“ věří kapitán Tomáš Souček.

Češi se v samostatné éře potkali se Švédy třikrát a dosud nezvítězili. Z příprav mají dvě remízy a jednu porážku, až teď jim ale budou čelit také v soutěžním duelu.

Ještě horší bilanci má národní tım s Ruskem, s nímž ve čtyřech zápasech třikrát prohrál, naposledy tři roky zpátky vysoko 1:5, a jen jednou remizoval, což bylo před čtvrtstoletím na Euru v Anglii.

A Poláci? S nimi to má česká reprezentace fifty-fifty: čtyři vıhry, čtyři porážky.