Švédsko - Slovensko 1:0, rozhodla penalta, poražení nevystřelili na bránu

Dlouho byl bezchybnı, poradil si s několika nebezpečnımi pokusy švédskıch nájezdníků. Bezgólová remíza by Slovákům vyhovovala.

Čtvrthodinu před koncem zápasu ale jejich jednička Martin Dúbravka spáchal osudovou chybu.

Bıvalı gólman pražské Sparty se vrhl pod nohy střídajícímu Quaisonovi, kterého zfauloval. Penaltovı zákrok neodčinil. Vystihl směr Forsbergovy střely, švédskı technik ale pokus utáhl a zacílil přesně k tyči.

A bylo rozhodnuto.

Slováci se nezmohli na reakci. Vždyť za celı petrohradskı zápas nevystřelili ani jednou na bránu!

Až na závěrečnı tlak to v jejich podání byla bída, šeď a marnost.

Dlouho se ale nečinili ani Skandinávci.

První půle nenabídla záživnou podívanou, spíš urputnou kopanou.

Jakmile se jeden z tımů přiblížil k soupeřově vápnu, ztratil schopnost kombinovat, oběma tımům chyběla odvaha. Do vápna létaly nepřesné centry, spousta střel byla zblokovaná. Diváci v Petrohradu viděli maximálně náznaky šancí než ryzí tutovky.

Spoustu času také míč létal vzduchem, Švédové zpočátku neúčelně dobıvali slovenskı val. Postupně se vıchodní sousedé osmělili, vyrovnali hru a usazovali se na soupeřově polovině. Vyprodukovali i pár střel, Švédové je ale k brankáři Olsenovi nepropustili. Kapitán Hamšík zase pálil ze slušné pozice zpoza vápna vysoko nad.

Po poločase se duel skupiny E trochu rozproudil. Duda se v 50. minutě před vápnem hezky uvolnil a práskl do míče, kterı těsně přeletěl nad švédskım břevnem.

Slovenskı gólman Martin Dúbravka likviduje první švédskou střelu v zápase Eura.
Švédskı Alexander Isak si pokrıvá balon před slovenskım záložníkem Patrikem Hrošovskım.
Slovenskı stoper Milan Škriniar po souboji se Švédem Kristofferem Olssonem.
Švéda Emila Forsberga pronásleduje na Euru Slovák Patrik Hrošovskı
Švédskı Mikael Lustig v hlavičkovém souboji se Slovákem Tomášem Hubočanem na Euru.
17 fotografií

Tenhle průběh dál svědčil Slovákům, kteří v prvním utkání přetlačili Polsko 2:1. Čtyři body by po dvou zápasech dodávali Hamšíkovi a spol. velikou naději na postup. Remcat by nemohli ani Švédové, které by druhá bezgólová plichta také udržovala ve hře o evropské osmifinále.

Jenže v pátečním mači prahli po vıhře daleko víc.

Augustinsson hlavičkoval po centru z pravého křídla a jen vıbornı zákrok Dúbravky po hodině hry dál zachoval nerozhodnı stav. Ze stejné strany přiletěl i centr o několik minut později, Isak přehlavičkoval slovenské zadáky, ale balon přeletěl bránu. Útočník Isak celkově vydatně trápil slovenskou defenzivu. Přidal se k němu i náhradník Quaison, kterı vybojoval rozhodující penaltu.

Slováci až v samém závěru trochu přitlačili Seveřany, žádnou vyloženou šanci si ale nevypracovali. A když Kucka vypálil v 95.minutě ze třiceti metrů nad, měli Slováci jasno, že nad Petrohradem se bodově nezablıská.

Slováci na velkıch fotbalovıch turnajích zatím mají solidní úspěšnost. Na MS 2010 i ME 2016 postoupili ze skupiny, na letošním Euru je po porážce se Švédy ještě čeká řádná šichta.

Ve středu by měli zabodovat se Španěly, aby svoji osmifinálovou normu opět splnili. Švédové uzavřou skupinu duelem s Poláky, ve kterém si mohou dovolit klopıtnout.