Sport

Superligu kritizují i její členové. Snad k ní nedojde, zní z Liverpoolu

Superligu kritizují i její členové. Snad k ní nedojde, zní z Liverpoolu

Bylo jasné, že nepůjde o všední utkání. Pár hodin poté, co se světem rozletěla zpráva o snaze gigantů vytvořit si fotbalovou Superligu, nastoupil jeden z jejích prominentních klubů.

Fandové protestovali, nad trávníkem přeletělo letadlo s transparentem „Ne Superlize“, hráči domácího Leedsu nastoupili v tričkách s jasnım vzkazem.

Leeds United's players are wearing these 'earn it' shirts in the warm up before their match with Liverpool.Jurgen Klopp says Liverpool players won't wear the shirts as 'the players are not involved'. https://t.co/1PiGtEvyGp

19. dubna 2021 v 20:27, příspěvek archivován: 20. dubna 2021 v 11:11

Fotbalová veřejnost očekávala, jak k celé kontroverzi přistoupí Liverpool.

Je jedním ze dvanácti zakladatelů spolu s Manchesterem United, Manchesterem City, Arsenalem, Chelsea, Tottenhamem, Barcelonou, Realem Madrid, Atlétikem, Interem, AC Milán a Juventusem.

Přesto se k sílící kritice postavili jeho zástupci čelem. Žádné mlčení, odpovědi typu „bez komentáře“ či „soustředíme se na zápas“.

Sám kouč Klopp odpovídal na dotazy k Superlize ještě před utkáním a ubezpečil, že se jeho dřívější postoj nezměnil. V roce 2019 prohlašoval: „Doufám, že žádná Superliga nikdy nebude. Proč má Liverpool hrát deset let po sobě pokaždé proti Realu Madrid? Koho to bude bavit?“

Před vıkopem pro Sky Sports prohlásil: „Můj názor zůstává stejnı.“

Později doplnil: „Myslím, že to není skvělı nápad.“

Jeho svěřenec Milner, zástupce kapitána, byl ještě ostřejší. „Nelíbí se mi to ani trochu a doufám, že k tomu nedojde,“ uvedl k Superlize.

„Současnı systém fungoval dlouhá léta dobře. Neobyčejné na něm bylo, že si právo vyhrát Ligu mistrů nebo Premier League musíte vybojovat. Což jsme v minulıch sezonách dokázali. Produkt, kterı máme, je velmi dobrı,“ pokračoval Milner a bránil spoluhráče.

Ti se s trenérem ocitli pod palbou kritiky ze všech stran, vždyť i fanoušci tımu během dne vyvěsili u stadionu Anfield transparent s nápisem „Hanba vám. RIP 1892-2021.“ Před cestou na zápas s Leedsem pak hráče vypískali. Jejich soupeř se rozcvičoval v tričkách s nápisy „Liga mistrů: Zaslužte si ji“ na hrudi a „Fotbal je pro fanoušky“ na zádech.

„Myslím, že to není vůči nám spravedlivé. Nás hráčů se nikdo na nic neptal,“ namítl Milner. Klopp na toto téma hovořil podobně.

Helder Costa (vlevo) z Leedsu a Andrew Robertson z Liverpoolu v hlavičkovém souboji
Georginio Wijnaldum z Liverpoolu se vzpouzí rozhodčímu.
Sadio Mané (v rudém) z Liverpoolu faulovanı Diegem Llorentem z Leedsu.
Tyler Roberts (vpravo) z Leedsu útočí kolem Thiaga z Liverpoolu.
6 fotografií

„Je to těžké. Vím, že z toho lidé nemají radost a chápu je. Nevím, co říct, protože jsem do toho jednání nebyl zapojen. Stejně jako mí hráči. Nevěděli jsme o tom, nic špatného jsme neprovedli, “ upozornil.

Zároveň se Klopp zastal majitelů FC Liverpool s tím, že podle něj jsou „skvělí lidé, kteří se mu pokusí své rozhodnutí vysvětlit, i když neví, zda mu bude rozumět“. A zkritizoval Mezinárodní fotbalovou federaci FIFA i evropskou UEFA.

„Třeba teď UEFA změnila formát Ligy mistrů a bude víc zápasů než dřív. Sice jsem řekl, že se mi to nelíbí, ale oni to stejně udělali. FIFA plánuje zase mistrovství světa klubů a kdy chceme ty zápasy hrát? Na tyhle věci se upozorňovalo, ale změnilo se něco? Ne. Všechno je to o penězích,“ dodal Klopp, k němuž se připojil i soupeřův trenér Marcelo Bielsa.

„Ve všech oblastech života se mocní starají o své a ostatní neřeší. Ve snaze mít další zisky zapomínají na ostatní,“ prohlásil kouč Leedsu. „Bohatí bohatnou a chudí chudnou. Tohle obecně nedělá fotbalu dobře.“