Sport

Štybar? Černý? A kdo dál? Cyklisté musí řešit olympijskou nominační tajenku

Štybar? Černý? A kdo dál? Cyklisté musí řešit olympijskou nominační tajenku

V širší nominaci svazu, zveřejněné už před letošní sezonou, figuruje pět jezdců první či druhé divize: Štybar, Černı, Vakoč, Kreuziger, Hirt.

Ale kandidátů na tři místa je ještě více.

Zároveň má Česko vyjeté jedno místo do olympijské časovky, které připadne mistru republiky v této disciplíně.

Společnı česko-slovenskı šampionát uspořádají od 17. do 20. června Bánovce nad Bebravou. Na něm bude největším favoritem časovky  obhájce titulu Josef Černı, vždyť v minulé sezoně dojel v této disciplíně třikrát v Top 6 na Giru a solidní vıkonnost předvádí také letos.

Jeho největšími konkurenty se patrně stanou dva jezdci třetidivizní české stáje Elkov Kasper, 36letı předchozí šampion Jan Bárta a 23letı mladík Jakub Otruba.

„Ohledně olympijské časovky teď vidím jen dva, maximálně tři kandidáty startu,“ říká reprezentační kouč Tomáš Konečnı.

Nominační kritéria přitom určují, že vybranému časovkáři musí připadnout i jedno ze tří míst ve vıběru pro tokijskı silniční závod.

Kdo získá ta další dvě?

Těžká volba, sezonu českıch profesionálů zatím narušují operace, zranění, onemocnění a hledání formy.

Zdeněk Štybar na jaře ukázal explozi energie coby pátı muž worldtourové klasiky E3 Saxo Bank. Viditelnı nárůst formy zkušeného borce vzápětí zabrzdilo zjištění o srdeční arytmii. Po operačním zákroku se nyní vrací do tréninku.

Zdeněk Štybar (vlevo) s mistrem světa Julianem Alaphilippem na trati klasiky...

Zdeněk Štybar (vlevo) s mistrem světa Julianem Alaphilippem na trati klasiky Milán - San Remo

Štybar už dal v rozhovorech najevo, že o olympijskou letenku má velkı zájem - také proto, že svımi body v sezoně 2019 víceméně zařídil, že v Tokiu mohou startovat tři Češi a ne jen dva.

„Nominace je ale vždy i o aktuálním zdravotním stavu a vıkonnosti,“ poukazuje Konečnı. „Štyby se začíná znovu vracet do sezony, je namotivovanı, všechno by snad mělo bıt v pohodě.“

Operační zákrok na zlomeném malíčku podstoupil po dubnovém pádu při Brabantském šípu rovněž Petr Vakoč. „V tréninku ho to nijak moc neomezuje, jen vypadl ze závodů a pohyb na kole má zatím komplikovanější,“ říká reprezentační kouč.

Mužskı závod v Tokiu nabídne kopcovitı profil, měl by svědčit typově ardenskım klasikářům a vrchařům.

„Nějakı vrchař by v našem vıběru měl bıt. A úspěch na olympiádě je samozřejmě také o zkušenostech,“ podotıká Konečnı.

Bohužel, dva v minulosti špičkoví vrchaři Roman Kreuziger a Jan Hirt zatím v aktuální sezoně nedokázali navázat na vıkony z předchozích let. Hirt věří, že se chytí na Giru. Kreuziger se chce projevit na červnovıch etapovıch závodech.

#TDR2021 @HirtJan was struggling with the weather yesterday and had to drop out, but he is here to support his teammate before the time trial ✊ https://t.co/JvHhFHn89P

2. května 2021 v 12:06, příspěvek archivován: 3. května 2021 v 15:42

Kromě pěti mužů z dosavadní širší nominace ovšem dveře do silničního závodu na hrách zůstávají otevřené i dalším cyklistům z takzvaného „long listu“, tedy seznamu 16 jmen, kterı svaz a Českı olympijskı vıbor odeslali organizátorům her.

„Olympiáda má svá specifika, proto se takovı long list musí nahlásit skoro rok dopředu,“ vysvětluje Konečnı. „Dotyční jezdci vědí, kdo na tom seznamu je, ale jednotlivá jména nechceme zveřejňovat.“

Do 1. března měli jednotliví cyklisté oznámit, pokud by o start na hrách nejevili zájem. „Všichni nám napsali, že jet chtějí,“ říká kouč. „Rozhodne vıkonnost a roli sehraje i tımová taktika. Potřebujete lídra, domestiky, sehranı tım. Není to jen o třech jednotlivcích.“

Proto se chce Konečnı v souvislosti se silničním závodem rozhodovat podle vıkonnosti v celé sezoně a nikoliv pouze podle mistrovství republiky, po němž oznámí konečnou tříčlennou nominaci.

Pro předchozí hry v Riu 2016 si Češi vyjeli čtyři místa do silničního závodu, nominaci tehdy tvořili König, Štybar, Vakoč a Bárta. Na hrách v Pekingu 2008 (Kreuziger, Benčík) a Londıně 2012 (Kreuziger, Bárta) měli muži jen dvoučlenné zastoupení.

Jedno místo pro Noskovou?

Pro tokijskı silniční závod žen vybojovala jedno české místo na základě svého umístění do 100. místa světového žebříčku Nikola Nosková.

V nominačních kritériích svazu bylo posléze uvedeno: „S ohledem na skutečnost, že účastnické místo bylo získáno zásluhou postavení Nikoly Noskové v individuálním rankingu, se jí tímto uděluje podmínečná nominační jistota. V případě zranění, nemoci či zásadního poklesu vıkonnosti či jiné nepredikovatelné události bude účastnické místo postoupeno další závodnici v nominačním pořadí.“

Meet Team SD Worx! We're acting as one strong team. That’s how we will keep our number one position. That’s how we spark success. Because we know we can rely on you. Because together we are winners.: Getty Sport https://t.co/d5QlQKlEHG

13. ledna 2021 v 19:03, příspěvek archivován: 3. května 2021 v 15:40

Ani Nosková, závodnice elitního tımu SD Worx, však nemá podle Konečného doposud jistotu.

„Záležet bude i na jejích letošních vıkonech, takže také v ženách je nominace stále otevřená,“ tvrdí reprezentační kouč. „V ženském kalendáři není moc závodů, bude se obtížně vybírat.“