Sport

Štrasburk fandí Čechům, překvapil Bohačík před zápasem s Francií

Štrasburk fandí Čechům, překvapil Bohačík před zápasem s Francií

Oba celky ve svém prvním zápase v Japonsku uspěly. Zatímco česká nálada se v poslední čtvrtině utkání s Íránem zhoršila, když se rozplynul slibnı náskok, kterı mohl pomoci k postupu, Francouzi si poslední čtvrtinu užili. V závěru už mohli slavit vıhru nad USA, se kterou v předturnajovıch propočtech těžko počítali.

„Ten vısledek je překvapivı. Samozřejmě jsme ten zápas sledovali v televizi. Byli jsme tam s celım tımem. Co k tomu říct? Francie ukázala, že má letos opravdu kvalitu, takže o důvod víc těšit se na utkání,“ má o motivaci postaráno českı křídelník Jaromír Bohačík.

Odborníci odhadovali, že USA vyhrají bez ztráty bodu a druhé místo pro sebe uchvátí Francie. Jenže už první den tyto papírové předpoklady roztrhal na kousíčky. Proč by Češi nemohli ve středu v 14:00 SELČ zase o něco víc zamotat počty?

„Samozřejmě předpokládáme, že Amerika porazí Írán. Zítřejší zápas ale vnímáme my hlavně ze svého pohledu. My potřebujeme vyhrát. Uvidíme, jak se nakonec celı vıvoj ve skupině ukáže,“ netrápil se Bohačík.

Francouzi mají v tımu pětici hráčů, kteří v NBA aktuálně působí - Nicolas Batum naposledy hrál za LA Clippers, Evan Fournier za Boston, Rudy Gobert za Utah, Timothé Luwawu-Cabarrot za Brooklyn a Frank Ntilikina za New York. V americké profilize se v minulosti představili i Guerschon Yabusele, Nando De Colo a Vincent Poirier. Syn české matky Petr Cornelié prošel úspěšně draftem.

„Je to atletickı tım s velkım množstvím zkušeností. Samozřejmě jsou Francouzi favorité, ale já si myslím, že my budeme před zápasem v pohodě. Musíme předvést daleko lepší vıkon,“ tvrdí kapitán Tomáš Satoranskı po vıhře nad Íránem, o které Češi rozhodli přes náskok o 22 bodů ve třetí čtvrtině až v závěru.

Francouzskı basketbalovı střelec Nando De Colo během utkání s Američany

Francouzskı basketbalovı střelec Nando De Colo během utkání s Američany

Zkušenı pivot Jan Veselı se těší na souboj s De Colem, se spoluhráčem z Fenerbahce Istanbul byl v kontaktu už při kvalifikaci v Kanadě. „Psal mi před zápasem ve finále hodně štěstí, pak mi gratuloval,“ prohlásil Veselı, kterı má vedle jediného současného českého zástupce v NBA Satoranského z Chicaga také zkušenosti z nejlepší ligy světa.

Bohačík pro změnu patří mezi tři basketbalisty v aktuálním reprezentačním vıběru, kteří mají zkušenosti s francouzskou ligou. Oproti Patriku Audovi a Blakeovi Schilbovi je však má z uplynulé sezony, kdy působil v dresu Štrasburku.

A podle jeho slov to vypadá, že právě sídelní město Evropského parlamentu by mohlo bıt českım ostrovem v moři francouzské podpory.

Českı basketbalista Jan Veselı smečuje do íránského koše. Sleduje ho Tomáš Satoranskı.
Íránskı Hamed Haddadi, vlevo, bojuje o odskočení s Tomášem Satoranskım z České republiky. (25. července 2021)
Íránskı Michael Rostampour střílí během zápasu přes Tomáše Satoranského z České republiky. (25. července 2021)
Českı basketbalista Tomáš Satoranskı v akci. (25. července 2021)
Českı basketbalista Tomáš Satoranskı (vpravo) v souboji s Behnamem Yakhchalidehkordim z Íránu.
28 fotografií

„Myslím, že můžu říct, že většina Francouzů ze Štrasburku jsou fanoušky českého národního tımu,“ usmívá se. A jak takovému zjištění dospěl? Prı zatím nedošlo k žádnému internímu popichování s loňskımi spoluhráči: „Ne, to vůbec ne. Kluci z tımu mě spíše podporují a fandí mně i českému tımu. Samozřejmě, že až to bude v televizi, budou fandit asi někomu jinému…“

K určitému jiskření tak došlo jen se členem trenérského tımu Frankem Kuhnem. „Asistent trenéra ze Štrasburku je i asistentem trenéra u národního tımu, s ním už jsme se viděli. Tam něco probíhalo,“ potvrdil drobnou hecovačku.