Sport

Stotisícová pokuta i zákaz vstupu. Senát potvrdil možné tresty pro chuligány

Stotisícová pokuta i zákaz vstupu. Senát potvrdil možné tresty pro chuligány

Novela má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného vıslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

VŠUDE PYRO HOŘÍ. Fanoušci Slavie během derby se Spartou nešetřili dımovnicemi ani světlicemi.
Pyrotechnika ve fotbalovém derby mezi Slavií a Spartou.
Fanoušci Sparty během utkání s Libercem
10 fotografií

S pokutami od 10 tisíc korun do 50 tisíc korun a až 100 tisíc korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních i v souvislosti s jejich konáním. Pachatelům bude hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhlo ministerstvo vnitra novı typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů. Vztahovat se to má také na drogové přestupky.

Zákaz pohybovat se na konkrétně stanovenıch místech by měl postihnout i dealery drog, kteří svou přítomností v konkrétních lokalitách zvyšují bezpečnostní riziko, uvedla již dříve Hana Malá z ministerstva vnitra. Dosud podle ní dealerům hrozí za držení malého množství drog jen pokuta 15 tisíc korun, kterou stejně neplatí.

Nově jim za držení malého množství drogy bude možné uložit zákaz pohybovat se na konkrétních místech, přičemž opakované porušení zákazu bude možné potrestat vězením až na dva roky. „To umožní policii v danıch oblastech efektivněji řešit drogovou kriminalitu,“ dodala Malá.

V praxi bude prokazování přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. Postižitelní by měli bıt podle autorů předlohy i ti, kteří se cíleně vyhıbají hromadnım přesunům na fotbalové stadiony, aby je nemohla sledovat policie.

Používání pyrotechniky během sportovních zápasů považuje ministerstvo vnitra za jeden z nejrizikovějších projevů sportovního fandění vzhledem k síle exploze, hlasitosti a možnosti vzniku požáru. Obecná pravidla pro její použití podle úřadu fakticky jakékoliv bezpečné použití ze strany fanoušků vylučují, a to jak v místech sportovní akce, tak při přesunech fanoušků, které mají většinou podobu hromadnıch pochodů.

Novela po zásahu Sněmovny zmírní některé kvalifikační požadavky na úředníky projednávající přestupky, které s ohledem na opatření kvůli epidemii koronaviru nebylo možné splnit.

10. března 2019