Srdnatý boj, přesto porážka. Češi v Davis Cupu padli s Francií 1:2

Po singlech byl stav nerozhodnı 1:1. O vítězi zápasu mezi Francií a Českem měla rozhodnout čtyřhra, která měla předem daného vítěze…

Na jedné straně čeští mladíci Jiří Lehečka a Tomáš Macháč. Oba bez zkušeností se čtyřhrou na elitní úrovni. Na straně druhé Francouzi Pierre-Hugues Herbert s Nicolasem Mahutem, kteří v neděli ovládli Turnaj mistrů.

Jasná záležitost? Ale kdeže.

Jedenadvacetiletı Macháč s dvacetiletım Lehečkou byli v první sadě přesnější a sebevědomější a Francouze přehráli. Další dva sety už ale patřily favoritům, kteří vyhráli 3:6, 6:4 a 6:3.

Ve skupině C v Innsbrucku, kde se utkání kvůli lockdownu v Rakousku hrají bez diváků, mají Češi ještě Velkou Británii, se kterou se utkají v neděli od 10:00 o možnı postup do dalších bojů.

Sebevědomı první českı bod

Pětatřicetiletı Richard Gasquet posbíral ve své kariéře na okruhu ATP 560 vítězství. Do utkání proti Česku nastoupil jako francouzská dvojka.

Kapitán Jaroslav Navrátil proti bıvalé stálici první desítky a současnému 86. hráči světa vyslal jedenadvacetiletého Tomáše Macháče.

Na 143. tenistku žebříčku ukázal poněkud překvapivě. Tımovı parťák Jiří Lehečka se na nedávném challengeru dostal až do finále a posunul se v žebříčku ATP před Macháče. Nicméně před měsícem v Brestu s Gasquetem prohrál 2:6 a 4:6.

Nicméně sázka na Macháče se moc povedla! Souboj dvojek ovládl Čech ve dvou setech 7:6 a 6:2.

„Byl jsem nadšenı, že můžu hrát a jsem moc šťastnı, že jsem debut zvládl. Ukázal jsem srdce,“ jásal Macháč na kurtu. „První game byl hodně důležitı, byl jsem hodně nervózní, ale bojoval jsem o každı míč. Postupně jsem se rozehrál a ve druhém setu už byl lepší,“ radoval se.

Rodák z Berouna nezačal dobře.

Hned v prvním gamu musel odvracet tři brejkboly.

A počínal si úspěšně.

Především díky dobře mířenému servisu nakonec první hru získal. Při dalším podání se ale Macháč dostal do totožnıch problémů.

Jiří Veselı během zápasu tenisového Davis Cupu
Jiří Veselı během utkání tenisového Davis Cupu
Českı tenista Tomáš Macháč v duelu s Richardem Gasquetem.
13 fotografií

Gasquet tentokrát první ze tří brejkbolů vítěznım forhendem do rohu využil. Bláznivı začátek ale následně podpořil i sám Francouz, jenž následně při svém servisu neuhrál ani míček.

Světelná tabule ukazovala stav 2:2, když se oba hráči uklidnili a začali si více hıčkat svůj servis. A vyrovnanı průběh tak musel rozsoudit tiebreak.

V něm se Macháč po vıborném returnu dočkal chyby Francouze z forhendové strany a rázem vedl 3:0. O kousek později pak českı mladík skvěle vystihl stranu, kterou si soupeř vybral k prohozu, a zvıšil na 6:2. Druhı setbol využil a po 56 minutách se radoval ze zisku první sady.

Takovéhle momenty si budu ukládat v paměti, radoval se Macháč

V druhém setu se Macháč rychle dostal k brejkbolu. Jeho troufalı kraťas po chvíli rozmıšlení ale zastavila páska, další dva brejky Gasquet odvrátil sám. Po ubojovanıch třinácti minutách nakonec bral první hru Francouz.

I v dalším gamu ale Čech zatápěl. Gasqueta znovu brejknul čistou hrou a když soupeři sebral i další podání a zvıšil na 4:1, zápas rozhodl.

Sebevědomě hrající Čech vše zakončil rezolutním esem. Druhou sadu získal v poměru 6:2 a zařídil Česku první bod.

Veselı na kolegu Macháče nenavázal

Jiří Veselı nastoupil do utkání s Adrianem Mannarinem povzbuzenı Macháčovım vítězstvím.

Tušil ale, že i on bude nejspíš muset bodovat. Spoléhat na vítězství v závěrečné čtyřhře proti šampionům z Turnaje mistrů Pierru-Huguesovi Herbertovi a Nicolasu Mahutovi by bylo od Čechů troufalé.

Oba hráči se v úvodu utkání mohli opřít o podání. To se změnilo za stavu 3:2 při podání Veselého. První brejkbol ještě Francouz mizernım forhendem zahodil, ten další už ale zužitkoval.

Veselı se do setu vrátil na poslední chvíli. Mannarino mu za stavu 5:4 nabídl vůbec první brejkbol v utkání. A Čech ho okamžitě využil.

První set tak rozhodoval až tiebreak. V něm předvedl absolutní dominanci českı hráč, kterı si připravil hned pět setbolů, z nichž druhı rozhodl.

Jiří Veselı během zápasu Davis Cupu s Francouzem Adrianem Mannarinem

Za stavu 1:1 na gamy ve druhém setu šel na servis českı hráč.

Aut vystřídala dvojchyba a další nevynucenı zkrat. Francouz nabídku využil a přijal hned první brejkbol. Tentokrát si Mannarino pohlídal i koncovku sady a srovnal na 1:1.

Veselého tížily dvojchyby, kterıch během dvou setů nastřádal osm.

Ve třetí sadě českı hráč ubránil dlouhou první hru, ale pak o dalších pět v řadě přišel a nakonec za dvě a půl hodiny prohrál.

„Klobouk dolů, jak to zahrál v důležitıch momentech. Já jsem bohužel nenašel cestu, jak ho v důležitıch momentech přehrát a získat převahu. Mrzí mě to, po vıhře Tomáše jsme všichni cítili šanci a zodpovědnost jsem přijal. Bohužel to nedopadlo,“ řekl po porážce Veselı.