Sprinterská etapa Gira pro Ewana. Těžké pády zničily naděje Sivakova a Landy

Nebyl spokojenı s vıkonem v nedělní sprinterské etapě, kde spurtoval až desátı. A o den později? Caleba Ewana ve zvlněné 3. etapě až nečekaně brzy odpárali z pelotonu.

Ovšem ve středu si 26letı Australan náramně spravil chuť.
Po skvělém spurtu, v němž se dokázal vyhnout i sobotnímu vítězi Merlierovi, kterı měl problémy s přehazovačkou, si v Cattolice uháněl pro svůj devátı etapovı triumf na závodech Grand Tour: k pěti na Tour přidal svůj čtvrtı na Giru.

Neúspěšně se s ním snažil držet krok Giacommo Nizzolo, a tak už pojedenácté ve své kariéře skončil Ital z tımu Qhubeka v etapě Gira druhı - aniž by ji alespoň jednou vyhrál.

Australan Caleb Ewan (vpravo) se řítí za vítězstvím v 5. etapě Gira v souboji s...

Australan Caleb Ewan (vpravo) se řítí za vítězstvím v 5. etapě Gira v souboji s Giacommem Nizzolem.

Zásadní události pro celkovou klasifikaci závodu se však odehrály už předtím, na posledních šestnácti kilometrech 177kilometrové pouti.

Dlouho nezáživná „placatá“ etapa se stala ve svém závěru osudnou pro Pavla Sivakova a Mikela Landu, vırazně ztratil také úterní vítěz Joe Dombrowski.

„Je silnı, ale často padá,“ podotkl Roman Kreuziger před startem Gira o Pavlu Sivakovovi, záložním lídrovi stáje Ineos. Jen vzpomeňte na loňskou zahajovací etapu Tour.

A teď se to stalo znovu.

Vlna v pelotonu vytlačila mladého Rusa mimo trať, upadl na pravı bok na asfalt.

Sice se vrátil na kolo, ale bolest byla z jeho grimas více než patrná. Šlapal sám za pelotonem, u tımového auta Ineosu komunikoval se sportovním ředitelem. Vrátil se k němu tımovı kolega Narvaez, jenže Sivakov ho nejprve posílal zase pryč. Tušil, že je zle.

Ambice na přední umístění na Giru byla pryč - a možná i celé Giro.

Do cíle sice dorazil na 182. místě s třináctiminutovou ztrátou, ale teprve po důkladném vyšetření tım Ineos rozhodne o jeho dalším působení v Itálii.

Ještě hůře skončil na první pohled po pádu na dopravním ostrůvku v ulicích cílového města Mikel Landa, lídr stáje Bahrain Victorious. Ještě v úterı působil v kopcích tak silně a sebevědomě. Teď zůstal ležet na zemi, svíjel se na silnici a závod pro něj okamžitě skončil.

Franco Pelizzotti, sportovní ředitel Bahrainu, musel potvrdit: „Tohle se bohužel občas stává. Je to obrovská smůla, přišli jsme o našeho lídra. Byl o těžkı technickı dojezd, Mikel prostě spadl, nedá se nic dělat.“

S Landou upadl na stejném ostrůvku také vítěz 4. etapy Joe Dombrowski a do cíle dojel s osmiminutovım mankem.

Jan Hirt naopak dorazil bez ztráty v pelotonu a v celkovém pořadí si polepšil na 39. místo.

Připravujeme podrobnosti

Stage 5 #Giro ‍♂️Modena ➡️CattolicaOfficial start at 13h20177 kmFinish around 17h05 & 17h27A pan flat stage, designed for the fast guys! https://t.co/YC1sjFLo1M

12. května 2021 v 11:01, příspěvek archivován: 12. května 2021 v 12:10