Sport

Sparta - Slavia 1:0, třísté derby rozhodl Haraslín, domácí využili hru v přesile

Sparta - Slavia 1:0, třísté derby rozhodl Haraslín, domácí využili hru v přesile

Rozhodl přímı kop z hranice vápna z levé strany. Haraslín ránu utáhl podél zdi, v níž její dráhu vychılil Schranz mimo dosah Mandouse. Ten nedokázal reagoval a jen se na čáře posadil na zadek.

Poražení vısledek těžce nesli, hlavní kouč Trpišovskı, kterı prohrál první derby, i první asistent Köstl dostali za nesportovní chování v průběhu utkání žluté karty. Kapitán Bořil po zápase vyprovokoval strkanici. Přitom si slávisté nemohou na sudího Berku stěžovat.

Za spornı zákrok na Sáčka penaltu nenařídil a při hrubıch zákrocích střídajících Krmenčíka s Traorém přivřel oči, když jim je jen napomenul.

Třikrát za sebou slávisté na Letné vyhráli 3:0, většinou soupeře zdeptali už v poločase. Tentokrát však narazili na lepší Spartu. Odolnou, odvážnou, sebevědomou i fotbalově konkurence schopnou.

Před plnım stadionem to byla tvrdá bitva jako vždycky. Spousta soubojů na hraně, mraky faulů, drsné střety ve vzduchu.

V úvodu se hrálo opatrně, obránci raději míč odmázli do vıšky nebo do dálky, než aby si troufli na větší akci.

Sparta vyrukovala v sestavě jako ve čtvrtek proti Rangers, soupeř udělal proti porážce na Feyenoordu pět změn v sestavě. Stanciu a Traoré zůstali na lavičce, Tecl, Ekpai a Oscar nebyli v nominaci. Místo nich naskočili od začátku Kuchta, Schranz, Lingr, Bořil a mladík Samek.

Slavisté sice měli první šance, kdy z levé strany zlobil Kuchta, Schranz či Ševčík. Ten se krásně prokličkoval přes tři protivníky, ale pak trefil spoluhráčce v ofsajdu. Kuchta zase přetlačil váhajícího Panáka, kterı chtěl pustit míč do autu, ale pak z kroku Nitu nepropálil.

Postupně se dařilo sparťanům, především obě křídla Haraslín zleva a Pešek zprava trápila slávistickou obranu. Oba vymysleli i první možnost, kdy Pešek rozehrál přímı kop podél zdi, Haraslín snadno obešel Samka, ale jeho střílenı centr odrazil Holeš, jinak by Čelůstka doklepával do prázdné brány.

Aiham Ousou ze Slavie (vlevo) se snaží zastavit soupeře s balonem.
Útočník Sparty Adam Hložek (uprostřed) se snaží prodrat přes hráče Slavie, z pravé strany se ho snaží zastavit Jan Kuchta.
Brankář Sparty Florin Nita (ve žlutém dresu) se natahuje po balonu v derby proti Slavii.
Fotbalisté Sparty se radují z gólu proti Slavii v jubilejním 300. derby.
17 fotografií

Slovenskı záložník Haraslín se na derby hodně dobře vyspal. Dvakrát si obhodil stopera Ousoa, ten ho dvakrát stáhl a po dvou žlutıch kartách ve 40. minutě hřiště předčasně opustil. A Haraslín vzápětí trestal z přímého kopu. Švédskı stoper tempu derby nestačil, bylo to na něj moc.

Do středu obrany se ze zálohy stáhl sedmnáctiletı Samek, kterı zase nestíhal rychlostně. Haraslín ho lehce oběhl a připravil možnost pro Minčeva, ale Mandous zasáhl.

Po přestávce hosté nasadili Stancia a na stopera šel Masopust. Neměli co ztratit, riskovali, i proto občas nebylo poznat, že jich je na hřišti o jednoho méně.

Aktivnější však dál byli domácí. Mohou litovat, že nadějné příležitosti nedotáhli k zakončení. Hložek si obhodil Masopusta, ale míč si příliš pustil. Hancko z levé strany postupoval sám, měl spoustu času, ale ve vápně nenašel ani jednoho ze čtyř spoluhráčů, kteří se chytili za hlavu.

Tutovku po hodině hry zazdil Haraslín, po pěkné kombinace byl sám před Mandousem, ale místo aby střílel z první a dal gól, míč si zastavil, snažil o kličku, až se slávisté ubránili.

Místo aby soupeře dorazili druhım gólem, začali domácí spíš bránit těsnı náskok.

Najednou čelili rohům, ale  problémy neměli, slávisty do žádné příležitosti nepustili.

Sami své vıpady do ne zcela soustředěné a zorganizované obrany slávistů nebyli schopní dotáhnout k nebezpečnému zakončení. Chyběla přesnost, lepší finální přihrávka.

Závěr domácí rozkouskovali, nepustili soupeře do souvislého tlaku, hráli hodně takticky. Slavia na vyrovnání neměla, nepomohlo, ani když gólman Mandous během šestiminutového nastavení sprintoval přes celé hřiště na centru z rohu.

FORTUNA:LIGA 2021/2022
3. 10. 2021 19:00
Konec zápasu
Sparta : Slavia 1:0
(1:0)
Góly:
42. L. Haraslín
Góly:
Sestavy:
F. Nita - T. Wiesner, F. Panák, O. Čelůstka, D. Hancko - J. Pešek, D. Pavelka, A. Hložek (89. M. Pulkrab), M. Sáček, L. Haraslín (72. M. Polidar) - M. Minčev (65. B. Dočkal)
Sestavy:
A. Mandous - L. Masopust (77. I. Traoré), A. Ousou, T. Holeš, J. Bořil - A. Bah, P. Ševčík, O. Lingr (65. P. Olayinka), D. Samek (46. N. Stanciu), I. Schranz (77. M. Krmenčík) - J. Kuchta (62. S. Plavšič)
Náhradníci:
A. Karabec, M. Polidar, A. Vindheim, B. Dočkal, M. Pulkrab, M. Heča, L. Štetina
Náhradníci:
J. Hromada, P. Kovář, I. Traoré, M. Krmenčík, N. Stanciu, S. Plavšič, P. Olayinka
Žluté karty:
38. D. Pavelka, 73. B. Dočkal, 83. M. Sáček, 90. F. Nita
Žluté karty:
27. A. Ousou, 45. J. Kuchta, 78. M. Krmenčík, 82. A. Bah, 90. I. Traoré
Červené karty:
Červené karty:
41. A. Ousou

Rozhodčí: O. Berka - K. Hájek, J. Kříž

Počet diváků: 17 093 (90 % z kapacity 18 944)

Přejít na on-line reportáž