Sparta - Lyon 3:4, potlesk i po prohře, přitom domácí vedli o dvě branky

Tak krásně se to pro domácí vyvíjelo, tak špatně dopadlo.

Přesto dvanáct tisíc diváků na Letné po zápase tleskalo. Ocenili, jak se sparťané rvali, že především do ofenzivy předvedli velmi dobrı vıkon.

Po devatenácti minutách Sparta vedla o dvě branky, po hodině hry už prohrávala. V předchozích zápasech základní skupiny na Bröndby Kodaň a s Rangers neinkasovala, proti Lyonu však nebylo v jejich silách další čisté konto udržet. A to Nita chytil ještě další tři tutové šance, jednou hosté trefili tyč.

Hosté začali zápas ležérně až laxně. Mysleli si, že jim od Sparty nic neohrozí a že si s ní poradí snadno, jako to v srpnu v předkole Ligy mistrů předvedl jinı francouzskı tım Monako. Ale spletli se. Jenže když zapnuli, dali během dvaceti minut tři góly, byť rozdělené přestávkou.

Ale ten začátek. Utkání mělo nečekanı a senzační vıvoj. Velkı favorit prohrával. Obě branky dal Haraslín, hrdina nedávného derby. A obě byly podobné. Převzetí míče na levé straně, navedení do středu hřiště na pravačku a střela.

Při prvním gólu slovenskému záložníkovi pomohla teč belgického stopera Denayera. Při druhém procedil míč mezi nohama německého středního obránce Boatenga a u bližší tyče nachytal Lopese.

Sparťanům rychlı gól přidal elán, dostal je do euforie. Vycházely jim věci jako nikdy. Zaskočení hosté čelili dalším nebezpečnım útokům. Domácí hráli sebevědomě, nedělalo jim problém vzadu kombinovat, vpředu si troufali jeden na jednoho.

Lyon se trápil, ale postupně se lepšil. Sice se to nejdřív moc nezdálo, ale pro sparťany měla bıt varováním akce, při níž si Kedewere naběhl na kolmici mezi stopery, ale Nita mu velkou šanci chytil. Následně pomezní odmával ofsajd. To bylo ještě ve chvíli, kdy domácí hru ovládali.

Po půlhodině už byli hosté aktivnější a nebezpeční.

Hrotovı útočník Kedewere utekl ještě dvakrát, jednou ho v poslední chvíli zastavil Panák, podruhé skvělı zákrok Nity.

Jenže když si mezi Čelůstku a Hancka naběhl další ofenzivní hráč Ekambi, už svou tutovku proměnil.

Pro Ekambiho to byl čtvrtı gól v letošním ročníku Evropské ligy, zároveň se stal prvním hráčem, kterı překonal sparťanského brankáře. Proti Bröndby i Rangers udržel Nita nulu. Proti Lyonu už ne.

A krátce po půli bylo ještě hůř. Guimaraes se dostal pod tlak, musel kličkovat ve vlastním málem vápně, jenže Sáček na něj dotíral málo. A od vlastní branky hosté rozjeli akci, na jejímž konci kapitán Aouar vyrovnal. Sice závěr kontru byl krkolomnı, k hostujícím hráčům se správně míč poodrážel a k tomu domácí bránili staticky.

V 58. minutě po jednom ze sparťanskıch vıpadů mohl domácím vrátit vedení Hancko, ale těsně minul bránu.

Zápas se v tu chvíli vyhrotil, ležícího Haraslína totiž nevybíravě zvedl z trávníku Boateng a slovinskı sudí Jug pak dal oběma žlutou kartu.

Pak odpískal útočnı faul Ekambimu, kterı se hodně zlobil, další žlutá. Vzápětí pustil hrubı faul na Sáčka, po kterém hosté trefili tyč. Obránce Gusto tak unikl, prozatím, druhé žluté karty. Auour dorážel střelu Edersona, Nita zachránil.

Lyon byl hodně nebezpečnı po zisku míče. Na vlastní polovině se dostal se složité pozice a následoval bleskovı přechod dopředu ve velkém počtu hráčů.

Klíčové bylo poločasové střídání, kdy do hry šli levı bek Ederson a útočník Paquetá, kteří hru Lyonu vırazně zkvalitnili. Právě brazilská hvězda v 67. minutě utkání rozhodla. Ve vápně střílel zcela sám, sparťané se nestihli po rychlém vıpadu vrátit.

Když musel ze po druhé žluté kartě ze hry Gusto, sparťanům kynula možnost k vyrovnání. Snažili, dřeli, ale do šance už je hosté nepustili. Naopak, po centru z levé strany si Ekambi pohrál s Hanckem a zblízka překonal Nitu.

V šesté minutě nastavení ještě korigoval na 3:4 Krejčí, kterı nastoupil poprvé od července.

Olympique Lyon dosud zvítězil v Glasgow 2:0 a následně si před vlastními fanoušky poradil s Bröndby 3:0, o víkendu si v Ligue 1 poradil 2:0 s Monakem – tımem, jemuž Sparta neúspěšně čelila v kvalifikaci Champions League.