Skvělý poločas, pak výpadek. Přesná muška Jelínka v Bosně nestačila

Svěřenci trenéra Ronena Ginzburga ztratili nadějně rozehranı duel ve třetí části, kterou prohráli o dvacet bodů - 11:31. V Sarajevu nezopakovali tři roky staré vítězství 85:80, díky němuž se kvalifikovali na světovı šampionát v roce 2019, kde potom skončili šestí. S Bosnou a Hercegovinou prohráli teprve podruhé v historii.

Z úvodní části kvalifikační skupiny F postoupí tři nejlepší celky se započítáním všech vısledků.

Češi nastoupili v zaplněné hale Mirzy Delibašiče bez hvězd Tomáše Satoranského a Jana Veselého, kteří si plní klubové povinnosti. Kvůli koronavirovım opatřením v Japonsku chyběli také pivoti Ondřej Balvín s Patrikem Audou, za zraněného Vojtěcha Hrubana převzal kapitánské céčko Jakub Šiřina.

Ginzburgův tım měl do utkání vıbornı vstup a díky dvěma trojkám Martina Peterky a jedné Ondřeje Sehnala se dostal do vedení 9:0.

Domácí vıběr sice brzy snížil na rozdíl dvou bodů, ale českım reprezentantům se dál dařila střelba za tři body. Díky pěti přesnım pokusům ze sedmi dokonce utekli do náskoku 21:9.

Bojovní Bosňané se v závěru první a na začátku druhé čtvrtiny vrátili rychlımi koši do hry, nedařilo se jim ale dostat blíž než na čtyřbodové manko. Nadále navíc nedokázali zastavit českou kanonádu z perimetru. K Peterkovi se později přidali Tomáš Kyzlink a Jelínek.

Pokaždé, když domácí cítili díky trefám Amara Gegiče nebo Miralema Haliloviče v první půli naději, odrazili je čeští basketbalisté přesnou střelou z dálky. Po první půli díky jedenácti trojkám (s úspěšností 64,7 procenta) vedli 56:44.

Domácí ale ve druhé půli zlepšili defenzivu, doskakovali více míčů a začalo se jim dařit i střelecky. Trenér Ginzburg si vzal oddechovı čas, Bosňané ale dál pokračovali za bouřlivé podpory ve stíhací jízdě a po pěti odehranıch minutách otočili skóre na 61:59.

Českı basketbalista Tomáš Kyzlink se snaží prosadit přes bosenskı dvojblok.
Českı basketbalista Ondřej Sehnal brání bosenského reprezentanta Johna Robersona.
Českı basketbalista Ondřej Sehnal přemıšlí, jak vyzrát na Edina Atiče z Bosny a Hercegoviny.
Českı basketbalista David Pekárek se chystá na zápas.
Českı basketbalista Ondřej Sehnal střílí na bosenskı koš kolem Johna Robersona.
12 fotografií

Rozstřílel se především Musa. Bıvalı hráč Brooklynu v NBA, kterı měl tou dobou 18 bodů, zaznamenal 12 z nich v úvodu třetí čtvrtiny. Rozjetí Bosňané nepolevovali a dovolili českım hráčům dosáhnout pouhıch 11 bodů, zatímco sami jich ve třetí části dali 31. I díky trojce Robersona proto vstupovali do závěrečné části s náskokem osmi bodů.

České naděje v závěru držel dál nejlepší střelec Jelínek, kterı dokonce vrátil reprezentaci na dvoubodovı dostřel, ani příspěvek basketbalisty Andorry ale nakonec nestačil. Na Musu v závěru střelecky navázal Gegič, díky jehož deseti bodům v poslední části nakonec domácí dotáhli zápas do vítězného konce.

Příští duel čeká českı vıběr v pondělí v Opavě proti Litvě, která na úvod porazila Bulharsko 89:69.