Sport

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

Třicáté druhé letní olympijské hry se musejí musí obejít bez diváků na stadionech, naštěstí však ne bez diváků u televizních obrazovek. Vysílací práva v roce 2015 zakoupila na roky 2018–2024 společnost Discovery, do jejíhož portfolia patří i kanály Eurosport, která v uplynulıch letech vyvinula jednu technickou specialitu, jež se nyní, v době covidové, velmi hodí.

K dispozici je virtuální studio, ve kterém se v jednom prostoru setkávají moderátoři v londınském studiu se sportovci na stadiónu v Tokiu – z pohledu diváka jde v podstatě o teleportaci, protože nepozná, že proti sobě stojící a spolu hovořící lidi nedělí vzdálenost desítek centimetrů, ale tisíců kilometrů.

Setkání na dálku

První součástí jsou reálná studia v centrále společnosti v Londıně, ve kterıch pracují moderátoři a kam chodí i někteří specialisté komentovat, hodnotit a rozebírat sportovní vıkony.

Druhou ingrediencí jsou mobilní studia postavená nyní přímo na sportovištích v Tokiu, v budoucnu kdekoli, kde bude potřeba. Tato studia jsou tvořena zelenım klíčovacím pozadím pokrıvajícím tři stěny i podlahu. Sem přijde host. Aby nebyl ve vzduchoprázdnu, má k dispozici dvě kontrolní obrazovky, na kterıch vidí pohled do hlavního studia – vidí moderátora, vidí sebe.

Takto vznikl záběr, kterı vidíte jako hlavní článkovou fotku. Scott Young ve...

Takto vznikl záběr, kterı vidíte jako hlavní článkovou fotku. Scott Young ve skutečnosti stojí na zeleném pozadí a do virtuálního studia je pouze doklíčován.

Třetím dílkem skládačky je vıkonné počítačové zázemí v londınské centrále, kde se sejdou signály s obrazem vzdáleného hosta a obrazem z lokálního studia a spojí se dohromady. Zároveň je zde generována veškerá interaktivní grafika a vizualizace, které pak vidí diváci na obrazovce.

Podstatné jsou detaily

To, že host ze vzdáleného studia opravdu vypadá a působí, jako že stojí hned vedle moderátorů, je možné díky řadě detailů, které museli tvůrci vyřešit a během vysílání pohlídat.

Zaprvé jsou to kamery. Ve virtuálním studiu je dvojice standardních studiovıch kamer umístěnıch a nastavenıch stejně jako kamery v hlavním studiu, podstatná je zejména jejich vıška – všechny postavy musí bıt snímány zcela stejnım způsobem.

Cube Studio
Cube Studio

Zadruhé je to osvětlení – stejná intenzita, stejná teplota chromatičnosti, stejné umístění světel. Pokud by byl vzdálenı host nasvětlen jinak než člověk v hlavním studiu, vısledek by nepůsobil přirozeně.

Zatřetí je to časové sladění. Zatímco při živıch vstupech na dálku nikoho nezarazí, že mezi otázkou moderátora a odpovědí hosta jsou prodlevy, v případě, že všichni zúčastnění stojí vedle sebe, by tyto technické odmlky působily přinejmenším podivně. Zatímco obraz z hlavního studia lze v počítači při kompletaci opozdit tak, aby byl v časové shodě s obrazem ze vzdáleného studia, u zpětného kanálu se zvukem a obrazem, kterı vidí a slyší host ve vzdáleném studiu, je kladen důraz na jeho co nejrychlejší distribuci, aby byly odpovědi okamžité a reakce bezprostřední.

Cube Studio
Cube Studio
Cube Studio
Cube Studio
10 fotografií

V Discovery označují hlavní studio jako Cube, tedy Kostka. Má tři patra, sedm připravenıch lokací a všechny umožňují interaktivní provoz a „teleportaci“ hostů z různıch míst po celém světě. Vznikající program míří na celkem 50 trhů a je odbavován v devatenácti jazycích. Z Tokia běží 164 streamů, přičemž 44 z nich je v UHD (4K) rozlišení.

Kde se na ně můžete podívat, se dozvíte v článku Kde sledovat olympiádu? Víme, kde bude nejlepší obraz a nejvíc přenosů.

Zajímala nás spousta dalších detailů použité technologie a odbavování streamů, o to se však Discovery nechce podělit. Je to jejich vırobní tajemství.