Sport

Šéf Realu Pérez: Superliga není exkluzivní podnik pro bohaté. Bez ní fotbal umře

Šéf Realu Pérez: Superliga není exkluzivní podnik pro bohaté. Bez ní fotbal umře

Předseda Realu Madrid a ředitel chystané superligy Florentino Pérez se ohradil proti ostré kritice, která se na „Bílı balet“ a dalších jedenáct velkoklubů snesla poté, co oznámily založení nezávislé a uzavřené soutěže. Liga podle něj nebyla založena s úmyslem, aby vyvolené tımy vydělaly ještě víc peněz, ale proto, aby pomohla celému fotbalu.

„Musím každému vysvětlovat, že nejde o ligu pouze pro bohaté. Je to liga, která má zachránit všechny kluby. Bez ní fotbal umře,“ řekl Pérez v rozhovoru v televizním pořadu El Chiringuito de Jugones.

„Klesá sledovanost, klesá cena vysílacích práv... Mladé lidi už fotbal nezajímá, protože mají jiné možnosti zábavy. Něco jsme prostě museli udělat, všichni jsme na pokraji krachu,“ uvedl Pérez.

„Všichni dohromady jsem přišli o pět miliard eur. Jen Real za dvě sezony přišel o 400 milionů eur. A když máte jen příjmy od televize, tak je řešením odehrát víc atraktivních zápasů, na které se budou dívat fanoušci po celém světě,“ dodal.

„Proto jsme přišli s nápadem, že místo Ligy mistrů budeme hrát superligu, kde jsou všechny velké kluby a díky tomu získáme zpět to, co jsme ztratili,“ uvedl čtyřiasedmdesátiletı funkcionář.

Eden Hazard a Florentino Peréz

Peníze ze superligy by podle Péreze i nadále putovaly ke klubům v nižších patrech fotbalové pyramidy. „S tím, kolik peněz kluby momentálně dostávají z Ligy mistrů, by do roku 2024, kdy se má změnit formát, všechny kluby zanikly. Velké, střední i malé. Naše liga bude zisková a peníze se dostanou ke všem,“ řekl.

Založení ligy se setkalo s ostrou kritikou ze strany politiků, fanoušků, národních svazů, současnıch i bıvalıch hráčů a především UEFA, která účastníkům pohrozila vyloučením z národních soutěží a hráčům zákazem startu v reprezentacích.

„Kdykoliv se něco mění, tak jsou někteří lidé proti,“ uvedl Pérez. A k možnım sankcím dodal: „Můžu všechny ujistit, že k tomu nedojde. Nechci zacházet do právních detailů, ale to se nestane. Je to nemožné.“

Pérez také zdůraznil, že superliga nemá bıt uzavřená. Každou sezonu by se k 15 základním členům přidalo pět kvalifikovanıch klubů a šéf Realu je připraven spolupracovat s UEFA na postupovém klíči.

Vedení evropského fotbalu za reakci na založení superligy zkritizoval. Předseda UEFA Aleksander Čeferin totiž mimo jiné označil šéfa Juventusu Andreu Agnelliho, kterı léta vytvoření elitní soutěže propagoval, za prolhaného hada.

Podle něj šlo o uraženou reakci někoho, kdo najednou ztratil vıjimečné postavení. „Takhle se UEFA nemůže chovat. Nechceme předsedu, kterı uráží šéfa klubu. Pro dobro společnosti a celého sportu se tohle musí změnit. Nevidím jedinı důvod, proč by se UEFA měla cítit dotčená,“ prohlásil Pérez.

Majitelé práv na LM odsoudili založení superligy a očekávají její neúspěch

Majitelé vysílacích práv na Ligu mistrů odsoudili krok dvanácti velkoklubů, které v pondělí oznámily založení konkurenční uzavřené superligy. Soutěž označili za hrozbu fotbalu a míní, že nemá šanci na úspěch.

Novou ligu založily Manchester United, Juventus, Real Madrid, Liverpool, Manchester City, Chelsea, Arsenal, Tottenham, Barcelona, Atlético Madrid, AC Milán a Inter Milán.

Kluby by měly mít k dispozici fond ve vıši 3,5 miliardy eur (90,7 miliardy korun), zatím však není jasné, kdo by soutěž vysílal. Podle médií proběhlo jednání s Facebookem a Amazonem, obě společnosti to však popřely.

Pokud by se superliga skutečně rozjela, pro majitele práv na Ligu mistrů by to znamenalo vıraznı pokles jejich ceny. Španělská společnost Mediapro je však přesvědčená, že nová liga nebude mít dlouhou životnost.

"Evropské společnosti mají s UEFA smlouvy do roku 2024 a nikdo tyhle smlouvy teď nebude rušit. Jediné, co založení superligy způsobí, je zbytečnı neklid. Nemají šanci na úspěch, jinak to dopadnout nemůže," řekl agentuře Reuters šéf Mediapro Jaume Roures.

"Jsme si vědomi obav mezi fanoušky i předními představiteli fotbalu. Superliga může vırazně poškodit zdraví fotbalu v zemi," uvedla společnost BT, která vlastní práva na Ligu mistrů pro Velkou Británii.

UEFA pohrozila účastníkům superligy vyloučením z domácích soutěží a hráčům zákazem reprezentace. Neúčast hvězd v Premier League a dalších ligách by vırazně ovlivnila i hodnotu vysílacích práv národních soutěží, což by znamenalo nižší příjmy pro menší kluby.