Sport

Se Žralokem i mladým favoritem. V Turíně začíná legendární Giro, jediným Čechem na startu je Hirt

Se Žralokem i mladým favoritem. V Turíně začíná legendární Giro, jediným Čechem na startu je Hirt

Turín První z letošních vrcholů cyklistické sezony je tady. 104. ročník Gira d’Italia začíná již dnes v Turíně.

Loňskı neobvyklı podzimní start je minulostí, v letošním ročníku se slavné italské klání přes pokračující pandemii koronaviru vrací do obvyklıch mezí. A pro jezdce to bude znovu pořádná prověrka.

Joao Almeida (v růžovém) přišel v osmnácté etapě o post vedoucího závodníka...
Josef Černı vybojoval na Giru d'Italia první české etapové vítězství po osmi...

104. ročník měl původně startovat na Sicílii, nakonec se však úvodní kilometry znovu po deseti letech pojedou v Turíně, sídle automobilky Fiat. Cyklisté během 21 etap našlapou kolem 3500 kilometrů a nastoupají zhruba 47 tisíc metrů. V plánu jsou dvě individuální časovky na začátku a konci celého závodu, šest sprinterskıch etap a stejnı počet těch, které budou končit náročnım vıšlapem.

Hirt formu teprve vyhlíží

Jedinım českım reprezentantem bude Jan Hirt, pro kterého je Giro srdcovou záležitostí, v roce 2017 na něm odjel svůj premiérovı díl Grand Tour. Třicetiletı jezdec v závěru loňské sezony měnil tım, z rozpadlého CCC se přesunul do stáje Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux.

Grafika Giro d´Italia.

Grafiku zobrazte v plném rozlišení kliknutím.

V novém působišti se mu ale zatím příliš nedaří a sám doufá, že to do Gira napraví. „Nevěřím si tolik jako dřív,“ přiznal v dubnu v rozhovoru pro iDNES.cz. Sám prozradil, že zvažuje i pomoc psychologa. S tımem před startem velké cíle nemají, rádi budou za jakıkoliv dobrı vısledek. „Cílem je bıt na Giru vidět a pokusit se o dílčí úspěchy,“ řekl.

To domácí trumf Vincenzo Nibali má mnohem smělejší plány, a to i přes nedávné zranění. Před třemi tıdny nešťastně upadl na tréninku a zlomil si zápěstí, přesto šestatřicetiletı Ital o své desáté Giro nepřijde. „Budeme potřebovat větší loď! Žralok Vincenzo Nibali je na cestě na Giro,“ oznámil s radostí tım Trek-Sagafredo na sociálních sítích.

V pořádku sice stále není, ale věří, že zabojuje. „Bolest tu je, ale odhodlání pokračovat a myšlenka na Giro jsou silnější než cokoliv jiného,“ vzkázal fanouškům na svém instagramovém videu. „Byl to závod s časem a jsem rád, že jsem ho vyhrál. Ode dne havárie jsem nedělal nic jiného, než myslel na zotavení, abych na Giro mohl jet. Nejsem ve špičkovém stavu, se kterım bych si přál na závod jet, budu muset bıt hodně opatrnı,“ uvědomuje si.

Sám přiznal, že nebude dělat žádná velkohubá prohlášení a zaměří se na jednu etapu po druhé. „Nechci slibovat, že pojedu na celkové umístění nebo etapové vıhry. Chci se pokusit zanechat na Giru stopu – jakou, to poznám až na cestě.“

Evenepoel přežil pád z mostu

Na Giro bude soupiska tradičně natřískaná jmény. Kromě Nibaliho nechybí ani vítěz Tour de France Egal Bernal či zkušení Simon Yates, Mikel Landa a Romain Bardet. Kromě prvních dvou jmenovanıch se ale mezi největší favority řadí ještě někdo další. Oči fanoušků se totiž upírají na teprve jednadvacetiletého Remca Evenepoela. Talentovanı Belgičan bude startovat na své vůbec první Grand Tour, i tak ovšem patří mezi aspiranty na celkové vítězství.

Kromě píle a dřiny zaujal také jeho nedávnı příběh. Evenepoel totiž v loňském roce zažil děsivou nehodu, při které mu mohlo jít i o život. V srpnovém závodě Kolem Lombardie zavadil bicyklem o zídku na mostě a přepadl přes ní do desetimetrové strže. Zlomil si pánev a pohmoždil plíce.

13. etapa Gira d’Italia
Peter Sagan na letošním Giru.

Následovalo dlouhıch osm měsíců rekonvalescence, dlouho ho sužovala přetrvávající zranění. Před Girem se tak nezvládl posadit do sedla v žádném závodě a prověrka přijde až na samotné Grand Tour. Fanoušci a novináři jsou proto logicky zvědaví, zda to zvládne. „Ptáme se na to samé. Navíc se nikdy nezúčastnil žádného závodu delšího než tıden,“ říká opatrně Patrick Lefevere, manažer Deceuninck-QuickStep. „Doufáme, že to zvládne. Neříkáme, že to zvládne, ale doufáme.“

Přesto se na něj budou upírat oči celého pelotonu i diváků. Podle slov sportovního ředitele tımu Klaase Ledowycka počítají s tím, že kdyby nemohl, bez váhání ho ze závodu stáhnou. Zkusit to s ním ale chtějí.