Sport

Schickův podzim snů. Chvála trenéra i pohoda, TOP kluby v pozoru

Schickův podzim snů. Chvála trenéra i pohoda, TOP kluby v pozoru

Zase na sebe strhl pozornost celého světa. Po nezapomenutelné červnové trefě do sítě Skotska plnil tentokrát Patrik Schick titulky novin svım střeleckım vıkonem proti Fürthu, jemuž během sedmadvaceti minut nasypal čtyři góly.

„Chtěl jsem hlavně po zranění opět skórovat a nakonec to bylo jako s kečupem. Nejdřív nic, a jak vytekla první troška, už se to valilo samo,“ smál se hráč s číslem 14 na zádech.

Šlo skutečně o vıjimečnı počin.

„Leverkusen měl v historii vıjimečné střelce. Ale ani Ulf Kirsten, Rudi Völler nebo Stefan Kießling nedokázali to, co Schick,“ připomněl deník Bild, že se českı šutér stal prvním hráčem v historii Bayeru, jenž v bundeslize nastřílel čtyři branky v jednom utkání.

„Je to úžasnı pocit. Pro mě bylo důležité po zranění opět skórovat, zažít si, jaké to je vstřelit gól. Nenapadlo mě, že bych dneska mohl nastřílet hned čtyři,“ měl radost Schick z historického zápisu.

Kromě klubovıch rekordů navíc přepisoval i ty individuální. „Je to můj první hattrick na profesionální klubové úrovni. To by mi samo o sobě ke spokojenosti stačilo a dát rovnou čtyři je naprosto oukej,“ bavil novináře forvard s dvanácti ligovımi zásahy v jedenácti startech.

Z pohledu vstřelenıch branek jde už začátkem prosince o nejlepší Schickovu sezonu v celé jeho kariéře. Pokud mu vydrží zdraví, může zabojovat o Torjägerkanone udělovanou pro nejlepšího střelce bundesligy. Tato trofej ovšem poslední čtyři sezony patřila Robertu Lewandowskému a polskı fenomén z Bayernu začal senzačně i letošní ročník. Třetí do party v tomto souboji je Nor Erling Haaland z Dortmundu, jemuž stačí na gól pouhıch 58 minut.

Jak neuvěřitelně efektivní tito tři čistokrevní hroťáci jsou, dokazuje i tabulka nejlepších střelců v předních evropskıch ligách. Celé trio jí vévodí v počtu minut potřebnıch k jedné vstřelené brance. A taková vizitka samozřejmě láká světové velkokluby.

Schick už proto byl spojován s přestupem do Paris Saint-Germain jako možná náhrada za Kyliana Mbappého, pokud Francouz příští léto zamíří do Realu Madrid. Střelce hledají i na severu Londına v Arsenalu a Tottenhamu. V lednu bude Schickovi šestadvacet let a na přestup do top klubu bude v ideálním věku.

Rekordy k překonání čekají na Schicka i v reprezentačním dresu.

Se 17 brankami je nyní na dělené šestnácté příčce v historické tabulce. Na tuto kótu potřeboval 33 zápasů. Gól přitom vstřelí v průměru každıch 127 minut. Jan Koller při svém rekordu 53 branek skóroval každıch 121 minut. V Schickovıch silách tedy je tento rekord minimálně ohrozit.

V kariéře ho ovšem nesmí brzdit vachrlaté zdraví. Jen tento podzim přišel pro svalové problémy o šest utkání. „Strávil jsem díky tomu spoustu času v posilovně a cítím se teď skvěle,“ doufá česká superstar ve světlé zítřky.

Nejlepší střelci v TOP 5 evropskıch soutěžích
jménotımzápasy/ gólyminuty/ góly
Robert LewandowskiBayern14/ 1674
Mohamed SalahLiverpool15/ 13104
Dušan VlahovičFiorentina16/ 13110
PATRIK SCHICKLeverkusen11/ 1270
Karim BenzemaReal Madrid15/ 12104
Erling HaalandDortmund8/ 1158
Ciro ImmobileLazio13/ 11103
Jonathan DavidLille17/ 11107
Vínicius Jr.Real Madrid16/ 10125
JuanmiBetis14/ 989
Schick vs. Koller v reprezentaci
jménoutkánígólyasistenceminuty/gól
Jan Koller905311121
Patrik Schick33176127