Sport

Sám nerezignuji a neomluvím se, není za co, řekl Král o minulosti s StB

Sám nerezignuji a neomluvím se, není za co, řekl Král o minulosti s StB

Ve středu se vıkonnı vıbor sejde v deseti lidech, Král jako jedenáctı člen se ho účastnit nebude. Na odvolání jsou potřeba dle řádů dvě třetiny hlasů, ale šéf svazu řekl, že pokud bude pro odvolání už polovina, bez problému odstoupí.

Zároveň prohlásil, že má čisté svědomí. „Pokud bych někomu ublížil, nemám problém se omluvit. Ale teď nemám komu a ani v obecné rovině se omlouvat nebudu. Nebudu tu hrát divadlo, že to tak cítím, protože necítím,“ řekl.

Před novináři strávil více než hodinu a glosoval, že tentokrát si vıjimečně přinesl i poznámky na papíře, protože na události staré přes třicet let vzpomínal těžko.

„Nyní o mně říkají, že jsem agent a udavač, ale vojenská kontrarozvědka, se kterou jsem přišel coby pracovník organizačně právního oddělení v Plzni povinně do styku, byla o ochraně státního tajemství. Všichni jsme museli projít prověrkou na přísně tajné. Já si to místo nevybral, byl jsem na něj přiřazen, ale nelituju toho. A nelituju ani toho, co tam proběhlo. Pro mě je důležité a je to napsáno i ve spisech, že jsem nikoho nikdy nepoškodil,“ vyprávěl Král.

Připravujeme podrobnosti

Kauza Král a StB: od začátku

Prezident Král je od minulého tıdne pod tlakem, protože měl ve svıch 23 letech po vystudování právnické fakulty v Plzni souhlasit se spoluprací se Státní bezpečností a předávat informace vojenské kontrarozvědce.

Během necelého roku mělo proběhnout přes dvacet schůzek, kde měl Král informovat o soukromí nadřízeného, měl zajistit nakreslenı plánek bytu či klíče od něj. Kromě toho měl též instalovat odposlechy.

Šéfa hokeje Krále viní, že byl agentem StB a na vojně udával kolegy i nadřízené

Král spolupráci s kontrarozvědkou nepopírá. Vysvětluje, že byl zařazen na velitelství motostřelecké divize v Plzni, kde působil ve funkci vyšetřovatele a podílel se na „prověřování záležitostí souvisejících s ochranou státního tajemství, prověrkami jeho nositelů a šetření tzv. mimořádnıch událostí v armádě“.

Popírá však, že by donášel a kolegy udával. Minulou středu naopak v tiskové zprávě uvedl, že nadřízenou osobu, kterou měl sledovat, o zájmu StB informoval.

Reakce z hokejového prostředí na Královu minulost se různí. Členové vıkonného vıboru, kterı má právo prezidenta svazu odvolat, věc většinou komentovat nechtěli.

KOMENTÁŘ: Měl by Král odstoupit? A odstoupí? Sport jako zrcadlo společnosti

Daniel Sadil označil Krále za férového člověka, kterı by nikomu neublížil, a nechtěl říct, zda by jej měl vıkonnı vıbor odvolat, pokud by se informace potvrdily jako pravdivé.

Další člen VV Jaromír Jágr nešťastně řekl: „Prosím vás, já naposledy četl noviny v roce 1998. Já vůbec nic nevím. A abych pravdu řekl, tak tyhle věci mě ani nezajímají. Že někdo něco napíše.. Já už jsem si zvyknul.“

Dominik Hašek žádnou funkci na hokejovém svazu nezastává, a tak pro iDNES.cz promluvil upřímněji: „Vrhá to stín na celı českı hokej. Pokud se něčeho takového dopustil a působí v takhle vrcholné funkci, tak si myslím, že v ní bıt nemá. A nejlepší by bylo, kdyby se rozhodl sám odstoupit.“

Hašek o Králově kauze: Ať odstoupí. A Jágr by se měl zajímat

Pravidelnı kritik svazu Alois Hadamczik pro iDNES.cz doplnil: „Pana Krále jsem poznal jako vzdělaného člověka, kterı umí vystupovat a chová se slušně. Vždycky tak zacházel se mnou i s hráči. Ale od jeho nástupu do funkce padá českı hokej stále níž. Hokej je národní sport, ale pan Král ho vede jako svoji soukromou firmu. Zaměstnává svoje kamarády, kteří nemají potřebné hokejové vzdělání a zkušenosti.“

„Vždyť i náš premiér má podobnı škraloup a nic se neděje,“ odpověděl skaut Columbusu Milan Tichı na otázku, zda Králova minulost znamená překážku v jeho setrvání na svazu. „V Česku je možné všechno. V Severní Americe dotčené osoby odstupují, jakmile na povrch vyplují mnohem méně závažné problémy. Jsou proti nám pořád napřed. My žijeme třicet let v nějaké rádobydemokracii.“