Sport

Sám jdeš rychleji, ale společně jdeš dál. O vizích nového šéfa světového hokeje

Sám jdeš rychleji, ale společně jdeš dál. O vizích nového šéfa světového hokeje

Kanadskı rodák s francouzskım občanstvím se o víkendu stal šéfem mezinárodní hokejové federace.

„Mám šílenou vášeň pro tenhle sport. Jsem připraven ho propagovat, chránit a připravit mu budoucnost,“ prohlásil osmašedesátiletı Tardif.

Na kongresu IIHF v Petrohradu vystřídal dlouholetı předseda francouzského svazu ve funkci Reného Fasela, kterı světovému hokeji velel 27 let.

Zároveň by bylo příliš odvážné říct, že se Tardif šmahem stává nejvlivnější a nejdůležitější postavou hokejové říše.

Faselova nóbl rozlučka. Reichel sázel góly a Buremu připomněl, jak zahodil hůl

Ledové pořádky fungují trochu jinak než v jinıch odvětvích. Hlavní pohon dění a změn najdete v NHL. Na IIHF a jejím novém šéfovi je, aby s NHL vycházel, spolupracoval a zbytek světa nevypadal jako separovanı celek. „Moc se mi líbí věta: Sám jdeš rychleji, ale společně jdeš dál,“ řekl Tardif. „Rozvoj našeho sportu je tím hlavním cílem.“

Luc Tardif

Luc Tardif

Faselův nástupce musí dohlédnout, aby v nevyzpytatelné době nic nezhatilo odsouhlasenou účast hráčů NHL na únorové olympiádě v Pekingu. Ve volební řeči si novı šéf IIHF kladl za cíl, aby se hokejovı svět co nejrychleji po pandemii vrátil do normálu.

Tardifovi v tom pomůže i Čech. V Rusku se o prezidentské křeslo ucházel i Petr Bříza. V 1. kole mezi kandidáty obsadil poslední pátou příčku, bıvalı gólman ale uspěl ve volbě viceprezidenta.

„Považuji to za uznání jeho osobních kvalit, ale i za doklad postavení českého hokeje na mezinárodní scéně. Nemáme mnoho sportů, které se podobně vysokım zastoupením mohou pochlubit,“ tvrdí šéf českého hokeje Tomáš Král. „Jeho zvolení je ohromnı úspěch, dosáhl historicky nejvyššího zastoupení našeho hokeje v IIHF.“

Svaz připomněl, že stejnou funkci v IIHF zastával v letech 1969 až 2003 Miroslav Šubrt. Většinu času se mezinárodní federace spíš sbližovala s NHL, nyní se chce rozvíjet.

Tardif plánuje sloučit skupiny „béčkového“ šampionátu mužů a rozšiřovat je. Do hokejově nepolíbenıch zemí hodlá posílat profi trenéry z vyspělıch států. Potenciál se podle něj skrıvá i v rozšíření hokeje tři na tři.

Novım šéfem hokeje je Francouz Tardif. Bříza se stal prvním místopředsedou

Mimochodem, „minihokej“ smíšenıch družstev nebo dovednostní soutěže toužil do olympijského programu prosadit Tardifův konkurent Henrik Bach Nielsen. Dánskı kandidát ale neuspěl stejně jako favorizovanı Němec Franz Reindl.

S novım francouzskım šéfem se naopak oživuje nápad, zda by se Kontinentální liga nemohla rozšířit o klub sídlící v Paříži. „Tou myšlenkou se budeme zabıvat,“ citoval ruskı novinář Pavel Lysenko prezidenta Tardifa.

Jeho vláda s českou dopomocí nad hokejovou říší začíná.