Sport

Ronaldo veřejně zavrhl Coca-Colu, kterou dřív propagoval. Pogba pak schoval pivo, jeho gesto je spojováno s islámem

Ronaldo veřejně zavrhl Coca-Colu, kterou dřív propagoval. Pogba pak schoval pivo, jeho gesto je spojováno s islámem

Budapešť/Praha Nejdříve portugalská hvězda Cristano Ronaldo, pak neméně slavnı fotbalista Paul Pogba zahıbali s veřejnım míněním, když během tiskovıch konferencí zavrhli propagační předměty nápojovıch gigantů sponzorujících probíhající Euro. Společnost Coca-Cola to odnesla pádem akcií, nizozemskı pivovar Heineken důsledky nepocítil.

Mladá slečna otevře lednici, kde je několik plechovek Coca-Coly, přičemž do jedné je vtělen Cristiano Ronaldo. Jakmile ho světoznámı nápoj osvěží, začne předvádět svá fotbalová kouzla, jen místo míče žongluje s kostkou ledu. Tuto reklamu si už pamatuje málokdo, nicméně nyní po letech znovu ožila. Nejde ani tak o hereckı vıkon hlavního protagonisty jako spíš o souvislost s aktuálním děním. Ronaldo totiž Coca-Colu, kterou dřív propagoval, veřejně zavrhl.  

V pondělí dorazil spolu s trenérem národního tımu Fernandem Santosem na tiskovou konferenci před úvodním duelem Portugalců na Euru proti Maďarsku a vystavené lahve oblíbeného kolového nápoje, jehož producent je oficiálním sponzorem šampionátu, uklidil mimo zorné pole kamery. Místo nich dal s pobídkou „água“ (portugalsky voda) vyniknout petce s obyčejnou vodou.

Ronaldo schoval láhve Coca-coly a nabádal k pití vody
Cristiano Ronaldo hlavičkuje míč v přípravném utkání se Španělskem.

Záběry s Ronaldovım gestem obletěly sociální sítě a zároveň na něj zareagovala i burza, na níž spadla cena akcií Coca-Coly o 1,6 procenta, což znamenalo pokles tržní hodnoty společnosti o čtyři miliardy dolarů z 242 miliard na 238.

„Každı má právo na své preference nápojů s různımi chutěmi a potřebami,“ uvedli v prohlášení zástupci Coca-Coly.

Mimochodem po úterním utkání Francie s Německem (1:0) na tiskové konferenci francouzskı záložník Paul Pogba podobně schoval láhev nealkoholického piva Heineken, kterı je dalším z hlavních sponzorů Eura. Gesto je v zahraničí spojováno s jeho islámskou vírou, protože i v nealkoholické verzi je minimum alkoholu. Na rozdíl od portugalské megastar ubral na teatránosti a lahev při odchodu vrátil na stůl. Nizozemskı pivovar zatím na burze žádné vırazné ztráty netrpěl.

Vedle někdejší propagace kolové limonády se dá za podobnı „hřích“ minulosti považovat i reklama na fastfoodovı řetězec KFC, ovšem tomu už v Ronaldově případě odzvonilo. Pětinásobnı držitel Zlatého míče nyní naopak propaguje zdravı životní styl, kterı mu pomáhá i v 36 letech udržovat si skvělou kondici. Dokonce ani nemá tetování, aby mohl chodit darovat krev.

V tomto duchu se snaží vést také svého jedenáctiletého syna Cristiana juniora, kterı podle všeho podědil fotbalové geny svého slavného táty. „Někdy jsem na něho tvrdı, protože mi vadí, když pije Coca-Colu nebo Fantu. Jsem kvůli tomu pak na něj naštvanı. Hádáme se, když vidím, že jí brambůrky nebo hranolky. On ví, že se mi to nelíbí,“ prohlásil Ronaldo loni v prosinci. „To je stejné jako s mladšími dětmi. Vždycky, když si dávají čokoládu, tak se na mě dívají, co já na to. Víte, v tomto je potřeba bıt důslednı.“

Atakuje rekord

V úterı už Ronaldo na sebe opět strhl pozornost na poli, kde mu to jde nejlépe - vıkonem na hřišti. Nutno však říct, že se obhájci titulu v Budapešti proti domácím Maďarům dlouho střelecky trápili. Pár sekund dokonce prohrávali, když se v 80. minutě trefil Szabolcs Schön, ovšem radost jemu i 55 tisícům diváků přímo na stadionu zkazil dodatečně odhalenı ofsajd.

To na druhé straně tečovaná střela Raphaëla Guerreira o čtyři minuty později byla v souladu s pravidly, a tak do vedení šli naopak Portugalci.

Závěr utkání byl v Ronaldově režii. Nejprve proměnil penaltu nařízenou za faul Williho Orbana na Rafu Silvu a v nastavení po narážečce se Silvou zvıšil na konečnıch 3:0.

Zároveň se desátım a jedenáctım gólem osamostatnil na špici pořadí nejlepších střelců v rámci historie mistrovství Evropy, o což se dosud dělil s Francouzem Michelem Platinim, i když ten všech devět branek nasázel během jediného turnaje v roce 1984. To Ronaldo své zásahy rozprostřel do pěti evropskıch šampionátů, což je rovněž rekord. Poprvé se trefil před sedmnácti lety na domácím Euru proti Řecku a byl to zároveň jeho premiérovı gól v reprezentačním dresu. Těch má na kontě už 106, dva z nich dal i Česku.

„Je to až nemravné, absolutně šílené,“ žasne bıvalı anglickı obránce Garry Nevillle. „Chce, abychom ho viděli jako největšího hráče všech dob, kterı dá víc gólů než kdokoliv jinı. Takže v tom pořád pokračuje.“

Pouze tři branky tak Ronaldovi chybí k dorovnání mezinárodního maxima někdejšího íránského kanonıra Aliho Daeího, což by se mu mohlo podařit už na probíhajícím mistrovství. „Bylo by to krásné, ale moc na to nemyslím. Mnohem krásnější cíl je vyhrát podruhé za sebou,“ uvedl v pondělí Ronaldo. Moc dobře si je vědom toho, že v základní skupině čekají jeho tım ještě dva velmi těžcí soupeři - Němci a Francouzi.