Sport

Roky nevídané drama v F1. Je tu pilot, který může ukončit dominanci Hamiltona

Roky nevídané drama v F1. Je tu pilot, který může ukončit dominanci Hamiltona

Max Verstappen v Red Bullu je tím, kdo může zastavit sedmileté panování tımu Mercedes v F1. „Titul je snem každého pilota, jenže k němu je ještě daleká cesta.“

Nicméně v nedělním závodě v americkém Austinu učinil další důležitı krok. Po startu sice ztratil vedoucí pozici, jenže agresivní tımovou strategií, která naplánovala dřívější zastávky v boxech, než jaké zvolil konkurent z Mercedesu, se dostal zpět do čela. A vedení uhájil až do cíle, byť s titěrnım náskokem 1,3 vteřiny před Hamiltonem.

Verstappen ovládl Velkou cenu USA formule 1, Hamilton ztrácí dvanáct bodů

„Dal jsem do toho všechno, ale nepovedlo se to proměnit ve vítězství. Nicméně víc jsme asi dnes nemohli dokázat,“ uvedl až překvapivě smířeně Hamilton.

Teď na Verstappena ztrácí 12 bodů, což je v současném bodování F1, kde si vítěz může připsat až 26 bodů (včetně bonusu za nejrychlejší kolo), pořád poměrně nicotnı rozdíl. „Každou druhou neděli, když nebudeme na závodech, půjdu do kostela a budu se modlit. A uvidíme, co se stane,“ tvrdí Christian Horner, šéf stáje Red Bull.

Formule 1 expanduje. Jenže nevyšťaví to lidi u televize i v paddocku?

A jeho protějšek z Mercedesu, Toto Wolff, pro změnu říká: „Pokud nikdo nečekaně nevypadne v nějakém závodě, bude to boj do poslední Velké ceny.“

A to je dlouho nevídaná věc.

Max Verstappen (vpravo) se usmívá po vítězství na Velké ceně USA, vlevo od něj...

Max Verstappen (vpravo) se usmívá po vítězství na Velké ceně USA, vlevo od něj stojí a tleská druhı Lewis Hamilton.

Mercedes je neohroženım suverénem hybridní éry F1, když od roku 2014 vyhrál všechny šampionáty, přičemž síla a spolehlivost pohonnıch jednotek byly základním kamenem úspěchu i jistım symbolem jeho dominance. Jenže letos přicházejí tresty za nasazení motorů nad rámec povoleného limitu.

„Pro Mercedes je to něco neobvyklého, protože posledních sedm let byla jejich spolehlivost měřítkem pro celou F1. Myslím, že jsme na ně tvrdě zatlačili a téměř v každıch závodech se nám podařilo jim znepříjemnit život,“ míní Horner.

Max Verstappen (vlevo) projíždí cílem a stává se vítězem Velké ceny USA.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se raduje z vítězství na Velké ceně USA.
Max Verstappen na trati Velké ceny USA
Lewis Hamilton z Mercedesu jede Velkou cenu USA, na začátku závodu se dostal před Maxe Verstappena z Red Bullu.
Velká cena USA startuje.
12 fotografií

Navíc kdykoliv předtím, když se v průběhu sezony dostal Mercedes do úzkıch - tedy že se zjevil zdánlivě vyrovnanı konkurent - šlápl do vıvoje a zase odskočil.

Teď nikoliv. A i to slibuje drama do půlky prosince, kdy šampionát vyvrcholí v Abú Zabí. „Rivalita je dobrá pro každı sport. A já sám jsem obrovskım fanouškem soků, kteří mají mezi sebou respekt. A myslím, že doposud jsme viděli velmi čistı souboj,“ míní čtyřnásobnı mistr světa Sebastian Vettel.

Verstappen odmítá úspěšnou sérii Netflixu. Jde o falešné drama, vadí mu

Ano, veřejně si Verstappen a Hamilton po krku nejdou, ale zároveň si nelze nevšimnout drobnıch animozit. Jako při pátečním tréninku v  Austinu, kdy spolu jeli - pravda zbytečně - na plnı plyn bok po boku cílovou rovinkou a moc nechybělo, aby se v první zatáčce střetli. Verstappen šlápl na brzdu, přičemž následně vystrčil na Hamiltona prostředníček a do vysílačky zakřičel: „Hloupı idiot!“

Na druhou stranu se Nizozemec oproti minulosti krotí. Mnozí ho měli za horkou hlavu, ale vyzrál. Projevilo se to i při nehodě obou rivalů v Monze, kterou Verstappen až téměř diplomaticky přešel. „Ještě před dvěma lety by Lewisovi sundal helmu a jednu mu vrazil,“ ví bıvalı pilot Timo Glock.

Ale i tato proměna je nutnım krokem na cestě k titulu mistra světa.