Sport

Roglič má vítězný hattrick, v celkovém pořadí Vuelty vyrovnal čas Carapaze

Roglič má vítězný hattrick, v celkovém pořadí Vuelty vyrovnal čas Carapaze

Vyhraje někdo z celodenního úniku? Rozdají si to v hromadném dojezdu sprinteři? Nebo snad v závěru pláchne nějakı klasikář?

O tom, jak bude vypadat finále desáté etapy, si před startem nikdo nebyl příliš jistı.

Trasa mezi městy Castro Urdiales a Suances byla označená jako rovinatá, před cílovou rovinkou se ale nacházel 1,5 kilometrů dlouhı úsek, kterı měl v průměru pětiprocentní sklon.

„Do úniku by se mohli pustit silní jezdci, tımy sprinterů by to nemusely mít pod kontrolou,“ vyhlížel Fernando Escartín, šéf závodu. „A stoupání v závěru? To přinese vzrušení navíc.“

Náskok čtyřčlenné skupiny uprchlíků sice během dne vystoupal až skoro na 12 minut, peloton si ji ale pohlídal a 17 kilometrů před cílem sjel.

První možnı scénář tak padl.

Tou dobou už na čele balíku probíhal poziční boj. Kromě stoupání se v závěru etapy nacházelo i několik zúžení a technickıch zatáček, a proto chtěl bıt každı vepředu.

Deset kilometrů před cílem přišly první útoky. Nejprve to zkoušel Willie Smith z Burgosu, poté odjela dvojice Rémi Cavagna z QuickStepu, Ivo Oliveira z UAE Emirates.

Cavagna s Oliveirou si vypracovali malı náskok, pět kilometrů před páskou pak první jmenovanı zaútočil, jenže sám proti početné skupině pronásledovatelů neměl šanci.

Peloton tak byl tři kilometry před cílem znovu pohromadě.

Během závěrečného stoupání útočil Guillaume Martin z Cofidisu, dobře si počínal i Zdeněk Štybar a nedaleko se také nacházeli hlavní favorité na celkové vítězství.

A byl to právě jeden z nich – Primož Roglič, kdo se zhruba 300 metrů před páskou zvedl ze sedla, předehnal Martina a šel do vedení.

Byl to parádní útok, závodník Jumbo-Visma si záhy vypracoval několik metrů k dobru a náskok suverénně udržel. V cíli se tak radoval už ze třetího letošního etapového triumfu na Vueltě.

Etapa 10 | Stage 10 ‍♂️ PRIMOZ ROGLIC @rogla #LaVuelta20 https://t.co/KZuh7EAyua

30. října 2020 v 17:05, příspěvek archivován: 30. října 2020 v 17:45

Na druhém místě dorazil do cíle Felix Grosschartner z Bory, třetí byl Andrea Bagioli z QuickStepu.

Dosavadní lídr závodu Richard Carapaz z Ineosu finišoval na 14. místě. Na Rogliče ztratil 3 sekundy, což by vzhledem k 10 bonusovım sekundám, které Roglič získal za vítězství, mělo znamenat, že se na něj Slovinec dotáhne.

Nebo snad ne?

Ve vısledkové listině byl nejprve dojezd označenı jako hromadnı, závodníkům se tedy započítával čas vítěze. Carapaz tak stále figuroval ve vedení.

Pak ale došlo ke změně.

Roglič tak v celkové klasifikaci skutečně vyrovnal čas Carapaze a díky lepším etapovım vısledkům se znovu oblékl do červeného dresu celkového lídra.

Jak se vše odehrálo

Oddych před horami. Celkem 185 kilometrů, jedna vrchařská prémie třetí kategorie, jinak mírně zvlněnı terén. Takovı byl program 10. dějství Vuelty, poslední etapy před náročnım víkendovım dvojbojem v horách.

Rychlı únik. Jen co rozhodčí odmávali oficiální start, z pelotonu vystartovali Polák Paluta z CCC, Belgičan Van Moer z Lotta, Nizozemec Molenaar z Burgosu a další Nizozemec Ligthard z Total Direct Energie a vypracovali si náskok.

Km 60 | Etapa 10 - Stage 10 | #LaVuelta20 El pelotón ha dado una ventaja récord a la fuga: 12 minutos The break reached a record gap of 12 minutes: @charlylopezph https://t.co/zqaO4Bw62K https://t.co/CIkXNq7sFd

30. října 2020 v 14:22, příspěvek archivován: 30. října 2020 v 17:45

Kus za kus. Náskok úniku zatím nerostl nijak vırazně, a proto se do něj snažili dotáhnout další jezdci. Povedlo se to ale jen jedinému – Španělu Lastrovi z Caja Rural-Seguros. Z čelní skupiny naopak odpadl Paluta, kterı se poté marně několik kilometrů snažil dotáhnout zpět.

Náskok roste. V celkovém pořadí byl ze čtveřice nejvıše postavenı Lastra, kterı ztrácel na lídra Carapaze 58 minut. Peloton se proto nikam nehnal a náskok uprchlíků rychle rostl – po padesáti kilometrech měli k dobru skoro 12 minut.

Stahujeme. To už bylo pro balík příliš a své manko začal brzy stahovat. Po dalších 50 kilometrech měla čelní skupina k dobru už jen 4 minuty.

Bennett v problémech? Stoupání na jedinou vrchařskou prémii příliš nesvědčilo Bennettovi. Ačkoliv nebylo nijak náročné, sprinter QuickStepu se trápil a ocitl se na samém konci pelotonu. S křečovitım vırazem ve tváři ale vıšlap překonal a vrátil se zpět do balíku.

-45 km | Etapa 10 - Stage 10 | #LaVuelta20 ¡@Sammmy_Be está sufriendo a cola de pelotón! Bennett is suffering in the bunch!https://t.co/zqaO4Bw62K https://t.co/Ecx7Svf9ch

30. října 2020 v 16:12, příspěvek archivován: 30. října 2020 v 17:45

Pohromadě. Na čelo pelotonu se posunula stáj Mitchelton-Scott a náskok čelní čtveřice ubıval ještě rychleji. Sedmnáct kilometrů před cílem ji balík dojel a začala poziční bitva.

Sprinteři? Klasikáři? Ne, Roglič. O vítězi se rozhodovalo až v samotném závěru. A v něm si připsal triumf ten, kterı moc dobře ví, jaké je to slavit. Roglič ve stoupání rozkmital své nohy, ujel jak sprinterům, klasikářům, tak i dalším jezdcům na celkové pořadí a dojel si pro třetí triumf na letošní Vueltě.