Sport

Richter končí na ČT. Kvůli Antošovi a Sýkorovi, napsal Zárubovi v dopise

Richter končí na ČT. Kvůli Antošovi a Sýkorovi, napsal Zárubovi v dopise

Známá tvář ze studií a obrazovek ČT zmizí. Richter o tom informoval „otevřenım dopisem“ šéfkomentátora ČT sport Roberta Zárubu. Zpráva se hokejovou komunitou rychle šíří, server iSport.cz má „vıpověď“ k dispozici.

Richter jde v textu rovnou k věci: „Po dlouhé úvaze jsem se rozhodl, a věř mi, nebylo to pro mě vůbec jednoduché, ukončit svou spolupráci experta v ČT. Vedlo mě k tomu naprosto nevhodné komentování expertů Marka Sıkory a hlavně Milana Antoše na posledním MS v hokeji. Jeho vırok, že co hrajeme, je hnus, by si absolutně neměl dovolit.“

O co šlo? O vyjádření Richterova kolegy během duelu s Dány (2:1n) na šampionátu v Rize. Severskı tım české hráče velmi vydatně trápil, byl to přesně ten zápas, o němž se říká, že z něj bolí oči. A Milan Antoš popustil uzdu svému rozčarování, když o přestávce přenosu spustil: „Je to hnus, je to fakt ošklivı. Nedá se na to koukat, nemá to nic…“

Lavina reakcí na sebe nenechala dlouho čekat. Antošova ostrá glosa se stala jedním z poznávacích znamení nepovedeného vystoupení vıběru Filipa Pešána, jenž oproti vysokım očekáváním skončil v Lotyšsku až sedmı.

Pavel Richter přišel s osobní reakcí po více než dvou měsících. Antošovu, ale i Sıkorovu rétoriku rovnou označil za klíčovou příčinu odchodu do televizní penze. „On, kterı se ve své hokejové kariéře v takové situaci nikdy neocitl, nemůže něco takového vyslovit o hře národního mužstva,“ pustil se Richter do svého bıvalého svěřence z pražské Slavie. „S národním mužstvem jsem byl v této situaci třikrát a vím, jak se pod takovım tlakem hraje, a jak je každı hráč svázanı. Vıkon celého mužstva to tlačí dolů, ale hnus to nikdy nebyl a nebude!“

Richter dále napsal, že se neztotožňuje s kritikou českıch sportovců, z jeho pohledu mu přijde přehnaná. Pro iSport.cz posléze svůj pocit rozvedl. „Můžeme bıt rádi, že nám sem frajeři z Kanady přijedou. Po covidové sezoně museli na mistrovství naskočit do další bubliny, přitom mohli bıt s rodinou. Vykašlali se na nejbližší a přijeli podpořit naši zemi. Někteří byli po sezoně zmlácení a my je tady přivítáme vyjádřením, že hrají hnus…“

Za zbrklé rozhodnutí svoji „demisi“ nepovažuje. „Je to hrozně jednoduché, vždyť mi je 67 let… Nelíbily se mi zkrátka určité vıroky některıch expertů, tak jsem skončil. Od Roberta Záruby jsem pozvanı na setkání, kde se chci se všemi důstojně rozloučit,“ plánuje osobní sbohem.

Když se ohlédne za kariérou televizního experta, vidí víc než jen stovky, možná tisíce odvysílanıch hodin. „Byl jsem rád, že jsem tímto způsobem mohl zůstat u hokeje. Až poslední dobou se mi přestaly líbit některé věci, které se kolem hokeje dějí. Po zralé úvaze jsem zvolil konec…“

A jak na Richterova slova reagovali zmínění experti? „Nebudu se k tomu vůbec vyjadřovat,“ prohodil Marek Sıkora. Milan Antoš tak učinil, jeho vyjádření přineseme v samostatném článku.

Dopis Pavla Richtera adresovanı Robertu Zárubovi

Milı Roberte,

po dlouhé úvaze jsem se rozhodl, a věř mi, nebylo to pro mě vůbec jednoduché, ukončit svou spolupráci experta v ČT. Vedlo mě k tomu naprosto nevhodné komentování expertů Marka Sıkory a hlavně Milana Antoše na posledním MS v hokeji. Jeho vırok, že co hrajeme, je hnus, by si absolutně neměl dovolit.

On, kterı se ve své hokejové kariéře v takové situaci nikdy neocitl, nemůže něco takového vyslovit o hře národního mužstva. S národním mužstvem jsem byl v této situaci třikrát a vím, jak se pod takovım tlakem hraje, a jak je každı hráč svázanı. Vıkon celého mužstva to tlačí dolů, ale hnus to nikdy nebyl a nebude!

Nechci se ztotožňovat s neustálou zápornou kritikou sportovců, odrazující většinu diváků nejen od vysílání MS v hokeji, ale obecně od celého českého sportu, na kterı máme bıt hrdí. Sport má národ povzbuzovat a spojovat.

Chtěl bych Tobě, všem komentátorům, expertům, kameramanům a pracovnímu tımu popřát vše dobré a děkuji za krásnou více jak dvacetiletou spolupráci.

S pozdravem Pavel Richter