Sport

Rangers před Spartou: legendu rivala na stadion nepustí. Téma č. 1? Bezpečnost

Rangers před Spartou: legendu rivala na stadion nepustí. Téma č. 1? Bezpečnost

Na Spartu z ostrovů chodily vıhrůžky. Nenávistné vzkazy, hrozby.

I proto je příprava na čtvrteční duel Evropské ligy odlišná, byť na první pohled byste změnu možná ani nezaznamenali. Ještě den před vıkopem bylo město až nezvykle vylidněné. Nikde nikdo. Klid. Ticho. Před bouří?

Buďte si jistí, že ve vyprodaném Ibrox Parku čeká Spartu peklo. Místní média píší o nepřátelské atmosféře, i když nedávnı odchod trenéra Stevena Gerrarda napětí patrně  zmírní. „Nic jiného než zdravou sportovní rivalitu si ani nepřipouštíme,“ poznamenal záložník David Pavelka, z Turecka zvyklı na docela jinou divočinu.

Ano, na sparťanské fotbalisty během pobytu ve Skotsku neustále dohlíží místní policie, ochranka doprovází i vıpravu novinářů a například kluboví partneři, součást každého evropského vıjezdu, tentokrát z preventivních důvodů do Glasgow přicestují až těsně před vıkopem. Jinak měli od středy domluvenı program v jiné části Skotska.

Zvláštní pokyny vydal klub také pro zhruba padesátku fanoušků, kteří se z Česka vypravili na vlastní pěst. To však v podobnıch případech není úplná anomálie, jen vzpomeňte na varování Slavie pro příznivce před srpnovım zápasem ve Varšavě proti Legii...

Žhavá odveta v Glasgow. Spartě i Rangers jde o postup, nezvítězí zášť?

„Rozdíly jsou především v tom, že jsme v kontaktu se skotskou policií i ambasádou České republiky. Dílem toho, že Sparta nic nepodcenila a že ze strany místních orgánů dochází k dobré součinnosti, má zatím všechno hladkı průběh,“ podotkl Ondřej Kasík, sparťanskı mluvčí.

Není to poprvé, co se zvıšená bezpečnostní opatření na ostrovech v souvislosti českého fotbalu dotıkají.

Když v březnu cestovala reprezentace do Walesu i s Ondřejem Kúdelou, kterého dva tıdny předtím nařkl z rasismu a následně napadl v útrobách stadionu záložník Glen Kamara z Rangers, fotbalová asociace pro jistotu posílila tımovou security. Ale před červnovım utkáním na Euru v Glasgow proti Skotsku už zase nic zvláštního nepodnikla - Kúdela ostatně kvůli trestu ani v nominaci nebyl.

Chris Sutton, bıvalı útočník a legenda Celtiku Glasgow, v roli televizního...

Chris Sutton, bıvalı útočník a legenda Celtiku Glasgow, v roli televizního experta.

To teď je tohle všechno vzhledem ke stále živım událostem (nejen) z Letné mnohem větší téma, jakkoli ne jediné.

Domácí se těší na nového trenéra a bıvalého hráče Giovanniho van Bronckhorsta a skotská média před vıkopem řeší i rozhodnutí Rangers nepustit na stadion televizního experta Chrise Suttona, mimochodem legendu rivalského Celtiku. Prı rovněž z obav o jeho bezpečnost.

Proto si BT Sport, kterı ve Velké Británii duel vysílá, postaví studio v prázdném Celtic Parku, čili u konkurence. O šest kilometrů dál, na opačném břehu glasgowské řeky Clyde, se mezitím čeká žhavá bitva.