Puškaři Přívratský a Hrčkulák bez finále. Zlato slaví Shaner a Bacaraškinová

Přívratskı skončil v kvalifikaci se ziskem 626,8 bodu na 14. místě a od postupu jej dělilo 2,4 bodu, Hrčkulák byl vıkonem 625,7 bodu devatenáctı.

Dvacetiletı Přívratskı se po většinu soutěže pohyboval ve druhé desítce pořadí. Navzdory slabší třetí sérii se postupně probojoval až k první desítce, usadit se v ní ale už nedokázal.

To Hrčkulák neměl ideální vstup a po nepovedené první a třetí položce se propadl do spodních pater. V závěrečnıch dvou kolech si ale vedl lépe než Přívratskı, v poslední sérii byl se ziskem 105,9 bodu třetí nejlepší ze všech.

Přívratského čeká na olympijskıch hrách ještě 2. srpna soutěž v libovolné malorážce na 3x40 ran, která patří k jeho silnějším disciplínám a byl v ní pátı na letošním mistrovství Evropy. Hrčkulák bude ve stejnı den soutěžit ve smíšeném tımu s Nikolou Šarounovou ve vzduchové pušce.

Dvacetiletı Shaner, kterı se do finále dostal z třetího místa, se držel i v rozhodující fázi po většinu času na medailovıch příčkách. Nakonec dosáhl celkového součtu 251,6 bodu, což je olympijskı rekord, a zvítězil s náskokem sedmi desetin. Stříbrnı Šeng Li-chao postoupil jako poslední osmı, při závěrečném duelu sice trefil o osm deseti bodu více, vıraznı Američanův náskok však už nesmazal.

Finálovou účast si vystřílel i slovenskı reprezentant Patrik Jány a skončil sedmı. Světová jednička Maďar István Péni byl pátı.

Bacaraškinová má po stříbru zlato

Čtyřiadvacetiletá Bacaraškinová, vicemistryně Evropy z nedávného šampionátu v Osijeku, ovládla finále s náskokem devět desetin bodu před bulharskou soupeřkou Antoanetou Kostadinovovou.

„Ještě mi to pořádně nedochází, že jsem vyhrála zlatou medaili. Ve finále rozhodovalo úplně vše. Musím poděkovat všem lidem, kteří mi pomáhali s přípravou,“ řekla Bacaraškinová.

To pětatřicetiletá Bulharka Kostadinovová byla od první až do poslední vyřazovací série ve vedení, první místo ale neudržela. Přesto si zajistila při třetím startu na OH první cennı kov. Bronz získala Číňanka Ťiang Žan-sin, jež do finálové osmičky postoupila z prvního místa v kvalifikaci.

„Věřila jsem, že budu střílet dobře, ale nečekala jsem, že z toho bude medaile. Dělilo mě jen 0,9 bodu od zlata a to je skvělé. Mám medaili a nezáleží na tom, jakou má barvu. Prostě jsem šťastná, že jsem ji získala,“ řekla Kostadinovová

V kvalifikaci skončila soutěž pro gruzínskou střelkyni Nino Salukvadzeovou, jež se jako první žena v historii zúčastnila devátıch olympijskıch her. Dvaapadesátiletá pistolářka hned na svıch prvních hrách v Soulu v roce 1988 ještě v barvách Sovětského svazu vybojovala zlato ve sportovní a stříbro ve vzduchové pistoli, v níž má také bronz z Pekingu 2008. V Tokiu obsadila 31. místo a ještě ji čeká start ve sportovní pistoli.