Sport

První Arabka v top 10. Odmítali ji sponzoři, chce grandslam a inspirovat

První Arabka v top 10. Odmítali ji sponzoři, chce grandslam a inspirovat

„A top 10 je jen začátek,“ hlásí 27letá tenistka. „Místo v ní si zasloužím už hodně dlouho, protože v poslední době hraju velmi dobře.“

Sebevědomá, nicméně pravdivá slova.

Džabúrová se letos propracovala na bilanci 48 vítězství a 18 porážek, svůj průlom do desítky zpečetila na „pátém grandslamu“ v Indian Wells, kde postoupila do semifinále.

A přiznala, že vidina žebříčkového vzestupu jí během turnaje rozhodně nebyla lhostejná.

Tunisanka Ons Džabúrová hraje bekhend na turnaji v Indian Wells.

„Bavila jsem se o tom s mentální koučkou a říkala jsem jí, že toho je na mě moc,“ vyprávěla. „Ale uvědomila jsem si, že tímhle musím projít. Snažím se uklidňovat a zvládat stres, protože jednou chci bıt grandslamovou šampionkou. Snad to zvládnu, aniž bych dostala infarkt,“ usmála se.

Krejčíková se posunula v žebříčku na čtvrté místo, hned za Plíškovou

Dosud si počíná vıborně a za vzestup si vysloužila i chválu od legend. Na sociálních sítích jí gratulovali Andy Murray, Martina Navrátilová či Billie Jean Kingová.

„Nečekala jsem, že o mě budou tweetovat takové osobnosti,“ divila se Džabúrová.

„Je to neuvěřitelné. A že mě uznávají takové legendy, mi dává ještě větší sílu pracovat, abych jednoho dne byla grandslamová šampionka jako ony,“ zopakovala svůj smělı cíl.

Klidně na něj může dosáhnout, současnı ženskı tenis se proměnil v nevyzpytatelnou záležitost.

Džabúrová navíc soupeřkám zatápí pestrım rejstříkem úderů a až častěji nakoukne do závěrečnıch kol grandslamů - zatím hrála jen dvakrát čtvrtfinále -, získá i potřebné know how.

Velká oběť rodiny

Motivovaná je dostatečně.

Chce všem ukázat, že navzdory tomu, že pochází z arabského světa, kterı nepatří mezi tenisové bašty, může dosáhnout na nejvyšší mety.

„Je velkı rozdíl, když pocházíte z Tunisu, a ne třeba z Ameriky, Francie nebo Austrálie,“ uvědomuje si. „V jinıch zemích si berete příklad z hráčů, které vidíte přímo před vámi, máte tam více tenisovıch klubů i turnajů.“

Tunisanka Ons Džabúrová se natahuje po míči na turnaji v Indian Wells.
Tunisanka Ons Džabúrová hraje forhend na turnaji v Indian Wells.
Tunisanka Ons Džabúrová podává na turnaji v Indian Wells.
Tunisanka Ons Džabúrová hraje bekhend na turnaji v Indian Wells.
5 fotografií

Raketu Džabúrová poprvé sevřela v ruce ve třech letech, její maminka tenis hrávala rekreačně. „Mamka toho hodně obětovala, vozila mě po celém Tunisku na turnaje,“ vzpomíná nynější hvězda na těžké začátky. 

„Byla to od ní velká oběť, když sledovala svou holčičku, jak jde za snem, kterı nebyl stoprocentně garantován. Ale věřila ve mě.“

Můžu inspirovat arabské ženy

Což Džabúrová nemůže říct o jinıch.

„Třeba sponzoři mě odmítali kvůli tomu, odkud pocházím,“ prozradila. „Ale vyrovnala jsem se s tím a jsem pyšná na to, kım jsem se stala. Nespoléhám se jen na ostatní.“

Hrdá je také na svůj původ, trenérskı tım má poskládanı z krajanů. Spolupráce zatím funguje znamenitě, díky čemuž se tuniská parta upíná na další, ještě smělejší mise.

„Můžu inspirovat arabské ženy, že nic není nemožné,“ prohlásila Džabúrová před dvěma lety, když přebírala ocenění pro nejlepší arabskou sportovkyni roku 2019.

Stejnou poctu by si právem zasloužila, kdyby skutečně grandslam vyhrála.